Smokin’ Guns — Counter-Strike na Divokém západě

Poslední minuta do poledne, slunce praží do rozpálené země a kapky potu stékají po tvářích. Ve vzduchu je cítit napětí, nikdo z přihlížejících, stojících na zápražích domů prašné ulice, ani nedutá. Jen odněkud ze stájí se ozývá ržání koně od jízdní pošty a ze salónu zní ozvěna starého klavíru, kde si starý pianista zkouší svůj part k večernímu kankánu. Pozornost celého města se upírá ke dvěma mužům, stojícím na hlavní cestě. Modrooký dlouhán a svalnatý Mexičan tu stojí proti sobě. Než Dolores, sledující ulici z okna Salónu na Hlavní ulici, mrkne, zazní rána a Mexičan se kácí k zemi. Jediný, kdo má ze souboje radost, je Carlos, místní truhlář, tesař a velkododavatel rakví – v poslední době vyrábí jednu rakev za druhou. A zítra zajisté udá další. A vše platí město – prostě Divoký západ je nebezpečný.

V poslední době píši čím dál více o hrách. Nevím, jestli je to tím, že mám hodně práce, a tak se snažím odreagovat hraním her, a nebo tím, že u mě nastupuje pomalá mentální regrese a vracím se do hravých let. Každopádně jsem objevil další pěknou hru, kterou snad oceníte i vy. Tentokráte se podíváme na Divoký západ plný desperátů, lupičů a vrahů, ale také Old Shatterhandů, Sedmi (tu více, tu méně) statečných, prostých a bezejmenných šerifů či ochránců práva.

Zasněný a lyrický pohled do světa Divokého západu – Smokin' Guns

Zasněný a lyrický pohled do světa Divokého západu – Smokin' Guns

Ve hře Smokin’ Guns se postavíte právě do jedné ze dvou zmíněných rolí – klaďase či desperáta – se zbraní (či zbraněmi) v ruce (rukou). Váš úkol se bude různě lišit podle zadané role. Například vyhodit do vzduchu banku, či ji ubránit. Ovšem jedno bude nutné vždy: prostě a jednoduše přežít.

Instalace

Hra se bohužel nenachází v oficiálních repozitářích, a proto je nutné hru stáhnout z oficiálních stránek hry. Zde v levém sloupci klikněte na položky SG Download a v nově otevřené stránce na Smokin’ Guns Full Game Downloads. Nyní jste skoro u cíle – stáhnout verzi *.zip, kterou stačí rozbalit do libovolného adresáře.

V adresáři s rozbalenou hrou si otevřete terminál a napište:

chmod +x smokinguns.x86

Hru spustíte dvojitým kliknutím na soubor smokinguns.x86. Soubor smokinguns.exe můžete klidně smazat.

Instalace v Mandriva Linuxu 2010 32bit dle Peťoše

To bych nebyl já, Peťoš, abych si pro vás nepřipravil zase něco extra 🙂 I tentokrát pro vás mám RPM balíček, který jsem umístil do svého repozitáře. Co musíte udělat?

V první řadě je nutné mít „správný“ operační systém, tj. Mandriva Linux 2010 ve 32bitové verzi. Pokud máte, stačí si dle napsaných instrukcí přidat můj repozitář. Mezi balíčky ve správci software se objeví další s názvem smokinguns. Nyní již jen stačí tento balíček nainstalovat tak, jak jste zvyklí.

V nabídce Mandriva Linuxu Hry se objeví další položka s názvem Smokin’ Guns. Kliknutím na ni se hra spustí.

POZNÁMKA: Z (mně) neznámého důvodu čas od času ikona pro spuštění hry zmizí. Pomůže odhlášení a přihlášení zpět.

Spuštění nové hry

Hra samotná je dosti podobná velice oblíbené hře Counter Strike. Dva týmy – dobří a zlí hoši, zde stojí proti sobě a snaží se jeden druhého indisponovat (nejlépe kulkou do hlavy). Hra je tedy zaměřena na hraní více hráčů. Po spuštění se po krátkém videu hra spustí. Krom nastavení hry (obrázek se sadou na čištění zbraní v pravém horním rohu), odchodu ze hry (balíček karet na stole) a přehrávání video-záznamu (kniha v dolním rohu) jsou zde dvě základní možnosti. První je jedna samotná pistole. Touto volbou spouštíte hru pro jednoho hráče a překřížené zbraně – síťový multiplayer mód.

Hra pro jednoho hráče

Než se pustíte do krvavé řeže na síti, doporučujeme „osahat“ si ovládání v módu pro jednoho hráče. Herní systém se zde nijak neliší od hry pro více hráčů, jen jsou nepřátelé ovládáni počítačem. Před vlastním spuštěním musíte nastavit několik věcí.

Prvním krokem je nastavení typu hry. Ten nastavíte možnostmi Gametype v levém horním rohu a vaši úroveň v pravém rohu.

 • Mezi klasická herní schémata patří čistý Deathmatch – všichni proti všem (střílíte na vše, co se pohne), či Team Deathmatch – tým proti týmu (střílíte na vše, co se pohne s jistým ohledem na kolegy ve stejné barvě trička). Neexistují zde žádná kola, po smrti se ihned „vracíte do hry“ – prostě instantní a okamžitý masakr ve stylu Divokého západu.
 • Mód Bank Robbery vás uvede do role ochránců banky, či těch, kteří ji chtějí vyloupit. Pokud banku chráníte, tak musíte zastřelit všechny útočníky. Pokud útočíte, tak buď dynamitem vyhodíte banku (trezor) do vzduchu, a nebo postřílíte všechny ochránce. Pokud budete zastřeleni, čekáte až do konce kola – dokud jeden z týmů nevyhraje. Pokud vyhrají útočníci, role se v příštím kole otočí – z útočníků jsou obránci a naopak. Sami autoři toto chování vysvětlují poměrně logicky: „Jen si představte, že ve městě jsou dvě skupiny a obě chtějí ovládnout banku. Pokud ji ovládají gangsteři, tak je logické, že ji ‘správní kluci’ budou chtít získat zpět.“
 • Pokud vás nalákal perex tohoto článku (perex je označení pro krátký text pod nadpisem, který má upoutat pozornost a naznačit, o čem článek bude), tak vězte, že ani o tento typ soubojů nebudete ochuzeni. Zvolíte-li Duel, budou jediné možné zbraně k dispozici právě kolty. Protivníci stojí proti sobě, aniž by se mohli hnout. Dokud bude hrát hudba, budete moci nakoupit zbraně (princip a ovládání obchodu si vysvětlíme později). Jakmile hudba skončí, přijde na řadu řeč koltů. Nejrychleji, jak budou muset tasit (buď na klávesnici klávesou [2], nebo kolečkem myši zvolit zbraň) a pak to začne. Vítěz získá „šerifovskou hvězdu“ a bude pokračovat do dalšího duelu. Samotné kolo končí, až jeden ze hráčů získá pět hvězdiček.

Dále je nutné nastavit si mapu ke hraní. Různé mapy, které jsou k dispozici, se mění dle typu hry. Už v základní instalaci hry je k dispozici více jak 20 map, další je možné stáhnout z Internetu. V pravé části obrazovky je poté nastavení hry: kolik času bude na kolo, kolik hráčů může být maximálně připojeno a další. Některé jsou specifické pro konkrétní herní typ, jiné obecné. Nakonec vám nic nebrání tomu, abyste kliknuli na kulku vpravo dole a vyrazili si to rozdat s těmi naškrobenými kladnými límečky… Tedy pardon, abyste těm smrdutým oposumům ukázali, zač je toho loket.

Multiplayer mód

Při kliknutí na dvě zkřížené pistole dostanete na výběr. Buď vytvořit herní server (tlačítko Create), a nebo se připojit k již založené hře (tlačítko Join). Pokud chcete vytvořit síťovou hru (například po lokální síti), je nastavení hry stejné jako v případě hry pro jednoho hráče s boty. Jen si dejte pozor, abyste v položkách v pravém dolním rohu změnili volbu Pure server na No. V případě, že byste na toto zapomněli, se hra stáhne na pozadí a bude možné se k ní pouze připojit. Nyní již jen stačí počkat, dokud se nepřipojí i ostatní hráči, případně „nasázet“ do hry boty a vyplnit jimi „volná místa“.

Boti jsou počítačem řízení protivníci, snažící se maximalizovat pocit, že hráč hraje se skutečnými lidmi po síti, nikoli s počítačem.

Připojit se ke hře pro více hráčů jde na lokální síti a teoreticky i na Internetu. Teoreticky říkám proto, že se mi zatím nepovedlo najít žádný funkční herní server. Respektive hra nebyla schopna žádný server najít.

Jak přežít… nebo aspoň zvýšit šance

Po startu a načtení hry to začíná být konečně jednoduché – stačí přežít. Ale postupně a nepředbíhejme.

První, co obvykle musíte udělat, je přidat se k některému z týmů – okamžitě po startu budete totiž pouze v pozici „diváka“ a boti rádi a klidně začnou i bez vás. Vystačí si. Stiskněte [Esc], abyste se dostali do hlavní herní nabídky. Zde mimo přidání či odebrání botů, úpravy nastavení hry, můžete hru i ukončit. Ovšem budeme předpokládat, že opuštění hry ihned po jejím startu neplánujete – ne tehdy, pokud jste dočetli tento článek až sem.

V nabídce zvolte hned první položku Join. Vyberte si, zdali chcete být dobrý (lawman) a nebo zlý (Outlaw) a hurá do akce. Na začátku máte vždy 60 vteřin čas, po který můžete provádět tzv. nákup. Do „obchodu“ vstoupíte stiskem klávesy [b]. Vyberete si, co chcete koupit a (pokud na to máte) kliknutím to koupíte. Peníze získáváte za zastřelení / postřelení protivníka a za týmovou výhru.

Co všechno můžete pořídit? Za prvé: jsou to tři druhy zbraní – revolvery, pušky a brokovnice. Vždy se třemi různými typy různě drahými a různě dobrými, včetně winchestrovky, upilované brokovnice a nebo odstřelovací Sharps. Poslední, čtvrtá, kategorie zbraní je kategorie zbraní speciálních jako vrhací nůž, dynamit, ale i Gatling – ručně poháněný rotační kulomet s kličkou. Je nutné upozornit, že jej před prvním použitím donesete na rameni na vytoužené místo, zde rozložíte stoličku a připravíte kulomet a až poté jste schopni střílet. Střelba á la Rambo od pasu s rotačním kulometem zde není možná…

Použití dvou zbraní naráz

Použití dvou zbraní naráz

Je dokonce možné používat dva kolty naráz tak, jak to znáte od Clinta Eastwooda – stačí si vybrat položku se dvěma kolty v nabídce. Pokud vám dojdou náboje (resp. potřebujete nabít), stiskněte [R] pro nabíjení a poté příslušné tlačítko myši. Levé pro levou zbraň a pravé pro zbraň drženou v pravé ruce.

Jako doplňky městský hokynář a majitel nejbližšího koloniálu v jedné osobě doporučuje: „Neprůstřelný ocelový plát, jenž připevněn na hruď spršce kulek odolá, či nábojový pás, jenž každý, kdož zve se pistolníkem, nositi by měl. A konečně věda užitečná i pro bojovníka zdá se býti, neboť dalekohled, jenž připevniti k pušce Sharps (stiskem klávesy E) a stříleti tak z dálky leč přesně dovoluje, na trh uvádí.“

Jak to celé vypadá?

Hra je postavena na oblíbeném engine Quake3. Pravda, nepodporuje nejnovější a nejmodernější technologie všech herních grafických karet, ale má jedno veliké plus: funguje a je střídmá v požadavcích. Pro to, co dělá, tj. real-time FPS pro hraní po síti či s boty stačí, navíc je zdarma a vznikají na něm zajímavé hry. Jako například tato.

Veliké plus tohoto engine jsou hardwarové nároky. Na počítači, kde je grafická podpora zajištěna grafickou kartou s chipsetem Intel i945, hra běžela v rozlišení 1600×1200 plynule, což mi v prvních chvílích připadalo naprosto neskutečné. Ano, od nohou ve hře se vám nepráší a kouř z hlavně zbraně je jen textura, stejně tak postavičky jsou tvořeny jen „pár“ polygony, ovšem v té válečné vřavě na tom koneckonců zas až tak nezáleží…

Trochu zamrzí problémy s umělou inteligencí, kdy se čas od času boti zaseknou v mapě – v takovém případě pomůže již jen „rána z milosti“. Jako příklad uvedu skoro jisté zaseknutí botů v kolejových pražcích jinak krásné mapy Coyote Buff, kterážto je s boty v režimu Bank Robbery nehratelná. Přesto se jedná spíše o ojedinělé chybky, kterých si ve hře moc nevšimnete.

Shrnuto a podtrženo je to výborná hra na odreagování, bohužel ne zrovna nejrozšířenější. Přesto si určitě zaslouží vaši pozornost, zvláště pokud vás rozčiluje šéf / manžel (ka) či děti.

3 komentáře

 1. Míráč | 11.05.2010 | 16:11 | Odpovědět

  Kdysi jsem to zkoušel nainstalovat => bezúspěšně. Tak jsem to zkusil znovu. Paráda, zatím jsem to hrál jen chvilku, tak uvedu jen krátké první dojmy: Postavy mají pěkný model když umírají, hezky filmově. Zbraně jsou udělány tak, že celkem odpovídají reálu (ovládání), což se o jiných hrách říci nedá (Counter Strike). Zkoušel jsem i hru po internetu, dal jsem v multiplayeru Create new list, a našlo to spoustu serverů. Ale bacha, jsou tam rychlí a zběsilí :-D. Zatím to vypadá velmi slibně.

  1. Peťoš Šafařík | 11.05.2010 | 18:21 | Odpovědět

   Já nevím, já se prostě nepřipojím… Napíše mi to (do terminálu):

   0 servers listed in browser with 0 players.
   1560 servers not listed due to packet loss or pings higher than 800

   A více se se mnou nebaví.

   1. Dají se nahnat na irc | 26.05.2010 | 03:49 | Odpovědět

    Hráčů opravdu nejsou kvanta. Je dobré zajít houknout na IRC a chvíli vyčkat, většinou seženu dostatek hráčů (i když i s boty jsem si poměrně dlouho vystačil).

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login