Srovnání BitTorrent klientů v distribuci Mandriva Linux

logo-bittorrentBitTorrent je peer-to-peer nástroj pro distribuci souborů. Velmi často se využívá pro šíření nejen linuxových distribucí a jeho obliba stále vzrůstá. V tomto článku se podíváme na srovnání několika v Mandriva Linuxu dostupných BitTorrent klientů.Při běžné distribuci souborů, tím myslím centrální server (ftp, http), ke kterému se připojují klienti, je potřeba výkonný server s rychlým připojením k Internetu. Zatížení serveru tak roste s počtem připojených klientů a to může být například při vydání nové verze linuxové distribuce obrovské. BitTorrent naproti tomu zprostředkovává výměnu dat navzájem mezi klienty, tím se velice ušetří přenos dat seedům (klientům s již staženým souborem). Se stoupajícím počtem stahujících uživatelů tedy stoupá i rychlost. Více informací o BitTorrentu je možné najít v příslušném článku na wikipedii.

Důležité je otevřít na firewallu nějaký port (nebo rozsah několika portů) a ten potom nastavit v torrent klientovi. Pokud nebude otevřený, bude rychlost stahování velmi nízká. Nyní se pokusím popsat několik nejznámějších klientů. V každém klientovi jsem pro účely testu stáhnul 154MB velký ISO obraz Debianu (debian_501_i386_netinst.iso).

Deluge v GKT+ kabátě

Deluge v GKT+ kabátě

Deluge

Deluge, dříve označovaný jako gTorrent je GTK+ BitTorrent klient. Lze ho používat na všech známých operačních systémech, jako je Linux, Windows a Mac OS X. Mezi nejvýznamnější funkce patří podpora šifrování, DHT, vyhledávání lokálních peerů a webové rozhraní. Díky webovému rozhraní je možné sledovat a přidávat stahování z jakéhokoliv počítače s připojením k Internetu, takže můžete třeba v práci zkontrolovat průběh stahování své oblíbené distribuce. Samozřejmostí je přidávaní torrentů ze souboru nebo z URL (Deluge si sám stáhne torrent soubor) a omezování downloadu/uploadu.

Jestliže chcete používat webové rozhraní, musíte nejdřív spustit Deluge a potom samotné webové rozhraní příkazem deluge --ui web. Poté už se můžete přihlásit na adrese http://localhost:8112/, výchozí heslo je deluge.

Někomu se může hodit textové rozhraní k programu, to je dostupné příkazem deluge --ui console.

Vuze (azureus)

GUI torrent-klienta Vuze

GUI torrent-klienta Vuze

Je asi nejlepší torrent klient pod Linux. Díky tomu, že je napsán v prostředí Java, je ho možné používat i na platformě Windows. Vuze má velké možnosti nastavení. Mezi nejzajímavější funkce patří vestavěný tracker, decentralizované rozšíření BitTorrent protokolu (Vuze je díky tomu méně závislý na trackerech), podpora anonymního komunikačního protokolu I2P a také informační proužek. Ten se po spuštění drží nad ostatními okny a informuje o průběhu stahování. Na výběr jsou dvě webová rozhraní, obě dostupná formou pluginů. V případě potřeby je možné zobrazit detailní informace o torrentech. Mě nejvíc zaujalo posílání informací přes Jabber – po stažení dat Vuze pošle na nastavený účet zprávu. Dobu stahování si můžete ukrátit hrou Sudoku, ta je dostupná opět formou pluginu.

rTorrent

Na konec uvádím textového klienta rTorrent. Grafické rozhraní má vytvořené v ncurses, tudíž se hodí pro běh na serveru nebo starém počítači, kde není nainstalováno grafické prostředí. Hlavní výhodou jsou nízké paměťové nároky.

BitTornado

Patří mezi zástupce jednodušších BitTorrent klientů. Oproti ostatním klientům má omezené možnosti nastavení. Po spuštění programu se zobrazí dva dialogy, jeden pro výběr zdrojového torrent souboru (není možné použít URL) a místo, kam se data uloží. Toto se opakuje při každém startu programu, v případě, že již máte část dat staženou a zavřete program, stačí při příštím spuštění vybrat jenom torrent soubor a stahování automaticky pokračuje. Při stahování více (např. 20) torrentů je to velmi nepohodlné. Nepříjemný nedostatek je nutnost mít pro každý torrent samostatné okno. K dispozici je grafická a textová variant programu.

TorrentFlux

Není ve skutečnosti torrent klient, jedná se pouze o webové rozhraní k textovému klientu Bittornado. Program je vytvořený v PHP, tudíž potřebuje ke svému běhu webový server apache, php a přístup k MySQL databázi. TorrentFlux nabízí mnohem více možností než grafická verze Bittornada. Za zmínku stojí například možnost stahovat torrent přímo z URL, vyhledávání na nejznámějších trackerech a správa uživatelů. TorrentFlux je ideální řešení na malý domácí server pro několik uživatelů, kteří potřebují mít kontrolu nad stahováním odkudkoli a přitom nechtějí mít zapnutý „velký počítač“. Já sám ho takto už více než rok používám.

Hodnocení

Pomocí všech popsaných klientů lze bez problémů stahovat. Mně se na běžnou práci nejvíce osvědčil Deluge. V případě potřeby speciálních funkcí jasně vede Vuze. rTorrent zase využijí uživatelé, kteří velmi často pracují v prostředí příkazového řádku.

Co se rychlosti stahování týká, nejlépe dopadl Deluge s 550kB/s, hned za ním se umístil Vuze s 541kB/s a rTorrent pouhých 87,7kB/s. Při stahování jsem se snažil nedělat na počítači nic jiného, uvedené rychlosti jsou přesto jenom orientační.

30 komentářů

 1. Peter Kotrčka | 23.06.2009 | 11:13 | Odpovědět

  no ale to je velmi velmi velmi nepekne, ze ste stahovali debian 🙂

  inak pekny clanok, deluge je asi to najlepsie (vykon vzhladom na naroky na HW) co mame.

 2. Peťoš Šafařík | 01.07.2009 | 18:32 | Odpovědět

  Mandriva Linux má bohužel velké ISO soubory (600M), zatímco na test nám stačily menší — Debianí 150M bylo ideálních.

 3. Lucie | 03.07.2009 | 12:45 | Odpovědět

  Řekla bych, že článek vůbec není dobrý. Při instalaci Mandrivy s KDE se automaticky nainstaluje Ktorrent, při instalaci s Gnome Transmission, takže nechápu, proč se autor nevěnuje především těmto dvěma a až poté případným náhradám se zdůvodněním v čem je ona náhrada lepší.
  Osobně taky nesouhlasím s jeho chválou Vuze. Podle mě je to zbytečně velký a těžkopádný moloch, který nehorázně pomalu startuje a s každým dalším pluginem se jeho start zpomaluje. V informačním proužku nevidím žádnou výhodu, pro informaci o rychlosti stahování si můžu najet na ikonu v tray, a sudoku je další zbytečný plugin, vezmu-li v úvahu, že v Mandrivě je her dost a dost. Navíc defaultní nastavení není dobré a kdo neví co a jak změnit může s tím mít problémy.
  Dle mého soudu je nejlepším torrent klientem pro Linux Transmission. Web UI a možnost ovládání z příkazového řádku má taky, je rychlé, narozdíl od Azurea nenáročné, malé, s jednoduchým nastavením a navíc jako jediné má od verze 1.6x věc po které jsem dlouho volala: tlačítko pro zpomalení přenosu. Díky tomu lze stahovat a odesílat naplno, ale když potřebuji něco na netu např. Firefoxem a torrent by mě neúměrně brzdil v přístupu na net, prostě zmáčnu na Transmission ikonu želvy a ono to zpomalí na mnou předdefinou rychlost a uvolní kapacitu připojení, a pak zase kliknutím na tu samou ikonu zrychlí. Toto žádný jiný klient zatím nemá.
  Kdysi jsme o torrent klientech pro Linux diskutovali na fóru Demonoid.com, a většina se shodla na tom, že nejlepší jsou Transmission (od verze 1.2x), Azureus (do verze 3.1.x, kdy to ještě nebylo Vuze), BitTornado (autor článku ignoruje, mi připadalo hodně nepřehledné) nebo BitTorrent (autor si z něj vypůjčil logo, jinak jej taky ignoruje, mi na něm vadilo že není česky, nebo aspoň tenkrát když jsem ho zkoušela nebylo).

 4. Peťoš Šafařík | 03.07.2009 | 12:59 | Odpovědět

  KTorrent a Transmission tam nejsou, pravda — zamer clanku je predstavit nove torrent klienty.

 5. Lucie | 03.07.2009 | 13:42 | Odpovědět

  Jestli bylo záměrem článku představit pouze alternativy, tak proč jenom tyto dvě, kde je potom BitTornado, BitStormLite, BitTorrent, libTorrent, cTorrent nebo třeba Opera, např.? Navíc proč představovat pouze alternativy, aniž by autor vysvětlil, proč vlastně by měl někdo alternativy hledat? Nezlobte se, ale řekla bych, že je to hodně odfláknuté.

 6. aksavaden | 03.07.2009 | 20:04 | Odpovědět

  No to je tezke, kdyby autor napsal napr. o Ktorrentu nebo o Gnome Transmission tak by se zase ozval nekdo jiny ze ty programy uz zna ze s nimi pracuje denne a chce se dozvedet neco jineho. Takze budme radi ze se nejaky autor nasel a pokusil se neco zajimaveho, (aspon pro me) napsat.
  “Nezlobte se, ale řekla bych, že je to hodně odfláknuté.”
  Kazdy mame nejake jine zebricky hodnot pro “odflaknute”. Ja mam napr za odflaknute kdyz distribuce (vlastne komercni) vyda do sveta program ktery uz od zacatku nefunguje napr. Kaffeine, pritom podle me staci aby si to vyzkousely a bud to zkusily opravit nebo to nepustily dal. Tohle je podle me “odflaknute”.
  Tento clanek nesplnuje to co jste ocekavala. To je vlastne cely problem. Pockejte si na dalsi nebo se domluvte s nekym zkusenejsim at vam s tim pomuze a napiste ho. Podle toho co jste napsala se v tom vyznate dobre. (to myslim vazne, bez ironie).
  Ten clovek si s tim dal praci. Podle me neni profik, ale dela to protoze ho to bavi.
  Vase pripominky ohledne jinych klientu pro torrent byli ok a me se taky libily. Reaguju pouze na slova ze “clanek neni vubec dobry” a ze “je to hodne odflaknute”, to si myslim autor nezaslouzi.
  Ps: Jsem rad ze se nebojite taky neco zkritizovat (pokud se vam to nelibi) 🙂 Moc takovych tady neni

 7. paur | 03.07.2009 | 23:17 | Odpovědět

  Pokud jde o zpomalení stahování v případě potřeby, v ktorrentu to jde jednoduše – po kliknutí pravým tlačítkem myši na ikonu ktorrentu v liště lze vybrat z rozbalovací nabídky, na jakou rychlost omezit stahování nebo odesílání. Ktorrent je pro mě naprosto vyhovující.

 8. Lucie | 04.07.2009 | 02:46 | Odpovědět

  Paur: Jo, to jde skoro u každého klienta takhle omezit pro každý jednotlivý torrent zvlášť, ale jenom Transmission umí omezit všechno dohromady jedním klikem. (A o to jde, protože, pokud odesíláš víc věcí, tak jakmile omezíš jednu okamžitě její místo zaplní jiné.)

  Redakce: V době kdy jsem psala svou kritiku byl článek pouze o Deluge a Vuze. Pak jste tam doplnili pár řádků o BitTornadu a TorrentFluxu, aniž byste nějak zohlednili časovou posloupnost, takže jste ze mě udělali krávu co neumí napočítat do čtyř a ohrazuje se proti nepřítomnosti něčeho co tam je. Děkuji vám za slušnost a korektnost.

 9. fri | 04.07.2009 | 09:34 | Odpovědět

  Trochu jsem měl z té kritiky zmatek v hlavě, takový ten šum, když se na člověka valí informace ze všech stran. Článek jsem nečetl, takže ta námitka, jak kdo kvůli čemu vypadá, a co si kdo možná myslí, se na mě zas tak nevztahuje. 🙂 Jinak, mně nevadí vůbec nic. Zrovna dneska jsem uviděl na kde.org zvěřejnění faktu, že vyšel Amarok 2.1.1. A pod tím jako poslední příspěvek jedna pěkná kritika, jak co nefunguje – no prostě bomba. 🙂 Pohnulo mě to k tomu, že jsem napsal vlastní příspěvek směřující ke zmírnění hran. Svoje mírné “znechucení” nad tím, že má někdo potřebu takovým způsobem omílat v tomto případě věci, které ač jsem se také s problémy – potížemi růstu – setkal, mě netrápí nebo je vidím v jiném světle, jsem dal najevo jen jedním slovem: odkazem na “lamentation”. Mým hlavním úmyslem bylo někam napsat, co bych tak já… očekával: někdo by rád ekvalizér a já bych rád úžasný oscilátor, nebo jak se těm stoupajícím a klesajícím znázorněním hodnot rychlosti stoupání a klesání – průběhu kmitočtové vlny pásmy říká. Kladný postoj k jakémukoli názoru, právě proto, že s ním nemusíme souhlasit, a dát to najevo, je dobrá věc.

 10. exotek | 04.07.2009 | 10:47 | Odpovědět

  Nechystáte článek o BitTorrent klientech, kde by bylo srovnání těch nejpoužívanějších ve formě různých testů?:)

 11. Ivan Bíbr | 04.07.2009 | 13:45 | Odpovědět

  >(autor si z něj vypůjčil logo, jinak jej taky ignoruje, mi na něm vadilo že není česky, nebo aspoň tenkrát když jsem ho zkoušela nebylo).

  To nebyl autor článku. Logo jsem tam přidal já, protože jsem jej našel na stránkách bittorrentu. Podle mne jde také o logo technologie, proto jsem jej vybral.

 12. Lucie | 04.07.2009 | 15:54 | Odpovědět

  Exotek:
  Ten test nemusí nikdo dělat, stačí se podívat na klienty kteří se k Tobě připojují:
  1) uTorrent
  2) BitTorrent
  3) Azureus (Vuze)
  4) Transmission
  5) už nerozlišitelně všechno ostatní.

 13. paur | 04.07.2009 | 19:49 | Odpovědět

  2 Lucie: Citace: Jo, to jde skoro u každého klienta takhle omezit pro každý jednotlivý torrent zvlášť, ale jenom Transmission umí omezit všechno dohromady jedním klikem. (A o to jde, protože, pokud odesíláš víc věcí, tak jakmile omezíš jednu okamžitě její místo zaplní jiné.)

  Ale to nastavení v ktorrentu je CELKOVÁ, nikoliv pro jednotlivé torrenty… ale je to na dva kliky plus najetí do rozbalovacího menu. Zase je ovšem na výběr přehršel možností (19).

 14. Lucie | 04.07.2009 | 21:19 | Odpovědět

  Paur: V tom případě se omlouvám, a to hned dvakrát. Ktorrent jsem naposledy zkoušela ve verzi 2.X a tehdy to ještě neměl, navíc měl hrozné problémy s odesíláním. Ale mnou vychvalované Transmission to v té době taky nemělo, má to až od verze 1.6x.

 15. exotek | 04.07.2009 | 22:34 | Odpovědět

  2 Lucie:
  Když se podívám na klienty kteří se ke mně připojí, tak co z toho zjistím? Měla jsem na mysli srovnávací testy např. kolik který klient papá HW, jak rychle startují, jestli a který stahuje o něco rychleji, možnosti nastavení…takový věští článek na základě testů srovnávající jejich + a -.:)

 16. Lucie | 05.07.2009 | 01:30 | Odpovědět

  Exotek: Nejvíc HW papá bezkonkurenčně Azureus (Vuze), to je fakt moloch jak co se týká místa na disku tak co se týká výkonu co si sežere pro sebe. V tom na co se ptáš je Azureus (Vuze) s velkým odstupem nejhorší, potom BitTorrent, potom Deluge. U ostatních ani nepoznáš že je máš spuštěné. Velké HW nároky byl hlavní argument (spolu s pomalým startem a místem co zabírá na disku) proti Azureovi, a to nastavování navíc….No, je-li pro autora hlavní sudoku, pak proti gustu žádný dišputát. Ale abych nekecala, Azureus 2.5.0.4 byl ve své době špička, 3.O.5.2 byl ještě konkurenceschopný.

 17. exotek | 05.07.2009 | 09:54 | Odpovědět

  2 Lucie:
  Díky. To je přesně to, co jsem chtěla vědět:))

 18. Jose | 05.07.2009 | 23:17 | Odpovědět

  Hodně dobré připomínky k článku. Co se týče oken, testnul jsem si pár klientů asi 10 např. uTorrent (který si myslím, že je v oknech nejlepší), Azureus,(zbytečně velký) Bit Lord, Bit Commet, Bit Spirit atd. Správná připomínka je ta, že v Linuxu se objevuje Transmission, Bit Torrent, Bit Tornado (implicitně) a myslím si, že zcela nejlepší je tam KTorrent, který je v podstatě takovou obdobou uTorrentu. Tedy je to podobné a tyto dva jsou snad nejlepší. Na druhou stranu nepadla zde zásadní věc. Je mnoho trackerů, kde lpí na přesném počitání ratia, protože na tom je založený vztah k jednotlivým userům, jejich konta, jejich bonusy atd. A můžete se kdekoli dočíst, že jediné dva klienty, které tam povolují, na takových, řekněme přísnějších trackerech jsou uTorrent a Azureus s odůvodněním, že vše ostatní počítá nepřesně. Naštěstí Azureus je jak pod okna, tak i pro Linux. Takže sice roztomilá debata a hezké hlášky. Ale taky můžete být a velice snadno, v situaci, kdy budete mít možnost pro Win použít uTorrent a Azureus a pod Lin Azureus a tím to končí a s čímkoli jiným, články, nečlánky a recense, nerecense vás prostě z trackeru vykopnou. A tak to prostě je. Anebo holt můžete používat jen některé trackery, kde na počítání ratia tolik nelpí.

 19. Jose | 05.07.2009 | 23:35 | Odpovědět

  Doplněk s faktickými odkazy (jako precedentní otázka) na celkem běžná pravidla…

  Viz. Bod 9 a 10.

  http://torrent.rybniczek.org/rules.php

  zde opět

  http://wiki.czech-server.com/index.php/Klienti

  a takových trackerů vám najdu stovku jen to fikne…

 20. Lucie | 06.07.2009 | 02:05 | Odpovědět

  Promiň, ale kecáš. Máš pravdu v tom, že uTorrent je pro win nejlepší, ale to je vše v čem máš pravdu. Ratio si počítá tracker sám a Tvůj klient na to nemá skoro žádný vliv, a pokud jde o nefér klienty které někdy někdo blokuje, tak dodnes vím pouze o BitLordu, uTorrentu verze 1.7.beta a Shareaza, ale žádný z nich není pro Linux.
  Např. Demonoid je docela cimprlich na ratio, když nemáš po dobu víc než 30 dnů nikdy ratio nad 1,5 tak Tě kopnou a nebaví se s Tebou, ale doporučených klientů tam mají docela dost (všechny zde zmíněné a navíc ABC), na blacklistu jenom BitLord a Shareazu a žádost o nepoužívání BitCometu a jeho klonů.
  Články nečlánky recenze nerecenze Tě nikdo nikdy s BitTorrentem nebo Transmission nebo např. BitTornadem odnikud nevykope. (Leda by sis založil svůj vlastní tracker.)

 21. fri | 06.07.2009 | 10:09 | Odpovědět

  Je to pěkná sranda.

 22. Lucie | 06.07.2009 | 12:29 | Odpovědět

  Jose: Tak se omlouvám, psala jsem to ze své zkušenosti, na stránky Tvých oblíbených trackerů jsem nikdy předtím nezabrousila. Ale myslím, že mimo např. BitLordu je hlavní problém v tom, že někdo nerozlišuje jednotlivé verze, a tak může vylít vaničku i s dítětem. Např. Windowsovský uTorrent je skvělý klient, přesto verze 1.7 beta se nepovedla a blokují ji právem. U Transmission se takto nepovedla verze 1.40, po dvou dnech vyšla opravená verze 1.41, ale Transmission není tak rozšířené jako uTorrent (protože není windowsovské) takže si nikdo nedělá práci s tím sledovat jednotlivé verze a odblokovat jen to co si to opravdu zaslouží. Já jako uživatelka co má Transmission ráda a vždycky hned skočí po jejich novince jsem jejich chybu vyřešila tak, že když jsem na ni přišla, odinstalila jsem 1.40 a vrátila 1.34, a pak druhý den kompilovala 1.41. Ta už zase fungovala tak, že by proti ní nikdo nemohl mít námitky, pokud není předem zaujatý.

 23. Lucie | 06.07.2009 | 20:04 | Odpovědět

  about rtorrent:It takes some getting used to and has all the features of GUI clients without the bloat. It is also not banned ANYWHERE that I am a member, which is the main reason I use it. I had some issues with Transmission/ktorrent versioning on a few private trackers I use, one wanted a older version and one wanted a newer one. I use rtorrent on over 15 sites with no issues.
  (Zkopírováno bez jakékoli úpravy)

 24. Jose | 07.07.2009 | 15:35 | Odpovědět

  @ Lucie – já netvrdím, že je to objektivní a že si majitelé trackerů dávají práci s tím to řešit, tedy probírat se jednotlivými verzemi, různých klientů. Prostě, jen tvrdím, to, jak to, je. Tedy, jak se chovají a co běžně zakazují. Samozřejmě si to představuji zhruba tak, že nějaký Tracker vydá prohlášení, že ten a ten klient je fuj a dalších deset to do příštího dne opíše a zakáže ho taky aniž by se obtěžoval někdo, cokoli zkoumat nebo porovnávat. Jen popisuji fakta, nic víc. Ještě se povoluje běžně ABC, na to jsem zapomněl. A pikantní třeba je, když někde čpí na Bit Spirit oheň a síru a je tvrdě zakázán a jinde patří mezi tři povolené. Takže je to různé. Také jsem nenapsal, že toto jsou mé dva oblíbené trackery, pouze jsem to dal jako příklad, ovšem že neznáš Trezzor mě silně překvapuje, protože je to zřejmě už roky největší a nejznámější český tracker…(Dřívější název byl Zettor)… Říkám jestli chceš další dvacet adres, kde je zakázené vše, mimo Azurea a uTorrentu a možná ještě ABC i když to také není povolené všude. Klidně ti je sem nasázím, takže prostě, tak je to běžným zvykem a pravidlem a vidíš, že opravdu nekecám, je velmi podivné, že to nevíš, ale holt nemusíš vědět všechno. S kvalitou jednotlivých klientů to nemá pranic společného, prostě je to zakázané, čili nepoužitelné a basta. Chceš další adresu ?

  http://supergoldlord.gzk.cz/sap/rules.php

  Bod 7 as 8.

 25. Lucie | 07.07.2009 | 16:32 | Odpovědět

  Můj oblíbený tracker je Demonoid, kromě něj používám ještě PirateBay, BTmon, Mininovu, TorrentPortal, Fenopy a TorrentReactor. Nikdo z nich my nikdy nevnucoval určitého klienta (a piš si, že kdyby to zkusil, ozvala bych se) a taky nevím proč používat Tvé obskurní trackery, když (podle nabídky) tam není ani o ň víc než v mých vyjmenovaných, ale naopak, je tam toho míň.)
  Víš co bych teď právě ze všeho nejvíc chtěla? Ne debatovat s Tebou, ale přesný link na “23rd and Stout” od Chucka E. Weisse.

 26. Jose | 07.07.2009 | 16:44 | Odpovědět

  Ač znám celkem trackerů asi 300ks, tak z vyjmenovaných znám pouze PirateBay a Mininovu. Ostatní nikoli. Ano o těhle dvou vím, že je jim to fuk, tedy jde tam používat klidně i holandský Bit Lord nebo třeba i Opera, prostě cokoli. Věc se má asi takto. Toto jsou trackery orientující se víceméně na anglo-americkou produkci, tedy v případě čehokoli je nutné to po té počeštit a někde si obstarat češtinu, což je další problém atd. Tedy pokud někdo neumí dobře anglicky atd. Takže s uvedeným opatřením se nesetká člověk na těchto trackerech, které tedy jedou převážně anglo-americké věci, ale pouze na trackerech ,,národních” tedy pokud hledá speciálně české věci nebo slovenské věci nebo polské věci nebo německé nebo maďarské nebo španělské nebo švédské atd. Tolik moje poznatky o této problematice. Pokud někdo jde jen po anglo amerických věcech, tak na podobná striktní opatření ohledně klientů v podstatě nemusí nikdy narazit.

 27. Lucie | 07.07.2009 | 17:30 | Odpovědět

  Máš pravdu částečně. Za prvé, blokovat něco co funguje je “klausovština” a nemyslím si, že by “národní zájem” vůbec existoval, kdyby jo, chtěla bych link třeba na staženi Pluta nebo E nebo plastiků, fakt ale je, že co jsem pod nickem svého přítele neuploadovala já sama, to tam není. A nikomu nevadilo že to uploaduju Transmissionem.
  Za druhé, ten článek měl být ne o tom co a jak někam prdnout nebo zkama co stahovat, ale jakého klienta použít, aby to fungovalo. Sorry, ale pokud nějaký marginální český tracker se rozhodne chovat se jako Klaus, tak já ho spolu s Klausem pošlu někam. (Přesně tam kam patří)

 28. Jose | 07.07.2009 | 17:54 | Odpovědět

  Myslím, že jsi vůbec nepochopila o čem mluvím… Zadej do google CZ torrent a potom tam zadej Plastic People. Link na toho manika se ti snažím poslat už asi hodinu, ale ta bestie mi to nebere a vyhaje mne to… Neznal jsem ho, ale už jsem si pustil ukázky, přirovnávají ho k Waitsovi a Beefheartovi, fakt hodně dobrý… Ostatním se omlouvám za off topic.

 29. Lucie | 07.07.2009 | 22:11 | Odpovědět

  Jose: Na fóru jsem registrovaná jako Lucie, je tam obálka pod kterou je email. To aby nebylo nutné psát všechno veřejně na sklo. 🙂

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login