Srovnávací test LiveCDs

Linux se čím dál tím více objevuje v tisku či v médiích a lidé o něm chtějí vědět stále více. Sice ještě nejsou odhodlaní opustit svůj pohodlný “Windows” svět, ale jsou zvědaví. Stačí vložit LiveCD Linuxu – plný operační systém, který běží kompletně z CD bez potřeby instalace čekoholi na pevný disk, a vyzkoušet si ho. Vzali jsme deset lidí, kteří předtím nikdy nepoužívali Linux a mají pouze základní znalosti práce s PC, a nechali jsme je zkusit několik LiveCD různých distribucí.

Zajímají Vás výsledky? A jak dopadl Mandrake se svým LiveCD MandrakeMove? Volný překlad testu ze serveru Linux.com včetně výsledků naleznete v článku.

Použitý hardware

Testovací počítač, na kterém jsme sledovali čas, za který se distro zavede, byl Gateway desktop s 384MB RAM a grafickou kartou nVIDIA GeForce2. Bootovací časy níže uváděné obsahují čas pro start desktopu, nikoli BIOSu. Ostatní použitá periferní zařízení: tiskárna Epson Stylus 440, digitální fotoaparát Olympus D-390, 128MB USB flash disk Lexar. Pro hardwarovou kompatibilitu jsme testovali ještě dalších 10 běžných počítačů v rozpětí 233MHz Pentium II až 800MHz PentiumIII, s různými komponenty a periferními zařízeními.

Začali jsme skupinou devíti LiveCD. Šest z nich neprošlo k finálnímu testování – zejména kvůli nedostatečné hardwarové detekci, většina selhala při bootování do grafického režimu asi na pěti z našich testovacích počítačů – bez dodatečných oprav nebo zadání bootovacích parametrů, což rozhodně není něco, co bychom mohli očekávat, že by nový uživatel zvládl.

Takže jsme nakonec pro testování vybrali Knoppix, MandrakeMove a Slax, díky jejich hardwarové detekci, aplikacím, vzhledu, použitelnosti, a možnosti použití pro netechnické jedince – tj. bez potřeby opravovat nastavení.

Knoppix

Asi nejznámější LiveCD je Knoppix. Knoppix sice tento žánr nevytvořil, nicméně jej proslavil. Je pojmenován podle svého tvůrce, Klause Knoppera, a je založen na Debianu. Od svého zrození v roce 2001 je stoupenci Linuxu považován za revoluční. Je přesně to, co se mnoho jiných LiveCD snažilo být, přestože jen několik z nich uspělo. Oblíben je především mezi akademiky – pro předvádění Linuxu novým studentům.

* Knoppix má velmi dobrý bootovací čas – 2:58 s negrafickým bootovacím procesem.
* Hardwarová detekce byla excelentní, se všemi přenosnými zařízeními dostupnými pomocí ikon na ploše. Všechna zařízení, kromě disketové jednotky, byla přimountována pouze pro čtení, což několik lidí zklamalo. Oproti ukládání dat na pevný disk či USB klíč toto byla docela zátěž.
* Na ploše se uživatelé velmi rychle zorientovali. Knoppix nabízí široký výběr aplikací nejen pro KDE, včetně OpenOffice.org a extra Knoppix menu, které obsahuje některé užitečné a jednoduché utility.
* Rychlost aplikací byla shodná jako u aplikací spouštěných přímo z pevného disku.
* Náhled desktopu

Konečné pocity z Knoppixu byly smíšené. Uživatelům se líbila jeho rychlost, ale nelíbilo se jim uspořádání menu. To byla nejčastější stížnost na KDE menu. Skupina testerů shledala defaultní nastavení desktopu jako málo uhlazené a přirovnala jej k Win95. Knoppix selhal při přechodu do grafického rozhraní pouze na dvou z testovacích počítačů.

Verdikt:
Knoppix udělal skvělou verzi pro uživatele, kterí chtějí poznat prostředí Linuxu, speciálně pak na starších počítačích.

MandrakeMove

Nejnovější příspěvek v oblasti LiveCDs, ManrakeMove vyvinutý pro distribuci Mandrake Linux. MandrakeMove umožňuje uživatelům vzít si s sebou Mandrake Linux kamkoli. Přestože jsme používali free edici, nabízí MandrakeSoft i set, který obsahuje mnohem více zdokonalených vlastností a stojí tolik, co USB klíč, který obsahuje.

* Bootovací čas pro MandrakeMove byl pomalejší – 4:35, ale abychom byli fér, jednalo se o nejvíce interaktivní bootovací proces ze všech, které jsme testovali. Software se dotázal na výběr jazyka, souhlas s licenčními podmínkami, uživatelské jméno a heslo, a ještě přidal nápovědu pro tisk. Uživatelé ocenili bootování v grafickém režimu. Bohužel – všechny tyto zastávky se zdají být nepotřebné pro free verzi, která nedovoluje uložit si nastavení tak, jako to umí krabicové verze.
* Hardwarová detekce byla opět výborná – vše bylo perfektně nalezeno. USB klíč i digitální fotoaparát byly detekovány správně, jen na ploše se nezobrazuje ikona pro USB klíč.
* MandrakeMove nabízí škálu různého softwaru, včetně OpenOffice.org a pro Mandrake standardních “Drake” utilit.
* Náhled desktopu

Verdikt:
Zaregistrovali jsme pouze jednu chybu – když KDE otevírá pop up okno s “Welcome to MandrakeMove” a snaží se jej natáhnout z “tohoto počitače” – naskočí hláška o chybějícím souboru.

Testeři shledali MandrakeMove v defaultním nastavení jako nejpřitažlivější z těch, které zkoušeli. Operační systém umožňuje uživatelům vyjmout LiveCD a poslouchat třeba hudbu z jiného CD. Ovšem neočekávejte, že si takto přehrajete DVD, neb zde chybí libdvdcss. Všem se velmi líbil systém menu s “co-chcete-dělat” řazením. Většina aplikací je potom obsažena pod souhrnou nabídkou menu “Všechny aplikace”.

Všichni se shodli, že toto je to nejlepší LiveCD pro zjištění, jak funguje Linuxový desktop. Jeden z testerů dokonce uvedl, že je MandrakeMove pohodlnější než jeho stávající operační systém. I my jsme se shodli, že to byl nejvíce users-friendly (uživatelsky přívětivý) systém z těch, které jsme testovali. Jedinou nevýhodou je zdlouhavost bootovacího procesu, každopádně ale MandrakeMove předčí všechnyostatní s detekcí hardwaru a příjemným prostředím.

Slax

Slax, nejméně pravděpodobný finalista, je založen na Slackware linuxu. Navzdory malému kulturnímu šoku – byl Slax překvapivě dobře přijat skupinou nováčků (testerů).

* Slax projel bootovací proces za pouhých 58 vteřin do konzole, 1:05 do Fluxboxu (desktop založený na Blackboxu) a 1:38 do KDE. Negrafický bootovací proces zanechá uživatele v konzoli s několika možnostmi, což byl trošku šok pro některé z testerů. Poté, co se zaregistrovali jako root a zadali heslo, byli rychle přepnuti do KDE 3.2 (beta). Překvapivě KDE shledali přívětivější než příkazový řádek :o).
* Výběr wallpaperů, stylů a ikon vyvolal úsměv u všech uživatelů – nějvětší pozornost věnovali pozadí (níže v náhledu) se slovy: “Jé, ten je roztomilý!” Kromě “koše” na ploše nejsou jiné ikony, že by chyba?
* Slax spouští aplikace dvakrát rychleji než ostatní z testovaných systémů, neobsahuje OpenOffice.org (alernativou jsou zde KOfice), ale jinak nabízí výběr z mnoha aplikací.
* Náhled desktopu

Verdikt:
Rychlé zobrazování a vzhled KDE 3.2 (beta2) učinilo Slax velmi oblíbeným v testovací skupině. Distro selhalo při načítání do grafického režimu pouze v jednom případě /na jednom testovacím počítači/. Testeři si stěžovali pouze na login do konzole, většině z nich chybělo grafické menu.

Závěr

Nakonec se testovací skupina shodla, že MandrakeMove se stal nejoblíbenějším LiveCD, následován Knoppixem. Všichni testeři, až na jednoho, se vyjádřili, že už se těší, až si Linux nainstalují na své počítače doma.

Zbylých šest LiveCD, kterými jsme se zabývali a které selhaly, byly: Adios, Cool Linux, Freeduc, Gnoppix, Mepis a Morphix. Jsou to sice zdařilé pokusy, ale tři z nich vůbec neobstály.

SUSE Live-eval byl samozřejmě také zahrnut v tomto testu, ale byl vyřazen z několika důvodů:
– má hrozný bootovací čas – pohybuje se mezi 7 až 15 minutami,
– instaluje víc než 100 MB dat na pevný disk,
– a nedá se použít bez finančního vydání.
Mám opravdu rád YaST (administrační nástroj SUSE), ale všichni, včetně mne, byli znechucení bootovacím časem a přáli si, aby celý proces skončil, ještě dřív, než vůbec mohl začít.

Které LiveCD byste tedy měli používat? Pro nové uživatele Li
nuxu doporučuji MandrakeMove, pro pokročilé pak může být dobrou volbou ještě Slax či Mepis.

15 komentářů

 1. venousekh | 04.03.2004 | 11:36 | Odpovědět

  To mám skutečně radost , že Mandrake Move našel USB disk i digitální foťák. Škoda , že můj Mandrake 9.2 GPL nenašel nejen USB disk , foťák , ale ani tiskárnu HP5550 a zvukovku AC97. 🙁

 2. LubosD | 04.03.2004 | 12:10 | Odpovědět

  Nic proti Mandrake ale tohle je tak hezky napsanej clanecek, takovej roztomilouckej … jak moc je MDK bezvadnej az se tomu nechce verit :o))))

 3. mari | 04.03.2004 | 12:31 | Odpovědět

  to LubosD:
  je to volny preklad… kde i sam autor priznava, ze jeho favoritem (narozdil od mineni testeru) byl Slax… u vsech zminenych verzi jsou zminovany jak klady, tak zapory – ani MandrakeMove neni dokonaly…
  A navic pripominam, ze se test konal mezi non-Linux uzivateli… zabehly uzivatel linuxu by si nejspis byl schopen poradit s negrafickym prostredim a jinymi nastrahami…

 4. venousekh | 04.03.2004 | 13:04 | Odpovědět

  No vidíš můj našel prd. Teda tu zvukovku asi ano. Až na to , že nefunguje. Tiskárna i USB disk byli při instalaci zasunuty , zapnuty.

 5. POKUS159 | 04.03.2004 | 13:46 | Odpovědět

  a skusil si pozret nastavenie hlasitosti v alse?

 6. tuxer | 04.03.2004 | 15:47 | Odpovědět

  Slax je moj favorit, ale pre zaciatocnikov urcite MandrakeMove.
  Ale Suse Live! CD bolo asi najlepsie co som kedy testoval, nasiel absolutne vsetko, perfektna obsluha, stabilita, pamatal si vsetky nadstavenia. Ten BOOT TIME je fakt pravda, ale ked som mal odpaleny disk tak som raz nabootoval mohol som cely den pracovat s tym systemom. Vecer vypol a na druhy den ked som ho pustil vsetko bolo tak ako ked som ho vypol 🙂

 7. tuxer | 04.03.2004 | 15:51 | Odpovědět

  A este mala poznamocka: To ci ma Suse vytvorit ten 100MB subor sa na zaciatku opyta tak neviem preco to beru ako jeho zlu vlastnost

 8. Magovec | 04.03.2004 | 17:05 | Odpovědět

  Kdyz pred casem vysel MandrakeMove zajasal jsem, ze bych prestal pouzivat Knoppix a konecne pouzil muj nejoblibenejsi linux a sice MDK? (mam jej na desktopu uz od doby 7.0) ale byl jsem strasne zklaman. Doted se mi nepodarilo na jednom z mych stroju MDKmove vubec rozjet a na druhem nenajede Xfree. (Knoppix na obou jede skvele se vsim HW detekovanym). Zkoumal jsem ale nezjistil jak to rozject a zklamanim jsem se na to pak vykaslal (pritom na stejnem HW sem tu mel 9.1 a ted tu mam 9.2 a neni nejmensi problem a ani nebyl)…mam stale Knoppix a neresim nic. Treba mu nekdy dam dalsi sanci ale opravdu sok…moc rad bych ho tam mel. ;-(

 9. antonin | 05.03.2004 | 09:26 | Odpovědět

  hmm skoda ze nebrali v potaz PCLINUXOS zalozeny na mandraku

 10. WhtRbt | 05.03.2004 | 19:40 | Odpovědět

  SuSE LiveCD je nejlepsi Live co jsem mel pod rukama. Dokonce jsem i znameho (ma znalosti jen s Wokny) s nim naucil delat (jen sem mu ukazal, jak v BIOSu nastavit boot z CD, ostatni zvladl sam) a tak si ted zkousi a uci se na nem Linux. Tech 100MB je myslim dobra dan za to, ze si pamatuje konfiguraci na danem PC a prvni start je delsi, protoze se tam da vse nastavit (ostatni uz jsou docela rychle) – zkousel jsem Knoppix, ale vzdy neco nekde nejelo (sit, zvuk, mechanika, modem). SuSE mi dokonce zvladl sam nastavit TV, se kterou se ani normalni distribuce neporadily a o MDK, to se ani nepodarilo uspesne nainstalovat, aby slo ladit (slo o verze 8 az 9.1).

 11. Ivo | 06.03.2004 | 11:32 | Odpovědět

  Mno, mam HP5550 a MDK 9.2 mi ji nainstalovala sama o sobe…dokonce mi to nainstalovalo i mou problemovou TV kartu a yvuk cip AC97 bezproblemu…vsechno jen pomoci klikani pri instalaci,zadne rucni konfigurace,zadne spec. ovladace

  myslim ze problem byl v necem jinem…necim mezi zidli a monitorem…

 12. Petr | 06.03.2004 | 21:32 | Odpovědět

  Jo, jo, taky jsem si zkusil Live edici Linuxu, ale většinu HW to nenašlo (konkr. skenner, wifi, s tiskárnou byly značné potíže a s železnou pravidelností se mi to seklo při vypínání. Šlo o Mandrake linux 9.1(?)…nevím. Podstatné je,že live edice jsem začal brát s rezervou. Teď jedu na SuSe 9.0 a spokojenost sama….

 13. asgardTom | 09.03.2004 | 16:42 | Odpovědět

  Ja mam take zvukovku AC97 ktera mi v MandrakeMove chodi,ale v Mandrake 9.1 mi nechodi :-[.
  Takze si myslim ze MandrakeMove je lepsi nez Mandrake 9.1 :]

 14. bibri | 09.03.2004 | 18:08 | Odpovědět

  Neni to nahodou tim, ze MandrakeMove je verze zalozena na Mandrake 9.2?

 15. vader | 18.03.2004 | 11:57 | Odpovědět

  Na svem notebooku zkousim spustit MandrakeMove, ale asi nepodporuje moji grafiku (Trident CyberBlade-i1) protoze se po chvilce bootovani sam “vypne” .. a nenabehne nic .. Nevite jestli to jde nejak vyresit? Diky

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login