Srpnový mobilní LinuxEXPRES

Právě vychází srpnové číslo měsíčníku LinuxEXPRES, který je jako vždy nabitý mnoha informacemi. Červenou nití tohoto vydání je detailní test jedenácti notebookù, které prošly tvrdým srovnáním. LinuxEXPRES 8/2005 je k dispozici na stáncích po celé ČR i SR, dále v internetových obchodech shop.qcm.cz, Marecek.kup.to, Linuxsoft.cz a Stinet.sk.

Jako v každém čísle se i tentokrát seznámíte s novinkami ze světa jádra, KDE, GNOME, Debianu, Mandriva Linuxu, OpenOffice.org, SUSE či Mozilly. Na jedné z prvních stránek se opět setkáte s Tipem LinuxEXPRESU, který se týká vytváření obsahů a rejstříků v OpenOffice.org Writeru.

 

Lubomír Čevela shrnul v propracovaném článku historii, principy a současnost softwarových patentù. V návaznosti sleduje podobný článek od Bohdana Milara otázku třetí generace GNU GPL – nejznámější z licencí světa svobodného softwaru.

V rubrice Distribuce uvízl trochu netradiční pokus o live systém – Symphony OS, stejně jako další z témat, kterým je Dropline GNOME a webový prohlížeč Epiphany v rubrice Software. Nechceme zapomenout ani na LyX, grafický manažer GAG či kouzla s ImageMagickem.

Rozsáhlá a propracovaná příloha obsahuje recenze jedenácti notebooků různých výkonnostních a cenových úrovní. Doplňující tabulky a výsledky benchmarkù naleznete na webovém sídle časopisu www.LinuxEXPRES.cz. Dalšími testy prošly EDGE a GPRS karty, které zapůjčili mobilní operátoři.

Nechybí ani pokračování seriálu o BASHi, méně známých programovacích jazycích (tentokrát o Haskellu) nebo o hrách v Linuxu, stejně jako tradiční recenze knižních titulů.

Na našem webovém sídle www.LinuxEXPRES.cz nabízíme ke stažení deset ukázkových stran tohoto čísla ve formátu PDF.

Žádné komentáře

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login