Mageia vydala Beta 1 verzi distribuce

Projekt Mageia, který jak jistě víte, je forkem Mandriva Linuxu, má hotovy ISO obrazy testovací verze Beta 1 a již nyní se objevují na zrcadlech první ISO obrazy. Kolekce médií se rozrostla o “dual” verzi — tedy jedno CD, na kterém je připraven jak 32, tak 64bitový systém, přičemž stahujete pouze asi 700 MB.

Dual verze (jak v Mandriva Linuxu, tak v Mageji,  je určená pro pokročilé uživatele a začínající uživatel by měl použít DVD verzi určenou pro jeho architekturu a nebo LiveCD!

Stále platí, že se jedná o testovací verzi připravované distribuce a jako taková by neměla být instalována na produkčním počítači (tj. počítači, který běžně používáte k práci), ale buďto do VirtualBoxu a nebo na “hrací počítač”, pokud tedy doma něco takového máte… 🙂

Pokud chcete stahovat, můžete použít české zrcadlo:

Dále můžete použít Torrent pro stažení všech výše uvedených obrazů. Poslední možností instalace je pro opravdové profesionály — 60MB bootovatelné obrazy pouze s instalátorem (opět ve 32bit i 64bit verzi).

Oproti verzi Alpha2 přichází např. s KDE4.6.1 či českými lokalizačními balíčky pro LibreOffice.

Připravil jsem pro vás český LibreOffice do Mandriva Linuxu — přečtěte si článek.

Edit: poté, co jsem uveřejnil tuto novinku, vyšlo i oficiální oznámení, kde se mj. na čtvrtek slibuje i verze s LiveCD.

Mandriva Linux 2010 beta

Vyšla první betaverze Mandriva Linuxu 2010.0, která obsahuje finální KDE 4.3, GNOME 2.27.5, jádro 2.6.31 RC6, nový bootsplash Plymouth, přepsaný Netprofile (nástroj na přepínání mezi sítěmi), GUI pro Tomoyo od Mandrivy, X.org 1.6.2, zlepšené urpmi, VirtualBox 3 a mnoho dalších změn. K dispozici jsou Free DVD pro 32 a 64 bitů a Mandriva One (live) s prostředím KDE a Gnome (prozatím ne všechny jazykové mutace). Stahovat lze z obvyklých mirrorů, nalezené chyby hlaste do Bugzilly na qa.mandriva.com.