Mandriva S.A. vydala oficiální prohlášení

Po dlouhé (snad ne moc dlouhé) době vydala firma Mandriva S.A. oficiální prohlášení o budoucnosti distribuce Mandriva Linux. Nyní jen v několika bodech to nejpodstatnější. Mandriva Linux zůstane otevřený pro všechny uživatele, od začínajících až po ty nejpokročilejší — Mandriva Linux se bude vyvíjet i nadále.

  • Nejbližší vydaná distribuce Mandriva Linuxu bude 2011 Spring – letos na podzim nová verze nevyjde!
  • Mandriva Linux bude zaměřen především na prostředí KDE (chce mít nejlepší podporu KDE na světě 😉 ).
  • Bude vydána speciální verze Mandriva Linuxu se zaměřením na výukové programy.
  • Bude verze pro tablety (MeeGo), je plánováno přepracování on-line obchodu (store).
  • Bude najmuto 7 vývojářů z Brazílie (až 20 příští rok), 5 z Francie a několik z Ruska (až 15 lidí, většinou na QA).
  • Mandriva S.A. slibuje lepší komunikaci s komunitou (jeden člověk bude placen pro komunikaci s komunitou neplacených vývojářů a maintainerů).

Vysvětlení masivního odchodu vývojářů

Dnes další vývojář Mandriva Linuxu na konferenci oznámil, že odchází z vývoje a Mandriva S.A. Nicolas pracoval především na integraci prostředí KDE4 do Mandriva Linuxu a i jeho zásluhou je KDE4 v Mandriva Linuxu takové, jaké je. Z diskuze vyplynul ovšem i důvod tohoto masivního opouštění Mandrivy — je jím uzavření Edge-IT, jedné ze složek firmy Mandriva S.A., která se zabývala právě on-edge vývojem (nasazování novinek do distribuce).

Vedení firmy se po změně majitelů (akcionářů) zatím nevyjádřilo ohledně dalšího směřování společnosti – oficiální vyjádření je slíbeno až na konec září. Nejistota se projevuje i v postoji vývojářů proto držíme Mandrivě palce a doufáme, že se o dalším směřování společnosti i distribuce dozvíme co nejdříve.