Finální verze 3.5 kancelářského balíku LibreOffice je venku

Vyšla přelomová verze LibreOffice 3.5. Má mnoho přepracovaných funkcí, které vám usnadní ovládání a používání tohoto kancelářského balíku. Např. kontrola aktualizací, lepší typografické úpravy a prvky, sledování počtu slov v reálném čase, zlepšení importu vlastních tvarů z ppt/pptx, funkce pro vkládání multimediálních souborů nebo barevných palet do dokumentů, vylepšený import dokumentů Microsoft Visio, podpora až 10000 listů v Calcu, zlepšený import souborů z ostatních kancelářských balíků, neomezený počet pravidel pro podmíněné formátování, modul Base má integraci PostgreSQL a mnoho, mnoho dalších.

Patnáct let starý základní kód, který nebyl optimalizován a chyby v něm nebyly řešeny, byl částečně vyčištěn. Caolán McNamara, vedoucí vývojář Red Hatu, který je jedním ze zakladatelů a ředitelů The Document Foundation, říká: „Měli jsme dvě možnosti: konzervativní strategii, která potěší všechny uživatele a udrží původní kód v podstatě beze změny. Pak je tu druhá možnost, která je agresivnější: rozvíjí a obnovuje kód. Tato možnost sice způsobila některé problémy se stabilitou v krátkodobém horizontu, ale rychle vedla k zlepšení kancelářského balíku LibreOffice 3.5.“

Článek o nových vlastnostech LibreOffice 3.5 si můžete přečíst na našem webu v článku Nové vlastnosti LibreOffice 3.5 – máte se na co těšit. Oznámení o finální verzi 3.5 si přečtete na portálu Dokument Foundation v blogu. Byl dokonce zveřejněn i grafický přehled nových vlastností v PDF, který si můžete stáhnout (v angličtině, zdroj The Document Foundation).  LibreOffice 3.5 si můžete stáhnout na webu LibreOffice v rubrice Download ve verzi pro svůj operační systém – je k dispozici pro Windows, Linux (deb i rpm) a Mac OS X. Je k dispozici mnoho jazykových mutací a nápověda.

Ale kdo má rád Peťošovy repozitáře, má v nich pro vás nachystán balíček LibreOffice 3.5.