Vyšla nová “desetinková” verze Kdenlive 0.8.0

Nelineární editor videa Kdenlive se po více jak půl roce vývoje dočkal verze 0.8.0. Vývojáři se pokusili opravit většinu starých chyb a pročistit tak bugzillu. Kdenlive 0.8.0 by tak měl být velmi stabilní. A co všechno můžete s Kdenlive tvořit? Jedná se o komplexní nástroj pro správu a editaci videa v prostředí KDE. S Kdenlive může stříhat videa, přidávat efekty. Kdenlive zvládá pracovat s velkým množstvím formátů včetně HD videa.

Jak na přidání Kdenlive 0.8.0 do vašeho počítače? Přidejte si do svého systému Peťošův repozitář a ve správci softwaru najděte balíček kdenlive, který nainstalujete. To je vše. Doufám, že s pomocí Kdenlive si sestříháte svá videa z dovolených a prázdnin, které se mnohým blíží.

Mageia i Mandriva Linux — cooker nasadili dnes vydané KDE 4.6.2

Ať již bedlivě sledujete projekt Mageia, nebo připravovanou verzi Mandriva Linuxu 2011 ve vývojové větvi cooker (a nebo oba dva projekty), jistě vás potěší, že v obou dvou se připravuje i nejnovější verze grafického prostředí KDE — 4.6.2, které bylo dnes vydáno. V mageia projektu již jsou všechny balíčky zařazeny ve frontě pro zpracování, v Mandriva Linuxu se balíčky zatím pouze připravují.

Chcete-li se dozvědět, jak vzniká balíček pro Mandriva Linux, podívejte se na článek, který jsme uveřejnili v pondělí. Je sice o soukromém build-stroji a repozitáři, ale nástroje používané při tvorbě balíčků jsou totožné.

Pokud používáte některou z těchto distribučních větví, očekávejte tedy v brzké době aktualizaci 🙂 Tato verze především opravuje drobné chyby a doplňuje lokalizaci.