TeXLive 2010 — tři roky čekání u konce

TeXLive je asi nejrozšířenější, největší a (nejspíše) nejlepší distribuce sázecího systému TeX. Tři roky byl v Mandriva Linuxu TeXLive ve verzi 2007 — TeXLive totiž v jednom velkém archivu obsahuje „materiál“ na asi 40 balíčků a s každým dalším vydáním se počet zvětšuje — programy jako vlna apod.

Nyní nová verze obsahuje celkem 6 balíčků se vším potřebným dohromady. Jednoduše je tedy mnohem jednodušší správa RPM balíčku pro baliče.

Co nového přináší TeXLive 2010 oproti starší verzi? Bohužel na toto není jednoduchá odpověď — prostý výčet čísel asi nikomu nic moc nepoví. TeXLive je distribuce TeXu — podobnost s Linuxem a linuxovou distribucí je více než blízká, jen jádro je snad stále stejné, mění se jen verze používaných balíčků.

Verze jádra se moc nemění — autor TeXu Donald Knuth správnost každého naprogramovaného algoritmu v jádru TeX matematicky dokázal  (on Knuth je opravdu brutálně dobrý informatik teoretik-matematik).

Co je nutné nastavit?

  1. V prvním kroku dle instrukcí přidat můj repozitář,
  2. Instalaci provedete prostým urpmi texlive, případně provést aktualizaci (pokud tedy máte nainstalovanou dřívější verzi TeXu — v Mandriva Linuxu jsou přítomny dvě distribuce: zastaralý TeXLive a nyní již opuštěný TeTeX).

Čistá instalace je poměrně jednoduchá a bezproblémová. Pozor, trochu problém může vzniknout v případě, že se pokoušíte o aktualizaci. Zde vám systém napíše, že je nutné odstranit některé starší balíčky. Zde stačí klepnout na OK, starší balíčky s klidným svědomím nechat ze systému odstranit a počkat, dokud se nenainstaluje vše potřebné.

A jak to funguje? No… stále stejně :D V tom je krása TeXu, že dokumenty jsou opravdu přenosné!

Žádné komentáře

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login