Tisk s Mandriva Linuxem — nastavení tiskárny

drakprint-ikonaPomocí tiskárny komunikovaly počítače mnohem dříve než pomocí monitorů. Velice rychle byly tyto tiskárny nahrazeny monitory — tiskárny se dostaly na druhou příčku v nejpoužívanějších výstupních zařízeních. Stejně tak se rozrostlo množství typů tiskáren, značek a ovladačů. V Mandriva Linuxu máte opět práci zjednodušenou: vývojáři z Mandrivy včlenili nastavení tiskáren do Ovládacího centra Mandriva Linuxu.

V Mandriva Linuxu existoval až do verze 2008.1 nástroj PrinterDrake, který se staral o přiřazení tiskáren, jejich správu a nastavení. Tento byl ve verzi 2009.O nahrazen nástrojem system-config-printer, který původně vyvinula Fedora. Tento nástroj je s to ve většině případů nahradit původní systém printerdrake — cílem výměny bylo zvýšení efektivity vývojářské práce a zlepšení spolupráce napříč distribucemi.

Stejně jako v případě vykreslování obrazu jsme mluvili o “grafickém serveru” a v případě zvuku o “zvukovém serveru”, budeme nyní mluvit o “tiskovém serveru”. Tímto tiskovým serverem je v případě Linuxu systém zvaný CUPS — Common Unix Printing System. Podobnost se zvukovým serverem je v případě tiskového serveru velmi blízká. Každý uživatel může vyžadovat tisk a přímý přístup na tiskárnu může být problematický, proto všechny požadavky sbírá server CUPS. Požadavky zařazuje do fronty, kde čekají, dokud není dostupná požadovaná tiskárna.

Příklad z praxe: na mém pracovišti jsme jeden formulář posílali na tiskárnu v archivu, kde se dokumenty zakládaly. Postupem dne se ve frontě tiskových úloh hromadily formuláře — pracovník archivu jednou za den zapnul tiskárnu, prohlédl si frontu, případně nechtěné dokumenty poslal na jinou tiskárnu. Pokud bylo vše v pořádku, povolil na té “své” tiskárně tisk a vše, co bylo ve frontě, vytiskl. Poté tiskárnu opět vypnul a dalších 24 hodin tak šetřil energii za tuto tiskárnu.

CUPS je také s to rozlišovat oprávnění uživatelů k jednotlivým tiskárnám a případně nepovolí tisk. System-config-printer ovšem na rozdíl od DrakSound nenastavuje pouze systém, aby o “tiskárně věděl”, ale i přímo celý server CUPS.

Hlavní okno nastavení tiskáren v Mandriva Linuxu

Hlavní okno nastavení tiskáren v Mandriva Linuxu

System-config-printer spustíte klasicky z Ovládacího centra Mandriva Linuxu v části Hardware poklepáním na ikonu Nastavit tiskárny, tiskové fronty… . Druhou možností spuštění je klasické spouštění z terminálu příkazem system-config-printer. Může se stát, že po vás bude požadováno doinstalování některých balíčků, obsahujících ovladače tiskáren.

Pokud jste instalovali váš Mandriva Linux z edice Mandriva Linux One, tedy z CD, je nejprve nutné doinstalovat balíček system-config-printer. Ten není v edici ONE — jako jediné — obsažen.

Přidání nové místní tiskárny

Opět, jako obvykle, funguje i v případě tiskáren systém ve velké míře bez zásahu uživatele. Po připojení USB tiskárny by systém měl automaticky zareagovat a tiskárnu nastavit. Ovšem my si přidání tiskárny projdeme krok za krokem s vyloučením automatického nastavení. Po připojení tiskárny a jejím zapnutí spusťte nastavení tiskárny. V nabídce Server | Nová | Tiskárna uvidíte nabídku tiskáren. Pokud byla tiskárna rozpoznána automatickým systémem, bude tato tiskárna na prvním místě v seznamu (v mém případě je to tiskárna HP PSC 500).

Přidání tiskárny -- výběr připojení tiskárny

Přidání tiskárny -- výběr připojení tiskárny

V dalším kroku je nutné zvolit ovladač tiskárny (soubor PPD). Není třeba se bát, systém CUPS má díky nainstalovaným balíčkům většinu ovladačů již přítomných, stačí tak vybrat výrobce tiskárny a následně model. Někdy výrobci tiskáren uveřejní řídicí soubory PPD na vlastních www stránkách například v novější verzi, než je ta v systému. V tom případě vyberete volbu Dodejte PPD soubor. Toto je ovšem spíše výjimečná záležitost — pokud je výrobce tiskárny správně rozpoznán automatickým detekčním systémem, stačí jednoduše klepnout na tlačítko Vpřed a na další obrazovce vybrat konkrétní model.

Výběr ovladače tiskárny

Výběr ovladače tiskárny

Nyní je vaším úkolem vybrat konkrétní ovladač tiskárny, jenž bude použit. Opět je vhodné podotknout, že ve většině případů je nejlepší volbou vybrat výchozí a doporučovaný ovladač.

Výběr ovladače tiskárny

Výběr ovladače tiskárny

Posledním krokem k úspěšnému nastavení místní tiskárny je “lidský” popis tiskárny — při správě několika tiskáren je jasné, že ne všichni uživatelé vždy ví, která tiskárna je PSC 500, ale každý bude vědět, která je “barevná laserová v ložnici”.

Pojmenování tiskárny čitelné pro uživatele při přidání nové tiskárny

Pojmenování tiskárny čitelné pro uživatele při přidání nové tiskárny

Potvrzením této poslední volby tlačítkem Použít dokončíte přidání tiskárny.

Přidání nové síťové tiskárny

Síťové tiskárny přidáte obdobně jako tiskárnu místní: z kontextové nabídky zvolte Server | Nová | Tiskárna. V následujícím dialogu je třeba pouze správně určit připojení tiskárny. Zbytek již spočívá ve stejných krocích jako v případě místní tiskárny.

Přidání vzdálené tiskárny

Přidání vzdálené tiskárny

Úprava tiskárny

Pokud dvakrát poklepete na libovolnou nainstalovanou tiskárnu, zobrazí se detailní nastavení tiskárny. Na kartě Nastavení s obecnými vlastnostmi můžete změnit popis či jméno tiskárny.

Nastavení tiskárny -- Na kartě s obecnými vlastnostmi můžete změnit popis či jméno tiskárny

Nastavení tiskárny -- Volba Nastavení

Na kartě Politiky je nastavení chování tiskárny při různých situacích, jako je výskyt chyby. Také je možné nastavit banner — například TopSecret či Unclassified.

Nastavení tiskárny --

Nastavení tiskárny -- Volba Policy

Ve volbě Nastavení přístupu je možné upravit, kteří uživatelé budou mít, nebo nebudou mít přístup na tuto tiskárnu. Podle nastavení budou mít přístup pouze někteří uživatelé, a nebo pouze vyjmenovaní uživatelé mít přístup nebudou.

Karta Nastavení tiskárny obsahuje asi nejvíce možných voleb. Seznam voleb je specifický pro každou tiskárnu. Například specifikace barevného prostoru, rozměr papíru, rozlišení či hustota nanášení inkoustu.

Nastavení tiskárny -- Nastavení velikosti papíru či rozlišení tisku

Nastavení tiskárny

Karta Volby úlohy upravuje správu tiskových úloh pro konkrétní tiskárnu, jako například počet vytištěných kopií či automatické otáčení papíru či počet stránek na jeden papír.

Nastavení tiskárny --

Nastavení tiskárny -- Volby úlohy

8 komentářů

 1. baronprasil | 04.08.2009 | 10:36 | Odpovědět

  Ale čo keď tam moja tlačiareň nie je? Píšeš, že nejdeš pomocou automatiky, ale hneď v druhom okne sa spoliahš na automatiku a to tým, že Ti našlo tvoju tlačiareň. Čo ak tam nie je? To by bolo zaujímavejšie pre čitateľov.

 2. Jiří Popelka | 04.08.2009 | 21:02 | Odpovědět

  Pokud je vaše tiskárna připojena přímo k počítači, tak ji system-config-printer najde vždy. Většinu tiskáren dokáže s-c-printer identifikovat a přiřadit k nim správný ovladač – pokud má tento ovladač k dispozici. I když správný ovladač nemá, tak se pokusí přiřadit ten, který s nějvětší pravděpodobností bude fungovat. Pokud vám přiřazený ovladač nefunguje podle vašich představ, zkuste sám vybrat jiný ovladač.
  Pokud ani to nefunguje zkuste doinstalovat další ovladače (foomatic, gutenprint, hplip, splix) případně najít další informace, ovladače a PPD soubory na http://www.openprinting.org a zkusit postup s přidáním tiskárny zopakovat.
  Pokud ani to nepomohlo, jde buď o chybu tiskárny nebo chybu v programu (v tom případě zadejte popis chyby do Bugzilly pro Mandrivu nebo Fedoru).

  Pokud je vaše tiskárna síťová (není připojena přímo k vašemu počítači), tak ji s-c-printer automaticky nenajde, ale musíte ji přidat sám postupem popsaným v článku.

  1. Ivko | 29.08.2009 | 22:38 | Odpovědět

   No, tak ja som od vydania Mandrivy 2009.0 stratil možnosť používať tlačiareň HP 720C. Počítač ju vôbec nevidí. Hoci som si dal záležať na tom, že som si nainštaloval 2008.1 a tá ju videla. 2009.0 ju jednoducho nevidí.
   Ako mám nainštalovať takúto tlačiareň? Nešlo nič z toho, čo je vyššie uvedené.

 3. Ivan Bíbr | 05.08.2009 | 09:35 | Odpovědět

  >Pokud je vaše tiskárna síťová (není připojena přímo k vašemu počítači), tak ji s-c-printer automaticky nenajde, ale musíte ji přidat sám postupem popsaným v článku.

  Myslíte zřejmě síťovou tiskárnu připojenou k počítači s Windows, který je na síti. Pak ano – stejně to platí pokud se nemýlím i pro LPD tiskárny.

  Nicméně síťovou tiskárnu připojenou k CUPS serveru to najde automaticky. Stejně tak to najde automaticky síťovou tiskárnu připojenou přímo k síti (Jetdirect nebo něco podobného). Obojí mám vyzkoušeno.

  Jinak musím souhlasit s kladným hodnocením nástroje system-config-printer – měl jsem z něj strach, zda nahradí poměrně kvalitní Printerdrake, ale povedlo se. Detekce je opravdu kvalitní, zatím jsem nepotkal nic, s čím by měl problém.

  1. baronprasil | 10.08.2009 | 21:55 | Odpovědět

   Ja mám jednu tlačiareň cez LPT port pripojenú a nenašlo ju. Do teraz som tam mal mandrivu 2007 a tam som si ju pekne v ponuke pohľadal a tlačiareň išla. Tu si neviem žiadnu ponuku vybrať.

   1. Ivan Bíbr | 10.08.2009 | 22:20 | Odpovědět

    Podívejte se v BIOSu počítače, jestli máte povolenu obousměrnou komunikaci paralelního portu. Nastaveno by mělo být EPP+ECP.Jinak nevím, tiskárnu na LPT už nikde na vyzkoušení nemám….

   2. Ivan Bíbr | 13.08.2009 | 19:09 | Odpovědět

    Tak tohle vypadá na jinou chybu, řešili jsme to na fóru, zkusil bych změnit práva na lp0 před detekcí tiskárny, vypadá to, že z toho portu nemůže číst. Informace jsou zde:

    http://forum.mandrivalinux.cz/index.php?topic=11037.msg65622#msg65622

    1. baronprasil | 17.08.2009 | 20:32 | Odpovědět

     Ďakujem za radu. Skúsim to podľa toho poriešiť.

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login