Tři tipy a triky pro Thunderbird 3

Není to tak dlouho, co se vývoj programu ThunderBird dostal až do čísla 3. Protože se jedná o jeden z nejrozšířenějších poštovních klientů a má velké zastoupení i mezi uživateli Mandriva Linuxu, resp. mezi čtenáři našeho serveru MandrivaLinux.cz, připravil jsem několik tipů (či triků?) pro práci s tímto programem, vyšší efektivitu či chcete-li i vaše uživatelské pohodlí.

Nebojte se rozšíření

Poštovní klient Thunderbird ve svém základním nastavení umí pouze dvě věci – přijímat a odesílat emaily. Umí to dobře, ale může toho umět mnohem více. Rozšíření (či také často používaný termín pluginy) jsou malé balíčky a části kódu do vašeho Thunderbirdu, které nabízí další vlastnosti či možnosti. Po nainstalování takového rozšíření se může Thunderbird umět skrývat do informační části panelu, nabízet kalendář a nebo mnohé další vlastnosti a funkce. Ukáži, jak takové pluginy vyhledávat, instalovat a pak vám představím těch několik – dle mého nejužitečnějších.

Vyhledání vhodného rozšíření

Předtím, než se rozhodnete pro rozšíření možností, vlastností a schopností vašeho Thunderbirdu, musíte najít, zda vůbec existuje rozšíření s vámi požadovanou funkcí.

Spusťte Thunderbird a z nabídky Nástroje spusťte Správce doplňků. Z ikon v horní části správce klepněte na ikonu dílku puzzle – Rozšíření a ve spodní části okna klepněte na odkaz Získat rozšíření. V internetovém prohlížeči se vám otevře stránka https://addons.mozilla.org/cs/thunderbird/.

V přehledném českém rozhraní najdete velké množství rozšíření, které jsou distribuovány především jako XPI soubory. Pokud klepnete na tlačítko Stáhnout (či Download), které se nachází u každého rozšíření, můžete soubor stáhnout na disk. Ovšem vám bude stačit zapamatovat si jméno rozšíření (nebo jej uložit do schránky).

Instalace staženého rozšíření

Máte-li rozšíření stažené na disku v počítači, můžete jej nainstalovat. Otevřete si Thunderbird a z nabídky Nástroje spusťte Správce doplňků. Tentokrát ovšem klepněte na ikonu Získat nové doplňky.

Zde uvidíte seznam několika doporučovaných a nejstahovanějších doplňků. Do pole pro hledání, které se nachází v levém horním rohu, vložte jméno požadovaného rozšíření a klepněte na klávesu [Enter]. V okně se objeví seznam rozšíření, které mají buď v názvu, nebo ve svém popisu příslušný hledaný výraz.

Nabídka několika pluginů, které doporučuje ke stažení přímo Mozilla Firefox

Nabídka několika pluginů, které doporučuje ke stažení přímo Mozilla Firefox

U každé položky se nachází obrázek, stručný popis s možností zobrazení více informací (v prohlížeči vám otevře stránku k tomuto doplňku) a pak tlačítko Přidat do aplikace Thunderbird. Klepnutím na toto tlačítko se otevře dotaz, zdali skutečně chcete dané rozšíření instalovat. Abyste měli dostatek času na rozmyšlenou, je tlačítko Instalovat po dobu tří vteřin uzamčené, ale poté je možné klepnutím na něj doplněk nainstalovat. Chvilku počkejte a doplněk je nainstalován. Je možné, že pro jeho zavedení bude požadován restart aplikace.

Pokud jste stáhli XPI soubor na disk, tak ve spodní části okna klepněte na tlačítko Instalovat. Zvolte stažený XPI soubor a klepněte na tlačítko OK. Zbytek se provádí stejně jako v případě instalace z rozhraní Thunderbirdu.

Několik rozšíření vhodných k vyzkoušení

Jsem si jist, že v diskusi pod článkem se objeví velké množství dalších doporučení, případně dotazů na to, proč jsem ten či onen plugin nenapsal. Vězte tedy, že toto jsou pouze má doporučení a nejsou všeobjímající.

Ve výčtu jsou tučně uvedena jména rozšíření, která mám já sám nainstalována v Thunderbirdu a která považuji za užitečné, a pak krátký popis každého rozšíření.

 • České slovníky pro kontrolu pravopisu – Nabízí slovník spisovné češtiny (i cestiny), pokud píšete email, abyste se vyvarovali aspoň překlepů. Není totéž, co nabízí balíček mozilla-thunderbird-cs, protože zatímco balíček nabízí české nabídky, slovníky pracují při vytváření emailu.
 • Lightning – udělá z vašeho pošťáka kompletní PIM aplikaci. Email a kontakty rozšíří o kalendář a úkoly. Pěkný článek věnující se jen tomuto rozšíření před časem vyšel na našem serveru.
 • MinimalizeToTray Plus – dovolí ukrývat vašeho pošťáka v oznamovací oblasti panelu hned vedle nastavení sítě a vašeho oblíbeného „kecálka“.
 • Enigmail – výborný doplněk který Thunderbird naučí digitálně podepisovat anebo šifrovat vaše emaily. V názvu zajisté odhalíte název jednoho z nejslavnějších šifrovacích nástrojů.
 • Image Zoom – zmenší obrázkové přílohy tak, aby byly velké na šířku okna se zprávou. Mimo to umí obrázky i otáčet.

Provádějte údržbu složek

Při reinstalaci na nejnovější verzi Mandriva Linuxu jsem zjistil, že adresář ~/.thunderbird, ve kterém je uložen profil s účty, má více než 3 GB, což mi připadalo opravdu moc. Začal jsem třídit emaily, vyhazovat staré a zbytečné emaily s přílohami, které zabíraly velkou část místa. Bohužel i přes tento poměrně razantní zásah se nic nezměnilo a velikost adresáře byla stále stejná.

Vývojáři Thunderbirdu se snaží o co nejrychlejší program, proto mazání emailu provádí atypickým způsobem. Emaily samotné jsou uloženy v jednom souboru pro každou složku – takto uložené emaily se pak velice rychle načítají a zobrazují. Smazání emailu se poté provede pouze připsáním jednoho řádku k mazanému emailu s informací, že tento email byl smazán.

Bohužel pro vlastní odstranění těchto smazaných emailů z disku je třeba, aby byla provedena Údržba složek. Klepněte na nabídku Soubor a zvolte položku Provést údržbu složek. Není třeba provádět údržbu moc často, ale přeci jen čas od času byste tuto akci udělat měli.

U mě se velikost příslušného adresáře zmenšila na pouhých 400 MB.

Na Spam pošlete SpamAssassin

Bohužel na rozdíl od klasické poštovní schránky si na tu elektronickou nemůžete nalepit nic ve stylu „Nevhazujte letáky“ a ani případně vynadat tomu, kdo vám do schránky i přes tento zákaz leták vhodí.

Jistě víte, že spam je nevyžádaná pošta a obecně se do této kategorie řadí všechno, co vám přijde do schránky, aniž byste o takovéto emaily stáli. Spamem jsou označovány nejen nabídky na erotické služby či špatně strojově přeložený dopis? od Dr. Čo-Cho Lády s nabídkou převzetí dědictví od vašeho zemřelého strýčka, ale i nabídky od skutečných existujících firem s jejich produkty (za předpokladu, že jste si odběr těchto novinek neobjednali).

Aby vám do schránky chodilo pokud možno minimum nevyžádané a nechtěné pošty, je vhodné používat tzv. spam-filtr. Spam-filtr se snaží na základě některých pravidel poznat, jedná-li se o spam, či nikoli. Většina emailových schránek má vlastní spam-filtry, bohužel s různou kvalitou a spolehlivostí. Není proto na škodu mít ještě jeden spam-filtr jako poslední hráz přímo v Thunderbirdu.

Spam-filtr v Thunderbirdu je a není zcela špatný, ovšem doporučuji použít lepší, externí program, jménem SpamAssassin.

Nainstalujte si tedy balíček jménem spamassassin. Máte-li balíček nainstalovaný, otevřete si Thunderbird a z nabídky Úpravy zvolte položku Nastavení účtu. Z levého panelu rozklepněte položku Místní složky a vyberte Nevyžádaná pošta.

Nyní jen zatrhněte Důvěřovat příznaku nevyžádané pošty a z nabídky vyberte SpamAssassin. Další nastavení (co se bude provádět s poštou rozpoznanou a určenou jako spam) zatrhnete Přesunout příchozí nevyžádané zprávy do a určete složku, kam se bude ukládat rozpoznaný spam.

Nastavení SpamAssassinu v Thunderbirdu

Nastavení SpamAssassinu v Thunderbirdu

SpamAssassin patří k těm chytrým algoritmům, které se prvně musí naučit, co spam je, a co není. Toto provádíte běžným klepnutím na tlačítko Nevyžádaná pošta u spamů, příp. na Není nevyžádaná u špatně určených emailů. Proto je možné, že zpočátku neuvidíte žádný velký rozdíl. Ovšem postupem času (počet určených spamů, než se SpamAssassin spam naučí spolehlivě určit, se pohybuje v řádu stovek) zapomenete, že něco – jako spam – existuje.

5 komentářů

 1. Hobil | 09.10.2010 | 20:19 | Odpovědět

  Ani jsem netusil, ze propojit SA s TB je tak jednoduche… Zajimave.
  H.

 2. Hobil | 09.10.2010 | 20:22 | Odpovědět

  Mimochodem – neni zapotrebi i balicek spamassassin-spamd a spustit sluzbu?
  H.

  1. Peťoš Šafařík | 09.10.2010 | 20:26 | Odpovědět

   IMHO ne. Pro každý email si THB spustí SA a překontroluje jej — resp. důležitá na SA jsou pravidla 🙂

   1. Hobil | 09.10.2010 | 20:30 | Odpovědět

    dik

 3. Hobil | 09.10.2010 | 20:45 | Odpovědět

  Jen k tem rozsirenim – pouzivam “text2link” a “url link”.
  H.

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login