Tuxracer

Hru tuxracer netřeba představovat. Před časem jsem neodolal a zakoupil na www.tuxracer.comkomerční verzi této hry. Platba kartou proběhla bez problémů a asi za 14 dní dorazila lehcepomačkaná krabice s hrou. Kromě CD byl uvnitř ještě útlý tištěný manuál. Nejsem příliš velký hráč her a tak následující popis hry pochází z pera přítelkyně, která si tuxracera zamilovala a má hoprojetého kompletně celého.

Tuxracer, aneb Jak se báječně bavit pouštěním šíleného tučňáka z kopce

Nejsem žádná velká pařanka počítačových her a ty, co znám, jsou buď příliš složité, jednotvárné,nebo nezáživné. Vždycky jsem si představovala hru, u které se budu dobře bavit, užiji si nějaké tonapětí, nebudu likvidovat krvežíznivé zombie, bude mít spoustu obměn a bude vyžadovat proces učení a viditelného zlepšování. No, a teď jsem v zásadě popsala Tuxracera. A nyní pěkně po pořádku kjednotlivým možnostem a úrovním.

Ke komerční verzi patří jednoduchý návod, který, ačkoli v angličtině, je tak pohodový a názorný, že prakticky nevyžaduje komentář. Rovněž grafické zobrazení všech možností ve hře je velmiintuitivní a můžete si libovolně zkoušet různé kombinace. Lze nastavit rozmanité počasí(jízda na hard úrovni za hustého sněžení je poněkud jiná než za plné viditelnosti), zapnout či vypnout zvuk (osobně volím vypnutý zvuk a pouštím si k tomu Rammsteiny, výsledky jsou pozoruhodné) a také zvolit, zda pojedete se soupeřem či sami.

Z volitelných “charakterů” mám nejraději Nevu (asi proto, že je mi podobná, hlavně když se po neúspěchu vzteká:-) a mám pocit, že oba tučňáci, tedy Neva a Tux, jsou na tom z dynamického hlediska nejlépe. Lachtan Samuel má styl leklé ryby a medvěd Boris sice širokou základnou většinou sejme všechny ryby (herrings=sleďi), ale za vysoké rychlosti je poněkud neovladatelný. To je ovšem velmiindividuální a určitě si najdete postavičku, se kterou budete králové svahu.

Hra má 3 úrovně (easy – vcelku v pohodě, aklimatizace, normal – v některých úsecích moc normálně nepůsobí, ale ujde to, a konečně hard – v jistých závodech zoufalství a naprosté šílenství) a v každé úrovni 6 typů pohárů (cups, např. Glacier Cup) po třech závodech(např. Mountain Madness – jednotlivé závody mají hezká pojmenování a většinou ještě krátký návod,jak uspět, ale moc mu nevěřte). Tedy celkem 54 možností, jak si nabít zobák, obrazně i doslova.

K tomu ještě připočítejte těchto 54 závodů s “počítačovým” soupeřem, případně si můžete totéžzapařit “head to head” s kámošem na jedné klávesnici, když se domluvíte, kdo bude svéhozávodníka čím ovládat (lze navolit v Configure – Controls). Všechno máte popsané a funguje to,jen jsem dosud nepřišla na funkci “Tricks” údajně navoditelnou levým shiftem při základnímovládání. Možná to funguje na soupeře, ale nemohu posoudit, neboť jsem po půl roce(s velkými přestávkami:-) v Mountain Cup na hard úrovni a nějak se mi nedaří projet MountainMadness, a to jedu bez soupeře, neboť ten už v této úrovni docela mocně prudí.

Nebudu dále popisovat ovládání a možnosti, to si určitě každý vyzkouší sám, ale spíš bych chtěladát k dobru několik postřehů a praktických rad k vlastnímu závodění. Šipka dopředu sice znamenápádlování a na rozjezd je dobrá, ale doporučuji to s ní nepřehánět, neboť závodník nabere dostatečnou rychlost i tak a pádlování ho občas zdrží či rozhodí. Máte-li dobrou vizuální aprostorovou paměť, máte výhodu. V jednotlivých závodech si většinou neznámou trasu projedu napoprvénaslepo a teprve pak se dívám, jaký je limit. Když jedete lehce sebevražedně a nezatíženi časem animnožstvím chycených ryb, výsledek bývá překvapivý. Jisté závody mají 3 i více možných tras a nikdo vám neřekne, která je nejlepší, ale po několika pokusech na to přijdete a je to poměrně legrace,hlavně ty nečekané záludnosti:-)

Tak, to by bylo asi v globále všechno, co byste měli vědět, pokud o koupi této veselé hryuvažujete. Dobře se bavte, pozvěte přátele a přeji co nejméně nabitých zobáčků (případně čumáčků)a co nejvíce závodníků tančících vítězný taneček.

Mišice.

Hra má velmi pěknou grafiku a hratelnost. Jediné, co jí snad schází, je multiplayer. No řekněte, nebyla by to krása zapařit si “tuxe” po síti ?!

thumbs/tux1.png thumbs/tux10.png thumbs/tux11.png
thumbs/tux12.png thumbs/tux13.png thumbs/tux14.png
thumbs/tux15.png thumbs/tux16.png thumbs/tux17.png
thumbs/tux18.png thumbs/tux19.png thumbs/tux2.png
thumbs/tux20.png thumbs/tux21.png thumbs/tux22.png
thumbs/tux4.png thumbs/tux5.png thumbs/tux6.png
thumbs/tux7.png thumbs/tux8.png thumbs/tux9.png

7 komentářů

 1. asgardTom | 08.03.2004 | 16:30 | Odpovědět

  Mám taky Tuxe na počítači v Mandrake Linuxu 9.1 a taky se mi líbí (1. nejlepší hra = CLANBOMBER (LINUX)/2. nejlepší hra = TUXRACER (LINUX)/3. nejlepší hra = AGE OF EMPIRES (WINDOWS (ale od woken jsem radši utek :))

 2. Extremo | 08.03.2004 | 18:11 | Odpovědět

  Vypada to moc pekne, jen skoda, ze mi to jde tak poomaaaluuu 🙁 (mam Athlon XP 1800 a grafiku Rivu 32MB, 256 MB RAM), zajimalo by me, jak je to s vykonem u Vas,….

 3. jam | 08.03.2004 | 19:21 | Odpovědět

  u mě je to s výkonem v pohodě, a to i na horších počítačích – samozřejmostí je ale mít správně nastavenou grafickou kartu s 3D akcelerací (OpenGL) – to je zřejmě ten problém s výkonem

 4. bf | 08.03.2004 | 22:39 | Odpovědět

  no, nevim, jak v komercni verzi, ale v md9.2 funguje volba trick:
  $ grep trick ~/.tuxracer/options
  # trick_modifier_key
  # Key binding for doing tricks
  set trick_modifier_key “d”
  tak, ze pokud poletuji ve vzduch, drzim stiskle “d” a zmacknu nekterou z kursorovych klaves, tak se tucnak zacne za letu podivne motat 🙂
  bf

 5. barinap | 08.03.2004 | 22:58 | Odpovědět

  Mam tuxracera vyzkouseneho na dvou compech. Rychlost je bezproblemova. Prvni comp = AthlonXP2000 + 512 MB DDR + Geoforce4Ti 64 MB. Druhy pocitac Pentium III 500 + 512 SDRAM + Geoforce4 MX 440 64 MB. Na obou pocitzcich slape tuxracer velmi svizne. Jinak jsem zkousel tuxracera na Pentiu II 266 + 320 MB RAM a ATI Rage 128 32 MB. Free tuxracer tam jel bez problemu ale komercni se nechytal. Byla to prilis slaba grafika.

 6. deněk | 08.03.2004 | 23:09 | Odpovědět

  Co se týče těch triků, tak to funguje pouze když je tux ve vzduchu (skáče) – je třeba zmáčknout klávesu pro triky a šipku, v kterém směru se tux má otočit. Pokusí se otočit o 180˚, pokud to stihne před dopadem, jsou za to body navíc, pokud ne, ztratí rychlost a nabije si čumák. Lze se otočit i vícekrát během letu. Je ale lepší si nastavit jinou klávesu (nejlépe pravý CTRL), není to moc jednoduché to vše stisknout ve správnou chvíli. Nejlépe natrénovat na nějaké jednodušší trati. Pokud to má člověk už sjeté tisíckrát, je to jediná možnost, jak si zvětšit počet získaných bodů. Tak přeju dobrý trénink.

 7. Extremo | 09.03.2004 | 00:08 | Odpovědět

  Mate pravdu, bylo to grafikou, nainstaloval jsem si novy ovladac a uz to jede naprosto v pohode. 🙂 Libi se mi k tomu i hudba, proste nema to chybu. 🙂

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login