Umíte správně pojmenovat Mandriva Linux?

logo-mandrivaUdivuje mě, jaký problém je správně pojmenovat náš oblíbený operační systém. A srandovní je, že to kolikrát neumíme ani my sami, kteří o něm píšeme.

Můžeme se pak dočíst, že vyšla Mandriva Linux verze XY, protože Fedora přece taky vyšla, Ubuntu vyšlo a openSUSE taky vyšlo. Jen Red Hat vyšel. A i když je to všechno ten Linux, tak Mandriva Linux je vždycky ta Mandriva Linux. Že to říkám blbě? A že to není Mandriva Linux, ale Mandriva? Jste na omylu – alespoň v tom druhém případě. Samozřejmě je “ten Mandriva Linux”. Ale označení “ta Mandriva” pro systém je nesprávné.

Mandriva S.A. (tj. Mandriva a.s.) je softwarová společnost, která se dříve jmenovala MandrakeSoft. Je veřejně obchodovatelná na burze – můžete si tedy koupit její akcie. Profil na Wikipedii. Vytváří množství softwarových produktů, které spočívají na linuxovém systému. Ten se v minulosti jmenoval Mandrake, Mandrake Linux, Mandrakelinux, od roku 2005 pak Mandriva Linux. Jednak MandrakeSoft koupil brazilskou Conectivu s jejím linuxovým systémem Conectiva Linux, jednak tím musel vyřešit spor o slovo ‘mandrake’, který prohrál. Spojením původního Mandr a získaného (conect)iva vznikl název firmy a připojením “Linux” také název staronového systému. A jak je to s jeho označováním?

Změnilo se původní číslování – také proto, že se změnil cyklus vydávání; i když až později, v roce 2007. Mandriva Linux vychází na podzim a je označen číslovkou následujícího roku. Mandriva Linux 2009 vyšel na podzim 2008. Podzimní verze se označuje také 2009.0. Následující jarní verze vyšla na jaře 2009 s označením Mandriva Linux 2009.1.

Jarní verze mají univerzální označení “Spring”. To však znamená totéž, co “.1”, takže se uvádí buď slovo Spring, nebo číslovka 1 – ne zaráz! Správně tedy je:

  • Mandriva Linux 2009.1
  • Mandriva Linux 2009 Spring

(Špatně je tedy samozřejmě Mandriva Linux 2009.1 Spring.)

Informace o aktuální verzi Mandriva Linuxu

Informace o aktuální verzi Mandriva Linuxu

Prohlédněte si Mandrakelinux roku 1998: Mandrake 5.1 – takhle začínala Mandriva

Žádné komentáře

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login