Úprava RAW fotek z digitálních zrcadlovek v Linuxu — RawTherapee #1

raw-rawtherapee-logoRawTherapee je program pro úpravu fotografií v RAW formátu, tedy datech, která jsou přímo vyčtena ze snímače digitálního fotoaparátu. Jeho grafické rozhraní je velice podobné produktům firmy Adobe, což je důvod jeho obliby. Na rozdíl od produktů zmíněné firmy má několik neoddiskutovatelných plus — je multiplatformní, funguje bez úprav pod Linuxem a je zdarma. Tento článek se bude věnovat tomu, jak tento produkt nainstalovat, jak jej spustit a základům práce s ním. Vřele doporučujeme projít i dřívější díly tohoto seriálu o RAW fotografii v Linuxu, zejména poté oba díly o UFRawu, neb budeme předpokládat jejich znalost.

Stažení a spuštění RawTherapee

RawTherapee se bohužel z licenčních důvodů nenachází v repozitářích Mandriva Linuxu, ale jeho instalace je přesto jednoduchá. Na oficiálních stránkách http://www.rawtherapee.com si otevřete sekci download a stáhněte si verzi pro bitovou verzi vašeho systému: 32bitová nebo 64bitová verze. Rozbalením tohoto staženého archivu je vše hotovo: program spustíte poklepáním na soubor rtstart.

Ještě než se pustíme do představení celého programu a grafického rozhraní, změníme jazyk na češtinu (RawTherapee je přeložen do mnoha jazyků, přičemž čeština je jedním z nich). Po spuštění jsou v pravém dolním rohu tři tlačítka, přičemž jedno z nich se jmenuje Preferences. V zobrazeném okně je vybalovací nabídka označená jako Select language. Zde zvolte volbu czech. Klepnutím na OK se volba uloží. Vypnutím a opětovným zapnutím programu se čeština načte a zaktivuje. A vaše práce v RawTherapee může začít…

Rádi bychom na začátek napsali malé varování: program je zamýšlen pro zpracování fotografií, což předpokládá kvalitní a velký monitor. Není vhodný pro netbooky a dovolím si podotknout, že při rozlišení menším než 1280×800 je opravdu nepoužitelný. Vše zde připojené snímky jsou v rozlišení 1920×1080 (resp. 1920×1020), na kterém jsou dobře vidět detaily práce s programem.

Základní představení grafického rozhraní

RawTherapee poskytuje oproti programu UFRaw, o kterém bylo psáno v minulých dvou dílech, jiný přístup k práci. Program je silně ovlivněn prostředím Adobe Photoshop CS3, a je to vidět hned při prvním spuštění a může snadno zapříčinit lehké zmatení začínajícího uživatele, ovšem pokusíme se, aby toto bylo po přečtení článku minimalizováno.

Hlavní okno aplikace RawTherapee

Hlavní okno aplikace RawTherapee

Naše představení začneme ve střední části, kde je vidět právě zpracovávaný snímek. Nad obrázkem jsou k dispozici nástroje pro zobrazení a skrytí levého a spodního panelu a dále zobrazení základních informací o snímku. Nástroje ruky, kapátka a ořezu snad není třeba vysvětlovat. Velmi zajímavý je nástroj pro vyznačení roviny. Využijete jej tehdy, pokud budete chtít srovnat vodorovnou rovinu na snímku — nejedná se o nic jiného než otočení snímku kolem středu. Úhel ovšem nevolíte ve stupních, ale pouze vyznačením přímky na snímku. Rychlé a snadné.

V pravém rohu nad obrázkem jsou potom čtyři tlačítka pro rotaci a převrácení snímku a dvě pro vyznačení přeexponovaných a podexponovaných pixelů.

Pod snímkem je velice šikovný nástroj Detail, díky kterému si zvětšíte vybranou oblast snímku.

Levý panel

V levém panelu najdete pod sebou histogram, o kterém jsme již mluvili v prvním díle o programu UFRaw. RawTherapee má oproti UFRawu navíc možnost zobrazení jen některých barevných kanálů — modrého, zeleného či červeného, a následně výsledné křivky jasnosti pro celý snímek. K tomu slouží právě přepínače R G B L, které jsou v pravé části histogramu.

Druhá část levého panelu slouží k Profilům zpracování. Každá akce, kterou v RawTherapee uděláte, se zde promítne — je to tedy historie úprav snímku. Klepnutím na příslušnou položku se ‘vrátíte’ do bodu, kde byla tato položka použita. Profily je možné uložit do souboru, případně je z tohoto souboru nahrát. Takto uložený profil je poté možné ihned použít na další snímky, případně na hromadné zpracování snímků. Zpracované snímky budou mít v pruhu s náhledy malou zelenou značku.

Pod seznamem jednotlivých položek profilu jsou Snímky profilu. Snímky profilů dovolují tento profil uložit. Následně při zpracovávání fotografie (například na začátek) můžete zadat položku se snímkem — prostým měněním snímků profilů se budou načítat jiné ‘úvodní kroky’ — toto je vhodné v případě, že z jedné fotografie chcete vytvořit například dva různé snímky (barevný a černobílý), přičemž ovšem některé operace budou shodné, jiné rozdílné.

Spodní panel adresáři a soubory

Spodní panel obsahuje stromový adresář (při prvním spuštění je zde jen kořenový adresář  / , takže toto může být lehce matoucí). Dvojitým poklepání na adresář s RAW snímky se tyto začnou načítat a následně dvojitým klepnutím na snímek se tento otevře a bude možné jej upravovat. O úpravách si povíme později, některé necháme na příští díl. Podívejme se prvně na možnosti jednotlivých snímků. Krom dominantní miniatury jsou ke každému snímku dostupné další informace: hodnocení pomocí hvězdiček, zda-li je zařazen do fronty pro hromadné zpracování či ‘vyhozen’ do koše. Pod snímkem je poté uvedeno jeho jméno, datum a čas pořízení a na posledním řádku je to clona, uzávěra a citlivost ISO — nejpodstatnější hrubé informace o snímku. Nyní k jednotlivým částem, které byly zmíněny.

Jednotlivé snímky můžete hodnotit systémem hvězdiček. Pokud klepnete na hvězdičky nad snímkem, provedete hodnocení snímku. K vybrání snímků s konkrétním počtem hvězdiček je připraven filtr, jehož ovládání je nad pásem s miniaturami snímků — zobrazí pouze nehodnocené snímky (filtr s přeškrtnutou hvězdičkou), případně pouze snímky s určitým počtem hvězdiček. Vždy, pokud chcete zobrazit všechny snímky, klepněte na obrázek složky, který je vedle filtru pro nehodnocené snímky.

Snímky je dále možné odebírat ze seznamu a přesouvat do koše, případně přes kontextové menu zcela odebrat z disku.  Odeslání souboru do koše je možné klávesou [Delete] nebo klepnutím ikony koše v pravém rohu každého snímku. Z koše jej ‘vytáhnete’ klepnutím na stejnou ikonu, kterou jste soubor do koše odeslali. Koš v RawTherapee je ‘vnitřní’, tedy po smazání snímku ‘do koše’ bude snímek v koši pouze v RawTherapee. Ostatní aplikace a správce souborů uvidí soubor tam, kde byl před ‘smazáním do koše’. K zobrazení snímků v koši slouží ikonka koše vedle hvězdiček filtru hodnocení snímků. Zde je možné i vysypat koš a tím skutečně odstranit snímky z disku.

Ukázka snímku, který byl zpracován (má vlastní profil -- zelená značka), byl uložen (disketa) a ještě jednou poslán do fronty hromadného zpracování (ikona s ozubenými koly). Také byl ohodnocen dvěmi hvězdičkami a nakonec vyhozen do koše

Ukázka snímku, který byl zpracován (má vlastní profil -- zelená značka), byl uložen (disketa) a ještě jednou poslán do fronty hromadného zpracování (ikona s ozubenými koly). Také byl ohodnocen dvěmi hvězdičkami a nakonec vyhozen do koše

RawTherapee disponuje ještě jedním nástrojem pro zobrazení určitých fotografií — Exif filtr. Termín Exif se vžil pro informace o snímku uložené v jeho hlavičce. Ačkoli se ‘pravý’ exif vyskytuje pouze u snímků, vžil se tento termín stejně jako ‘boeing’ pro všechna velká letadla. Exif (v onom rozšířeném smyslu) jsou informace o tom, jakým fotoaparátem se fotilo, jaký byl použit objektiv, jaká ohnisková vzdálenost, či jaká citlivost byla nastavena. Tyto a mnohé další informace jsou uloženy v každém snímku. Mnohdy snímky obsahují i barevné profily fotoaparátů, kterými byl snímek pořízen. A pomocí těchto informací je možné omezit upravované snímky jen na ty, které byly foceny kupříkladu s uzávěrkou v rozmezí 1/320 až 1/100 vteřiny.

Pro spuštění exif filtru je třeba jej prvně nakonfigurovat. Jako poslední položka mezi filtry je položka nastavení. Ve zobrazeném dialogu nastavíte hodnoty podle svého uvážení a stisknete OK. Zapnutí či vypnutí exif filtru spočívá v pouhém zatržení boxu s textem Použij.

Aplikace Exif-filtru: clona v rozmezi 2.8-5, uzávěrka 1/320 - 1/100, ohnisková vzdálenost 17-20 a citlivost ISO 100-400. V případě, že se v adresáři nachází fotografie z více fotoaparátů, je možné filtrovat i z nich, příp. z různých objektivů

Aplikace Exif-filtru: clona v rozmezi 2.8-5, uzávěrka 1/320 - 1/100, ohnisková vzdálenost 17-20 a citlivost ISO 100-400. V případě, že se v adresáři nachází fotografie z více fotoaparátů, je možné filtrovat i z nich, příp. z různých objektivů

Již několikrát zde byla zmíněna fronta a hromadné zpracování snímků. Zpracování snímků probíhá ve dvou krocích. V prvním upravíte fotografii k obrazu svému — tj. vyvážení barev, odstranění šumu, barevné křivky a mnoho, mnoho dalšího. Druhý krok je již uložení tohoto upraveného snímku do formátů vhodných pro publikaci — JPEG, PNG či TIFF. Uložení snímku zabere poměrně dlouhý čas a prostoje mezi ukládáním snímků se mohou značně nasčítat. K tomu slouží právě fronta. Po upravení fotografie tak, aby se vám výsledek zamlouval, ji pošlete do fronty–  klepnutím na ikonu s ozubenými koly v náhledovém obrázku. Přehled o snímcích, které čekají na překódování a uložení, získáte ve správci fronty — je skryt vedle ikony pro vstup do koše.

Jakmile máte všechny fotografie hotovy (nebo máte chvilku pauzu), frontu spustíte tlačítkem Spusť zpracování ve Správci fronty. RawTherapee bohužel není schopen zpracovávat více úloh najednou — pokud ukládá snímky, není možné pracovat s jinými. Toto vám ušetří mnoho času. Přehled o tom, zda-li RawTherapee momentálně pracuje získáte z malého semaforu v pravém dolním rohu. Pokud svítí zeleně, program nezpracovává žádnou úlohu, je možné tedy otevírat a zpracovávat snímky. Pokud svítí červeně, RawTherapee již jednu úlohu zpracovává a budete muset počkat. Frontu je možné kdykoli přerušit, případně upravit i pořadí zpracování snímků.

Tip: Po vyprázdnění fronty se tato sama nezastavuje — po zpracování fronty je třeba klepnout na tlačítko Zastav zpracování. Pokud tedy chcete rovnou snímky i ukládat, stačí ji nechat spuštěnou. Snímky se ihned po odeslání do fronty zpracují a uloží. Tím ovšem ztratíte výhody, které hromadné zpracování přináší.

Jakmile jsou snímky zpracovány, zmizí z fronty a na jejich náhledu se objeví malý obrázek diskety. Je možné nastavit, kam se budou snímky ukládat a jaký bude výsledný formát klepnutím na tlačítko Nastavení ve správci fronty.

Tip: Je možné vytvořit univerzální profil zpracování: například odečtení temného snímku, úprava šumu a oprava chromatické vady či vinětace. Pokud klepnete na náhled snímku pravým tlačítkem myši, můžete v nabídce Aplikuj profil vybrat tento univerzální. Vybráním více snímků je možné provést toto pro všechny vybrané a ušetříte si tím spoustu práce.

Tímto skončíme první díl o aplikaci RawTherapee. V příštím se podíváme na zoubek panelu pravému — v tomto se nachází nástroje pro vlastní úpravy snímků: expozice, jasu, kontrastu, barevných křivek a profilů, ale také pro nápravu nedokonalostí optiky — vad objektivů jako vinětace či chromatická vada. O tom všem a mnohé dalším si povíme v příštím díle.

6 komentářů

 1. úprava fotek v raw | 27.10.2009 | 12:49 | Odpovědět

  Dík za důkladný popis. Je vyčerpávající a už se těším na druhý díl.
  Zatím jsem pracovala s programem více či méně systémem pokus-omyl, protože o něm v češtině není skoro žádný článek (nebo jsem špatně hledala?)
  Ira

  1. Peťoš Šafařík | 27.10.2009 | 13:22 | Odpovědět

   Děkuji za pochvalu 🙂
   No, články v češtině (ani v jiných jazycích) jsem nehledal. Snažím se všechno, o čem píšu, si vyzkoušet sám. Mám pak jistotu, že když napíšu něco o ‘frontě’ a ‘profilech zpracování’, tak to opravdu tímto způsobem funguje.
   O dalších moc hezkých funkcích (odstranění vinětace například) bude další díl. Pokusím se tam jednotlivé funkce opět popsat a vysvětlit.

   1. úprava fotek v raw | 28.10.2009 | 23:41 | Odpovědět

    To si na vás cením, že vše musíte vyzkoušet a pak teprve o tom napíšete.
    Vážně se moc těším na další díl o chromatické aberaci, vinětaci, atd.
    Ira

 2. franta851 | 02.11.2009 | 14:33 | Odpovědět

  Pěkný článek, ale ten program RawTherapee mi nejde spustit.

 3. info o snímku | 02.11.2009 | 20:39 | Odpovědět

  v hlavním poli s upravovanou fotkou se mi stále zoobrazuje obdelník s exif daty o snímku a ne a ne se ho zbavit… dá se to nějak někde zařídit? díky Jirka

  1. Peťoš Šafařík | 02.11.2009 | 21:00 | Odpovědět

   v levem hornim rohu je modra ikona s pismenem i. Klepnout na ni.

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login