Úprava RAW fotek z digitálních zrcadlovek v Linuxu — RawTherapee #2

raw-rawtherapee-logoV minulém díle seriálu o RAWu v Linuxu jsme začali s programem RawTherapee. Představili jsme vám jeho instalaci a základní rozvržení ovládacích prvků. Taky jsme si ukázali, jak ušetřit práci a čas s nástroji pro profily zpracování a s frontou. V tomto, již pátém díle (už se nám to kulatí:) ) se podíváme na práci s nástroji z pravého bloku nástrojů.

Dnes to bude jen a pouze první karta Expozice. RawTherapee totiž obsahuje velice šikovnou sadu nástrojů na práci se světlem. V tomto díle si ukážeme, co udělat s přeexponovanými a podexponovanými pixely, jak se je pokusit jednoduše rekonstruovat barvy přeexponovaných míst.

Úpravy Expozice

RawTherapee má robustní nástroj pro úpravu expozice. Pokud klepnete na Úrovně automaticky, algoritmus se pokusí určit všechny hodnoty sám. Pokud nebudete spokojeni, je možné změnit libovolné táhlo. Táhla korekce expozice, jasu a kontrastu snad nebudu muset představovat. Podívejme se ale na ostatní nástroje. Uvidíte, že RawTherapee toho má dost co nabídnout!

Komprese světel

Zajímavá funkce zvláště v případě, že fotíte v noci. Představte si krásnou noční scénu, ale při zpracování zjistíte, že lampa v pozadí je přeexponovaná. Pomocí této funkce jednoduše přeškálujete přeexponované pixely, přičemž ostatní pixely zůstanou nezměněny.

Tuto funkci je vhodné kombinovat s funkcí Obnovení jasů, o kterém budu psát dále.

Podívejte se na následující 4 výřezy snímků. Ve všech je zapnuté zvýraznění přeexponování. V případě lampy je při použití komprese světel vidět i do vnitřku žárovky. Na snímcích z exteriéru je vidět, že zmizelo přeexponování na schodišti před dveřmi a v pozadí pod stromem.

Lampa ve tmě - v levé části značně přeexponováno. Pomocí tlačítka "úrovně automaticky" byla upravena černá v pozadí. Stačilo jen ručně zvednou Kompenzaci světel

Lampa ve tmě - v levé části značně přeexponováno. Pomocí tlačítka "úrovně automaticky" byla upravena černá v pozadí. Stačilo jen ručně zvednou Kompenzaci světel a žárovka je pěkně prokreslená

Použití Komprese světel. V levém snímku je původní snímek se zobrazenými přeexponovanými pixely. V pravé části je tentýž snímek po úpravě Kompresí světel, přičemž zobrazení přeexponovaných pixelů zůstalo zapnuté

Použití Komprese světel. V levém snímku je původní snímek se zobrazenými přeexponovanými pixely. V pravé části je tentýž snímek po úpravě Kompresí světel, přičemž zobrazení přeexponovaných pixelů zůstalo zapnuté. Žádné jiné úpravy nebyly provedeny

Ovšem nepovažujte tuto funkci za všemocnou. Jedná se o rekonstrukci hodnot pixelů a pokud je přeexponované příliš velké pole, tak vám kompenzace světel už nepomůže.

Černá

Nastavením tohoto táhla nastavuje úroveň černé. Praktické využití tohoto táhla je ve chvílích, kdy máte fotografii focenou v mlze či oparu (a není to umělecký záměr). Práce s touto hodnotou chce cvik a rozhodně není natolik spásná, abyste mohli fotit v mlze a ze snímku dostali protější údolí, ale na výsledek můžete nahlédnout na následujícím příkladě. Opět je rozdíl mezi pravým a levým snímkem pouze v tom, že na pravý je aplikována funkce černá.

Využití funkce Černá: potlačí některé projevy mlhy

Na pravé části je použita funkce černá: potlačí některé projevy mlhy

Komprese stínů

Funkce komprese stínů funguje stejným způsobem, jako komprese světel, jen na opačné straně histogramů: rekonstruuje podexponované pixely. Na rozdíl od komprese světel ale komprese stínů není tak účinnou, takže zde nečekejte moc velké zázraky. Bohužel se mi z toho důvodu nepovedlo vytvořit tak pěkné ilustrativní obrázky, jako v případě kompenzace světel.

Obnovení jasů

Při zapnutí se snaží dopočítávat hodnoty přeexponovaných míst. Hodí se ve chvíli, kdy již nestačí funkce komprese světel. Obvykle nebývají podexponované všechny barvy RGB, takže informace o tomto místě je zachována, třebaže je poškozena. Při obnově máte dvě, resp. tři možnosti z výsuvné nabídky:

 • Obnovení jasů se při spojení s kompresí světel pokusí zrekonstruovat jas těchto pixelů. Výsledné zrekonstruované pixely budou v šedé škále (tyto pixely budou na snímku s velkou pravděpodobností v šedé až bílé).
 • Propagaci barev se naopak pokusí zrekonstruovat nejen jas, ale i barvu. Bohužel tím, že třetí barvu (v lepším případě) dopočítává je možné, že se čas od času prostě netrefí. Pří mých pokusech se zatím rekonstrukce barev RawTherapee dařila.

Na dalších dvou obrázcích si můžete udělat hrubou představu těchto dvou principů rekonstrukce na následujících dvou detailech. Vlevo je s rekonstrukce typu Obnovení jasů, druhá půlka tohoto obrázku je Propagace barev. Záleží pak již jen na vašem uměleckém záměru, zda-li barvy chcete, nebo ne.

Příklady použití dvou modů funkce Obnova jasu. První je s volbou 'Obnovení jasů', zatímco druhý je zrekonstruován metodou 'Propagace barev'

Příklady použití dvou modů funkce Obnova jasu. První je s volbou 'Obnovení jasů', zatímco druhý je zrekonstruován metodou 'Propagace barev'

Stíny/světla

Stín/světla je nástroj určený primárně k tomu, aby vykreslil detaily ve stínu a zachoval přitom obrázek ve světlejších částech histogramu a stejně tak zvýraznil detaily ve světlé části bez zásahu do tmavších částí obrázku. Nástroj vyhledá světlé oblasti snímku a ztmaví je (a samozřejmě i obráceně, tedy tmavší zesvětlí). Pojďme se prvně podívat, jak funkce pracuje.

Budu nyní mluvit o tmavých částech snímku, které se budou zesvětlovat. Je nasnadě, že to funguje analogicky i u světlých částí, které je třeba ztmavit.

Věřím, že nejlépe vlastnosti této funkce budou vidět na příkladu. Na tomto snímku bychom rádi vykreslili i skály po pravé části obrázku.

Neupravený snímek

Neupravený snímek

Skála na pravé straně byla zesvětlena funkcí Stíny/světla, přičemž se zbytek snímku nezměnil

Skála na pravé straně byla zesvětlena funkcí Stíny/světla, přičemž se zbytek snímku nezměnil

Funkce se, jak jsem již psal, pokusí najít a identifikovat tmavé části snímku, které následně zesvětlí. Používá k tomu jednoduchý mechanismus: spočte průměrnou hodnotu jasu na snímku. Všechny pixely tak spadají do jedné nebo druhé kategorie. Pro náš případ, kdy chceme zesvětlit tmavá místa použijeme dvojici táhel Stíny a k nim náležící Tonální rozsah. Táhlo tonální rozsah určuje mez mezi tmavými a průměrnými snímky. Je-li nastaveno na hodnotu 100, budou všechny snímky v ‘tmavé kategorii’ považovány za tmavé. Při hodnotě 50 bude poměr mezi tmavými a průměrnými v poměru 50:50. Spolu s tonálním rozsahem světlé části tak obrázek rozdělíte do tří skupin: tmavé oblasti, průměrné oblasti a konečně světlé oblasti. Hodnota stínů se nakonec týká pouze těch pixelů, které patří do tmavé kategorie a  určuje, jak moc se mají tyto tmavé oblasti zesvětlit. Ideální hodnoty těchto dvou voleb asi neexistují, ačkoli obecně se dá říci, že je lepší mít více upravovaných pixelů a provádět menší úpravy než naopak — tedy mít vyšší tonální rozsah a malou hodnotu vlastních úprav.

Poloměr značí minimální velikost upravované oblasti, ve které je možné ještě provádět pozvolné změny. Doporučuji zde zachovávat výchozí hodnotu 30. Při malých číslech se obraz dokonce zcela rozpadne.

Ač je to určeno primárně k jiným věcem, je možné s tímto nástrojem dosáhnout překvapivě dynamických efektů.

Použití všech výše popsaných prvků vede nejen k obnově a rekonstrukci dat, ale dokonce může vést až k dynamickým efektům na snímku

Použití všech výše popsaných prvků vede nejen k obnově a rekonstrukci dat, ale dokonce může vést až k dynamickým efektům na snímku

Křivka jasů v CIELAB

Možná si říkáte, že v této části máte v stejné možnosti, jako v předešlé části Expozice. A máte pravdu. RawTherapee je připraveno i na práci nejen s prostorem sRGB, AdobeRGB, ale právě i s CIELAB. V případě, že pracujete v tomto barevném prostoru, používejte volby z tohoto rámce oproti rámci Expozice.

To je pro dnešek vše. Vím, že úpravou křivek je možné docílit některých popisovaných funkcí stejně, jako táhly RawTherapee. Na druhou stranu znám mnoho amatérských fotografů (a pro ty já píši především), kteří mají raději takovéto jednoduché nástroje namísto práce s křivkou. Doufám, že mi vážení čtenáři prominou, že jsem se nedostal ke slibovaným opravám objektivových vad, mohou mi ovšem věřit, že se k nim dopracujeme. V příštím díle se podíváme na barvy a kouzla s nimi.

2 komentáře

 1. úprava fotek v raw | 02.11.2009 | 22:27 | Odpovědět

  Supr článek! Přesně takový už velmi dlouho hledám.
  Ira

  1. Peťoš Šafařík | 03.11.2009 | 00:27 | Odpovědět

   Děkuji a omlouvám se, že se nedostalo na ony slibované korekce objektivových vad, ale nebojte se — pamatuji na to 😉

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login