Uspořádejte si svou sbírku hudebních CD

GCstar

GCstar je program určen pro katalogizaci a evidenci nejrůznějších předmětů. Pomůže těm, kteří chtějí mít přehled o své sbírce. U položek můžete mít přiřazeny další doplňující informace, které se položek týkají. Jste-li sběratel, nebo máte-li rádi pořádek, GCstar vám umožní vše přehledně a jednoduše spravovat.

Sbírka hudebních CD v programu GCstar

Sbírka hudebních CD v programu GCstar

Proč používat GCstar

Programy pro evidenci jsou většinou určeny pro správu jen jednoho druhu sbírky, GCstar umí spravovat naprosto cokoli od filmů, hudby, stolních her, knih až po sbírku mincí nebo čehokoli, co vás napadne. Osobně používám GCstar pro organizování svých hudebních CD. Pro vytvoření vlastní hudební sbírky stačí několik málo kliknutí.

Šablony pro vytvoření sbírek – Sbírka hudby

Šablony pro vytvoření sbírek – Sbírka hudby

Informace jako na dlani – vytváříme hudební sbírku

Nejprve je nutné vybrat typ sbírky – pro sbírku cédéček vyberte možnost Sbírka hudby. Do sbírky přidáte nové CD kliknutím na tlačítko Add Item, vytvoří se prázdná položka s názvem Nové album.

Okno pro editaci sbírky

Okno pro editaci sbírky

Nyní máte dvě možnosti. První možnost je vyplnit všechny údaje ručně, ta druhá a zajisté pohodlnější a rychlejší možnost je využít automatického stahování informací z hudebních serverů (takto vyplněné informace můžete využít pouze pro osobní použití, neměli byste tedy tyto informace používat ke komerčním účelům). Zvolíte-li možnost automatického stažení informací – zadejte název alba, které chcete přidat a pokračujte stisknutím tlačítka Stáhnout informace. Pokud chcete pouze aktualizovat již vytvořený záznam, použijte tlačítko Update.

Automatické vyplňování informací pomocí internetových zdrojů

Automatické vyplňování informací pomocí internetových zdrojů

Vyberete jeden z přednastavených serverů a pokračujete kliknutím na tlačítko Stáhnout informace, podle názvu alba GCstar prohledá server a nabídne vám možnost vybrat si jeden ze záznamů, ze kterého informace stáhne do vlastní databáze. Vyhledávat lze nejen podle názvu alba, ale též pomocí názvu hudební skupiny, EAN kódu nebo vydavatele.

Abyste měli jistotu, že záznam, který chcete použít, obsahuje veškeré informace, které vyžadujete, máte možnost zobrazit si před stažením informací do programu tzv. náhled záznamu pomocí tlačítka Náhled. Zde uvidíte u každé kategorie informaci, která se uloží k položce.

Takto doplněné informace si můžete upravit dle svého uvážení a navíc si k jednotlivým albům můžete dopsat další informace pomocí mnoha přednastavených kolonek u alba v záložce Detaily. Jde především o informace osobního charakteru např.: kde mám CD uloženo, moje hodnocení, poznámky, odkaz na playlist apod.

Doplňující informace k albu

Doplňující informace k albu

Ve své sbírce můžete pohodlně vyhledávat dle všech vyplněných informací nebo ji třídit dle kategorie, kterou si zvolíte – veškeré možnosti třídění a vyhledávání naleznete v hlavním panelu v záložce Filtr.

Přizpůsobte program svému oku i svým potřebám

GCstar lze velice snadno nastavit tak, aby vyhovoval potřebám každého uživatele. V Nastavení si můžete vybrat z mnoha vzhledů (skinů), nastavit způsob zobrazování záznamů nebo jazyk aplikace. V neposlední řadě lze přizpůsobit i druh informací, které se budou zobrazovat a které zobrazovat nechcete. Upravit můžete cestu k adresáři, do kterého se budou ukládat obrázky obalů. Používáte-li playlisty, můžete si nastavit, ve kterém programu se hudba přehraje.

Možnosti nastavení programu GCstar

Možnosti nastavení programu GCstar

Možnosti půjčování a vracení

Tvůrci programu samozřejmě počítali i s možností, že CD budete půjčovat dalším osobám – přátelům, kolegům ze zaměstnání nebo někomu z rodiny apod. Proto v GCstar nechybí evidence vypůjčených médií. GCstar si s tímto problémem umí hravě poradit a bude si za vás pamatovat, komu a kdy jste svou muziku zapůjčili.

Zapůjčení svého CD provedete tak, že u příslušného alba (v záložce Zápůjčky) nastavíte datum, kdy jste CD půjčili, a jméno osoby, která bude figurovat jako Dlužník. Pokud vám jej dotyčný nevrátí sám ze své vůle a vy po svém albu zatoužíte, můžete využít funkce Poslat e-mail (tlačítko s touto funkcí najdete taktéž v záložce Zápůjčky). Tato užitečná funkce vyzve pomocí elektronické pošty dlužníka k vrácení. Osoby, které chcete uvést jako dlužníky, můžete přidávat a editovat v záložce Nastavení | Dlužníci v hlavní nabídce programu v horním panelu.

V momentě, kdy vám CD dlužník vrátí, kliknete u položky v záložce Zápůjčky na tlačítko Položka vrácena – GCstar uchovává data nejen o aktuálním zapůjčení, ale i o zápůjčkách předchozích. Tato vlastnost je výhodná v okamžiku, kdy zjistíte, že se vám CD vrátilo poškrábané, snadno v přehledu zjistíte, kdo a v jakém časovém rozpětí jej měl vypůjčené.

Evidence dlužníků

Evidence dlužníků

Kde GCstar sehnat

Pokud je GCstar tím, co jste hledali, abyste si udělali pořádek ve své hudební sbírce a chcete si jej nainstalovat, otevřete Správce softwaru a nainstalujte balíček gcstar přímo z repozitáře softwaru. Pokud jej v repozitáři nenajdete, navštivte domovské stránky programu, kde je aplikace volně ke stažení a naleznete zde samozřejmě popis, jak ji nainstalovat.

3 komentáře

 1. alda81 | 07.09.2011 | 23:01 | Odpovědět

  díky za článek,
  již několik let používám pro organizaci filmových DVD,
  všem program vřele doporučuju

  1. Pavel Petřík | 08.09.2011 | 05:55 | Odpovědět

   Rádo se stalo 🙂

 2. Pepa | 10.09.2011 | 14:10 | Odpovědět

  Jenom mě štve, že narozdíl od Tellica neexistuje skript na stahování údajů z Národní knihovny.

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login