Vendetta-online: Vy a vaši nepřátelé v hlubokém vesmíru

Říkali jste si, jaké by to bylo, být ve vesmíru; mít vlastní loď se silným motorem, plnou raket, torpéd a přepravovaného nákladu? Ve vesmíru plném různých hvězdných soustav, červích děr, nepřátel i přátel (aspoň pro tu chvíli)? Pojďte se podívat do světa Vendetta-online, online MMORPG, tedy Massively Multiplayer Online Role-Playing Game, v překladu Online hra s vývojem postavy pro velké množství lidí.

Krása a elegance těžební lodě, asteroidů a hvězdné obálky v pozadí

MMORPG jsou především dva typy: první je ze světa fantasy: elfové, víly, kouzelníci, rytíři. Všude létají firebally, řinčí meče a staví se vozové hradby. Druhá skupinka MMORPG jsou z opačného konce – sci-fi. A Vendetta-online je jednou z nich. Dostanete ze začátku pomalou loď pomalu s namalovaným terčem a vrhnete se do světa plného nepřátel. Časem bude vaše loď lepší, lepší až úplně nejlepší. Pak přijde nový, mladý a šikovnější nepřítel a sestřelí vás… jak to tak už bývá. Ale nic se neděje, život, aspoň ten virtuální, pokračuje dál.

Obecná instalace hry v Linuxu

Vendetta-Online je komerční hra a stejně jako většina dalších MMORPG her si předplácíte účet, kdy se cena pohybuje od asi 6 do 9,90 dolarů za měsíc v závislosti na tom, jak velký časový blok koupíte. Abyste ovšem nekupovali zajíce v pytli, můžete si zdarma stáhnout klienta a měsíc si užívat hry, jak je jen libo.

Hra se nenachází, vzhledem k licenčním podmínkám, v žádném repozitáři, ale je zdarma ke stažení z webových stránek projektu. Pro začátek bude třeba zaregistrovat si účet, ke kterému se posléze budete připojovat. Rozhodně si uživatelské jméno a heslo volte takové, abyste byli s to je posléze znovu zadávat.

Na e-mailovou adresu, kterou jste zadali při registraci účtu, dostanete e-mail s odkazem na potvrzení registrace. Při potvrzení vám bude rovnou nabídnut ke stažení herní klient. Vyberte si podle svého operačního systému (tj. Linux, Linux 64bit a nebo MacOS či Windows). Nejčastější volba bude tedy Linux nebo Linux 64bit…

Klienta zřejmě není možné stáhnout nezávisle na registraci.

Soubor uložte někam na disk (měl by se jmenovat vendetta-linux-ia32-installer.sh v případě 32bitové verze). V adresáři, kam jste instalační soubor uložili, si otevřete terminál a jako uživatel napište:

sh vendetta-linux-ia32-installer.sh

a potvrďte klávesou [Enter]. Na výzvy odpovídejte také stisknutím klávesy [Enter]. Vendetta se nainstaluje do ~/.vendetta a spustitelný soubor se bude nacházet v ~/bin. Nyní hru spustíte poklepáním na soubor vendetta v adresáři bin, který se objeví ve vašem domovském adresáři.

Mandriva Linux 2010

Pokud máte Mandriva Linux 2010 ve 32bitové verzi, budete moci hru spouštět tak, jak jste zvyklí — z menu. Připravil jsem speciální balíček, který přidá položky do nabídky Hry stejně, jak u všech jiných her. Co pro to musíte udělat? Přidejte si do systému můj repozitář. Následně ve správci softwaru najděte balíček vendetta-online-menu a nainstalujte jej. V menu Hry se objeví nová položka – Vendetta Online. Pokud se neobjeví, mělo by pomoci odhlášení a přihlášení do systému.

Je nutné podotknout, že hra se spustí jen těm uživatelům, kteří ji nainstalovali. Pokud máte v systému více uživatelů, tak každý, kdo chce hru hrát, ji musí nainstalovat výše popsaným způsobem!

Pokud byste chtěli spustitelný soubor jinde než v ~/bin, je nutné na druhou otázku v průběhu instalace napsat celou cestu k adresáři, do kterého by se spustitelný soubor měl instalovat. Nezapomeňte následně upravit i soubor ~/.bashrc tak, aby proměnná $PATH obsahovala i tento nový adresář. Toho docílíte příkazem

echo "PATH=$PATH:/cesta/k/novému/adresáři" >> ~/.bashrc

První spuštění

Při spuštění se klient zkontaktuje se serverem a stáhne případné aktualizace – v mém případě se toto rovnalo stažení asi 20 MB. Po nastartování vlastního engine hry je nutné zadat uživatelské jméno a heslo. Klient si ze serveru stáhne váš účet, vy si vyberete profil a můžete začít hrát. Pokud žádný takový profil nemáte (a nebo zakládáte nový, může jich být celkem až pět), jednoduše jej vytvoříte.

Prvním krokem je vybrat si jednu ze tří stran, na které budete bojovat.

  • Itanové jsou celkově pokročilá společnost, která se dlouhou dobu vyvíjela izolovaně. Má největší zkušenosti s cestováním v hlubokém vesmíru, žila v izolaci a míru na tisíce let, zaznamenala velký pokrok ve vědě, umění a duchovní, mentální a bojové síly. Bohužel v minulosti vyprovokovala konflikt se Sercy, kteří ji málem vyhladili. Itanové nakonec byli málem vyhubeni, načež se uchýlili na vzdálenou planetu. Ačkoli se Itanové nejspíše poučili ze své dávné minulosti, Sercové nejsou ochotni zapomenout na dávné boje a Itanům tak nezbývá nic jiného než obrana.
  • Sercové jsou národem, pro nějž je čest a hrdost na prvním místě. Dříve to byli mírumilovní lidé, ale poté, co je Itanové v dávném konfliktu na planetě Tera II napadli kvůli kulturním rozdílům, vyhnali je z planety Tera II a ze společnosti vědců a myslitelů se utvořil bojovný národ s největší armádou v celém známém vesmíru.
  • UIT – Svaz nezávislých území je sdružení obchodníků, korporací a lidí, pro něž je cílem život ve vesmíru a jeho prohledávání. Jsou to inovátoři, průzkumníci a obchodníci a jako takové je ostatní národy oceňují. Na druhou stranu se v UIT nacházejí i piráti, bezskrupulózní obchodníci a podobná „povolání“.

Poté, co si vyberete vám nejbližší frakci, začne krátký tutorial, který vás naučí základům pohybu ve světě Vendetta-online, ať už pohybům s lodí, soubojům nebo pokročilé astronavigaci přes červí díry a podobně.

Život v divokém vesmíru

Takovouto několikapatrovou obludu budete chránit (a nebo ničit...)

Takovouto několikapatrovou obludu budete chránit (a nebo ničit...)

Ve světě Vendetty je poměrně živo. Krom spoluhráčů se vám dostane čas od času za vyučenou i od NPC, tedy od počítačem řízených postav (lodí). Postupem času si ve světě budujete jistou pozici – pomocí tzv. licencí. Takovouto licenci můžete mít například na obchod, boj s lehkými zbraněmi nebo těžkými zbraněmi. Jakmile dosáhnete jisté licence, nic až na jednu výjimku vám ji nemůže sebrat. Pokud vás totiž někdo zabije (zničí vám loď), je jedinou penalizací pouze nutnost zaplatit náklady na loď novou. Onou výjimkou, která může zapříčinit odebrání či degradaci licence, je útok na loď s o hodně nižší licencí, než máte vy. Před takovýmto krokem jste ale včas varováni a rozhodně se k něčemu takovému nedostanete během prvních několika hodin hraní.

Dále dostáváte různé metály, hodnocení a odměny za nejrůznější činnosti, jako „Příkladné splnění mise“ a podobně, statistik je ve hře mnoho. Celkem tři národy ve hře jsou ještě jemněji dělené na několik frakcí, do kterých se můžete přihlásit. Je zřejmé, že pokud začínáte s národem Serců, nebude vám umožněno vstoupit do frakce Itanů. I v rámci jednotlivých frakcí vás může (a nemusí) čekat postup. Ten ovšem na rozdíl od licencí může být i v opačném směru — můžete o pozici celkem jednoduše přijít.

Skoro žádná frakce totiž neodpouští boje v blízkosti svých domovských základen, a to ani tehdy, pokud se jedná o nepřítele. Některé frakce trestají i nesplnění nebo zrušení mise, ovšem nic není tak vážným přestupkem, jako vystřelit, jste-li poblíž stanice. Pak budete s velkou pravděpodobností zničeni.

Ovládání vašeho vesmírného koně

Hra se ovládá dvojicí klávesnice a myš nebo klávesnice a joystick. Ačkoli se to na první pohled může zdát zvláštní, je práce s joystickem poměrně obtížnější a aspoň pro úvodní mise je vhodné používat spíše myš.

Hra má dva mody, ve kterých se s lodí můžete pohybovat. V prvním, „asistovaném“ se loď bude pohybovat tam, kam se zrovna díváte. Manévrovací trysky budou upravovat tah motoru tak, abyste „letěli, kam se díváte“. Vypnutím asistenta silně zvýšíte realističnost — pohyb lodě bude totiž nezávislý na směru, kterým se díváte — pokud se rozletíte rovně a pak se otočíte, loď poletí dál tím směrem, kterým letěla. Toto se hodí v potyčkách, kdy se stačí rozletět správným směrem, otočit se na toho, kdo vás honí a začít po něm střílet, aniž byste se museli bát, že do sebe narazíte. Zapínání a vypínání tohoto asistenta je poté jen otázkou cviku — je to možné provádět stiskem jedné klávesy.

Kličkování mezi kameny je ideálním místem pro trénink

Kličkování mezi kameny je ideálním místem pro trénink

Hru dostanete rychle do ruky a hned tak ji nepustíte. Velké množství vybavení, zbraní a úkolů, které na vás čeká, hned tak neomrzí.

A mám tě – potyčky a jejich zpracování

Jistě jste pochopili, že Vendetta-online není mírumilovná obchodní strategie o chovu vesmírných žížal, ačkoli i na obchod zde samozřejmě dochází. Mnohem častěji ale potkáte někoho, koho byste raději neviděli… mezi živými. Pokud potkáte nepřítele (a nejste moc blízko své domácí základny), skončete to s ním dřív, než on skoncuje s vámi.

Pro ty, co se vyžívají v bojích jeden na jednoho, bude tato hra dozajista jako dělaná. DogFight bitek zde zažijete opravdu veliké množství s různě schopnými piloty. U těch opravdu šikovných nebudete mít, aspoň já neměl, moc velikou šanci. Dobrý pilot vás sundá z oblohy dřív, než si jej jen všimnete. Na druhou stranu i vy se samozřejmě snažíte a nejste v tom sami. Prvně je zde radar, který vám zobrazuje situaci před vámi (ten vlevo dole) a za vámi (ten vpravo dole). Další pomůcku je taktický displej — uprostřed, který vám ukazuje nejen pozici nepřítele, ale i předvídá jeho další pohyb a ukazuje, kam máte střílet.

Nepřátelská loď, která brzo nebude...

Nepřátelská loď, která brzo nebude...

Při hraní se také zobrazuje stav nepřátelské lodě (v pravém horním rohu) a vaší vlastní lodě (při pravé straně).

Pro milovníky hromadných bitev ve stylu BattleStar Galactica mám dobrou zprávu — i vy můžete zemřít v boji proti tousterům… ehm, nepřátelům. Bitvy, kdy přes smršť raket není vidět ani dopředu a ani dozadu, jsou ve hře také, zvláště v misích typu „doprovázej a ochraňuj tuto loď.“

V docích a putykách jako doma

Pokud zaparkujete do doků, tak můžete obchodovat či se hlásit na jednotlivé mise a úkoly. Toto je zpracováno klasicky pomocí různých menu, jak jste asi zvyklí z podobných her.

Výběr misí závisí na několika faktorech, jako jsou vaše schopnosti (licence), postavení ve frakci a vybavení. V misích, kde máte převézt velký náklad, bude třeba jiné lodě, než superobratné stíhačky nebo obrněného bombardéru. Ale i do stíhačky dostanete důležitou osobu a i s obchodní lodí se dá zničit létající pevnost, ačkoli ani jedno není zcela bez problémů.

Zakoupenou loď je také nutné opravovat (málokdy skončí mise zcela bez šrámu), vylepšovat vybavení, dokupovat munici a nebo jednoduše obchodovat. Někde jsou levnější rohlíky, jinde televize… však to znáte.

V blízkosti domácí stanice se co? Nestřílí...

V blízkosti domácí stanice se co? Nestřílí...

Každá loď má jedno nebo více zbraňových úložišť, přičemž je možné nakoupit více zbraní, než je úložišť a v případě potřeby zbraně v docích měnit. Všechny zbraně je dále možné třídit až do sedmi skupin, přičemž je možné skupiny asociovat, měnit a střílet dle potřeby.

Lopatu, krumpáč – hurá na těžbu

Prostředky můžete získat i těžbou surovin. Vytěžené materiály je možné prodávat nebo použít na další činnosti. Samotná těžba je velice vtipně vyřešena. Mezi zbraněmi se nachází i „těžební paprsek“, kterým vybavíte loď stejně jako jinou zbraní a letíte si najít nějakou blízkou planetku (asteroid). Jste-li dostatečně blízko, stisknete [b] pro zaměření této planetky. Při prvním stisknutí primární zbraně (pravé tlačítko myši) se těžební paprsek zapne. Vypne jej teprve druhé stisknutí primárního zbraňového tlačítka, nebo pokud se vzdálíte na větší než potřebnou vzdálenost.

Těžební paprsek v akci

Těžební paprsek v akci

Abyste nemohli těžit z jediného blízkého objektu, tak autoři naprogramovali jisté zahřívání planetek. Pokud z planetky těžíte, tak ta se zahřívá a se zvyšující se teplotou klesá účinnost těžby. Je proto nutné nechat planetku vychladnout, což u těch větších může trvat i týden. Trh se surovinami ve světě Vendetty je řízen principem poptávky a nabídky stejně jako náš. Pokud si navíc pořídíte „skener složení“, budete schopni určit i složení planetky.

Jak ten vesmír vypadá?

…krásně. Možná je to tím, že jsem už dlouho žádnou podobnou hru nehrál, ale hra se mi jeví jako opravdu moc pěkná. Z přiložených snímků obrazovky si můžete udělat poměrně pěkný obrázek o vzhledu hry. Co se týče náročnosti, je poměrně malá — autoři jako minimální požadavky pro hru uvádějí 1GHz procesor s 256 MB RAM a 32 MB video paměti. Důležitá je samozřejmě i linka pro připojení k internetu. Zde by mělo stačit i historické vytáčené připojení, což jsem ovšem nezkoušel. Pokud chcete hrát hru ve vyšších rozlišeních, náročnost na paměť, procesor a videopaměť roste.

Domovská stanice s hvězdou v pozadí

Domovská stanice s hvězdou v pozadí

Bohužel se mi nepovedlo udělat snímek obrazovky přímo ze hry, proto nabízím aspoň snímky z oficiálních stránek hry. Ovšem můžete mi věřit, že takto ta hra opravdu vypadá, stejně jako přiložené video obsahuje záběry ze hry, nikoli speciálně pro tyto účely renderované scenérie.

Žádné komentáře

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login