Vše o Mandriva Linuxu 2006

Kvapem se nám blíží vydání nového Mandriva Linuxu 2006 a řadu z vás jistě bude zajímat spousta detailů. Kdy přesně bude nová verze k dispozici, co se změnilo, jak vydání proběhne, co mohou uživatelé od nové Mandrivy čekat a podobně. Pokusil jsem se proto dát pro vás dohromady všechny informace, které jsem sehnal, o novém vydání Mandrivy. V článku najdete i popis nových českých produktů.

Kdy nový Mandriva Linux vyjde?

Oficiální datum uvedení bylo stanoveno na 15. září 2005 a tento údaj nám původně tvrdili i z Francie. Již delší dobu je jasné, že tento termín se určtě nestihne, stačí se podívat na předchozí odkaz na wiki stránky vývojářů.

Pokud opravdu vyjde další RC2 verze (2006.5) plánovaná  už na minulý pátek, dočkáme se Download edice okolo 25. září, což bylo potvrzeno i z Mandrivy. Jestliže RC2 nevyjde (osobně bych byl rád, kdyby vyšla), měli bychom zde mít Mandriva Linux 2006 zhruba za týden.

Toto datum se týká tzv. Download edice. A co to presně znamená?

Jakým způsobem bude dostupný?

Zhruba před rokem a půl oznámil tehdy ještě MandrakeSoft změnu vývojového cyklu a zavedení verzí Community a Official. Jak již z Francie předeslali – viz naše Mandriva FAQ – při sloučení s Conectivou, tento vývojový cyklus zůstane zhruba zachován. Nově se verze budou odlišovat přívlastkem "Download" nebo "Official". Na konci září vyjde verze Download, která by měla odpovídat Community Edici. Členové Mandriva Clubu budou mít samozřejmě okamžitý přístup k ISO obrazům. Podle všeho bude Download verze od tohoto data i veřejně dostupná.

Verze Official bude opět chvíli dolaďována a vyjde proto až koncem října. Celosvětové uvedení Official verze bylo z Mandrivy stanoveno na 27. října. Členové Mandriva Clubu budou mít opět okamžitý přístup k ISO obrazům CD i DVD verze. Nepodařilo se nám zjistit, bude-li tato verze dostupná i volně na FTP. Pokud ano, pak pravděpodobně jako vždy s určitým zpožděním a v trochu jiné formě (menší ISO, bez komerčního software a ovladačů).

My i tentokrát vyjdeme při přípravě našich produktů z verze Official, což se dlouhodobě ukázalo jako mnohem lepší řešení pro koncového uzivatele, a udělali jsme to tak i minule.

Co se změnilo a co bude nová verze obsahovat?

V nové verzi najdete jako vždy nejnovější verze softwaru. Aktuální stav zjistíte například v mini-článku o RC1 nebo nahlédnutím do FTP stromu současného Cookera. Bohužel Mandrivě se posledních pár verzí nedaří  a vždy vydají novou verzi před uvedením významných nových verzích některých velkých součástí systému.

I proto bude v Mandriva Linuxu 2006 KDE 3.4.2 místo nového 3.5 chystaného na konec měsíce, podobně se nestihlo ani GNOME 2.12 (vyšlo po version freeze) a nebude ani OpenOffice.org 2.0. Někomu to vadí, jinému ne. Většina přání bude podle mne vyplněna členům Mandriva Clubu nebo se objeví alternativní balíčky. Kupříkladu OpenOffice.org 2.0 beta je již v Contribu a funguje více než slušně, podle toho, co jsem zatím zkoušel.

Nezaregistroval jsem přílišnou "integrací technologií Conectivy", ale možná je to jen můj špatný dojem nebo jsem špatně hledal. Moc jsem zatím, pravda, nehledal :). Podle informací, které jsem viděl, připravuje Mandriva program pro migraci uživatelů Connectivy a Lycorisu, ale detaily neznám. Kdybyste někdo věděli o spojení a případném využití technologií při sloučení něco více, ozvěte se třeba v diskusi pod článkem.

Download edice bude mít klasicky 3CD, na kterých již začíná být dost těsno. Dostupné je sice i DVD, ale to se obsahem rovná těm třem CD, má pouze něco přes 2GB. O zvýšení počtu CD se zatím neuvažuje, i když tlak z komunity roste. Chování Mandrivy je celkem logické, chce prostě více zvýhodňovat členy Mandriva Clubu. Smutná zpráva je, že v ISO obrazech betaverze jsem nenašel lokalizační balíčky pro OpenOffice.org. Chybu jsem již hlásil, ale podle všeho se tam nevlezou. Čeští uživatelé ale nepřijdou zkrátka, jak uvidíte za chvíli. Official vydání v klubu bude mít opět více CD (4-6) a větší DVD (skoro 4GB).

Ohlasy na  betaverze jsou zatím celkem dobré. Slušná odezva systému, hodně zrychlený boot, pěkný vzhled, nové aplikace, opravené chyby. Podívat se můžete třeba na mé screenshoty z beta2. Nezapomínejte – narazíte-li na nějakou další chybu, stále máte možnost nahlásit ji ještě před vydáním, aby mohla být opravena.

A co české vydání Mandriva Linuxu?

 Informace o českém vydání jsem záměrně nechal na konec, abych vás trochu napnul. Již delší dobu se totiž množí dotazy na webu i mailem, kdy nová verze vyjde, jak bude vypadat, a kolik bude stát. Zde jsou. Zároveň s uveřejněním tohoto článku  jsme dnes zahájili i předobjednávky na shop.qcm.cz. Jaké produkty máme pro uživatele přichystány?

Mandriva Linux 2006 CZ bude – stejně jako v předchozím případě – kompletní krabice obsahující vše, co se k dané verzi vztahuje. Tentokrát to bude znamenat 2 dvouvrstvé DVD, protože  už minule bylo jedno málo a nevlezl se na něj celý Contrib. Na DVD média dáme absolutně vše, co najdeme – nápady nebo tipy pište jako vždy do diskuse. Dále bude obsahovat 4 CD média, případně Aktualizační CD. A k tomu dvě knihy … ano, dokumentace bude značně  rozšířena. Cena přitom zůstane stejná, 999Kč s DPH, viz shop. Předobjednávky budou navíc zvýhodněny přidáním posledních "památečních" triček Mandrakelinux.

Mandriva Linux 2006 Speciální DVD edice reaguje na vaše připomínky k našim produktům. Tentokrát vyrobíme pro uživatele, kteří neprozřetelně nečtou dokumentaci 🙂 nebo chtějí chránit naše lesy, DVD edici "bez papíru". Cena vychází z přechozího DVD vydání Mandrivy 2005 Limited Edition a byla stanovena na 590Kč s DPH, protože bude obsahovat obě DVD média. Předobjednávky najdete v shopu.

V prodeji zůstane zamozřejmě i základní publikace Používáme Mandriva Linux 2006 CZ  s CD přílohou nebo DVD přílohou. Přestože obsah zůstane stejný (300 stran + 4xCD nebo 1xDVD9), cenu jsme na četné žádosti dost snížili – a to na 444Kč s daní. Kniha bude tentokrát více zaměřena na začínající uživatele, protože tam jsem objevil mezery. Informace pro ty pokročilejší a správce budou přesunuty do další pulikace.  K dostání bude jako vždy i samostatně za 249Kč. Detailní popis všech knižních produktů najdete zde.

Úplnou novinkou bude publikace Mandriva Linux 2006 CZ pod lupou. Touto knihou chci reagovat na opakující se žádosti o rozšíření dokumentace. Určena bude pokročilým uživatelům a začínajícím správcům systémů. Do dalších verzí se samozřejmě bude opět rozšiřovat. Jestli máte po ruce témata, která by v ní neměla chybět, podělte se o ně v diskusi nebo mi přímo napište (bibri@mandrivalinux_cz). Kniha bude k dostání samostatně za cenu 249Kč a bude také součástí naší krabice. Zatím nevím, jestli bude k dispozici volně stejně jako předchozí dokumentace v elektronické formě. Co myslíte?

Horší zprávy mám pro ty, kteří čekají na 64 bitové CZ vydání. Stejne jako minule to vypadá, že 64bitová verze bude dostupná pouze členům Mandriva Clubu a jako oficiální francouzský produkt. Použít samozřejmě lze 32 bitovou verzi, ale… O lepší podpoře a šíření verze pro 64 bitů v ČR/SR vedeme již delší dobu jednání, ovšem prozatím bez větších úspěchů. Snad budeme příště úspěšnější. 64 bitová verze by měla vyjít zároveň s verzí 32 bitovou.

Kdy to bude hotovo? 

 Jak jsem již psal výše, vyjdeme opět z Official verze (z klubového PowerPacku), jsme proto vázáni datem jejího vydání.  Nové české produkty proto budou dostupné nejdříve koncem října – po vytvoření a uvolnění ISO obrazů pro partnery Mandrivy. Tento termín chceme dodržet a mělo by se to podařit, protože přípravné práce již nějaký ten pátek probíhají. Na Invex (LinuxHall) to s novou verzí tentokrát bohužel nestihneme.

Snad vám výsledek naší práce vynahradí delší čekání. Těšíte se na novou verzi? 

37 komentářů

 1. Petr | 13.09.2005 | 17:20 | Odpovědět

  Ahoj,
  jak dlouho budou vychazet updaty pro LE2005?

   1. Anonym | 14.09.2005 | 00:39 | Odpovědět

    To samé jsme tvrdili i my – http://www.mandrivalinux.cz/mandriva-faq – ale ukazuje se, že to není tak úplně pravda. Například vycházely nejen opravy bezpečnostních chyb, ale i funkčních chyb (a bylo jich docela dost).

    Přesto podle mne skončí podpora 2005 LE s uvedením nové verze tak, jak bylo původě plánováno. Je to škoda, protože je to dobrá verze, ostatně i proto jsme ji na žádost uživatelů vydali.

 2. Daiman | 13.09.2005 | 20:14 | Odpovědět

  Ako to bude s Mandriva Linux 2006 na Slovensku?

  1. Anonym | 14.09.2005 | 07:57 | Odpovědět

   Ano, aj mna to zaujima,
   dik za odpoved

   1. Anonym | 14.09.2005 | 10:18 | Odpovědět

    Staviam sa do radu na odpoved…

    -y-

  2. mari | 14.09.2005 | 10:36 | Odpovědět

   Predobjednavky pro Slovenskou republiku smerujte na naseho distributora:

   Agemsoft, a.s.
   Kopcianska 61
   Bratislava
   kontaktni osoba:
   Martin Galík
   marting@agemsoft.sk

   Az vyjdou produkty, bude je mozno zakoupit i zde:

   STINET
   Kozmonautov 42
   Sturovo
   kontakni osoba:
   Nicholas Lengyelfalusy
   miki@stinet.sk

   Obe spolecnosti Vam produkt dodaji i postou/prepravni sluzbou na dobirku.

  3. Anonym | 16.09.2005 | 09:20 | Odpovědět

   Na základe skúseností neodporúčam kupovať Mandriva Linux od distribútora na Slovensku.
   Lepšie je zohnať si niekoho, kto chodí do ČR a kúpiť si ho tam. Vychádza to o pár stoviek lacnejšie.

 3. pjezek | 14.09.2005 | 12:01 | Odpovědět

  Mandriva je “velká” distribuce se všemi klady i zápory. Osobně se snažím omezovat systémové a paměťové žrouty a celkem úspěšně žiji bez KDE a Gnome. Problémem ale jsou závislosti, pokud chci pracovat s nějakou aplikaci ze zmíněných DM, obvykle to znamená natáhnout spoustu balíčků, pro které není jiné využití. Typickým příkladem je firefox se svou vazbou na Gnome nebo grafické přihlašování v dm jiném než v obtížně konfogurovatelném XDM.

  Uvítal bych nějaký komentář či doporučení k redukční dietě Mandrivy pro ty, kteří při první nekomfortnosti neutíkají k jiným distribucím od přírody “lehčím”. Mandrake/Mandrivu mám rád a rád bych byl důkazem, že to jde i s vylehčenou variantou…

 4. Pito | 14.09.2005 | 13:50 | Odpovědět

  Co tak namiesto manazeru IceWM dat XFce?

  1. Anonym | 14.09.2005 | 21:07 | Odpovědět

   Jedine oba ja bez icewm nedam na xkach ani ranu.

 5. Anonym | 14.09.2005 | 16:22 | Odpovědět

  Mandrivu sťahujem z ftp klubu, takže som príručku od Ivana Bíbra čítal až teraz, keď som si kúpil nový počítač od TS Bohemia (súčasť dodávky Mandrake 10.1, ak pravda nenástojíte na winXP 😉 a musím povedať – klobúk dolu. Pre začiatočníka skvele napísaná publikácia s väčšinou podstatných informácií.
  Škoda, že som takú nemal, keď som začínal, mohla mi ušetriť týždne utrpenia…
  Kedy vyjde Mandriva pod lupou?

  1. Anonym | 15.09.2005 | 00:01 | Odpovědět

   Vsechny produkty budou hotove koncem rijna.

 6. Richard | 14.09.2005 | 22:23 | Odpovědět

  Dobrý den,
  v Mandriva LE 2005 mi chyběla v kontextovém menu Konqueroru (když ho používám jako “průzkumník”), pokud kliknu pravým tlačítkem myši na archiv, možnost “Rozbalit sem”. Nešlo by to do nové verze přidělat? Případně jak se to dá dodělat manuálně?
  Díky.
  Richrard

 7. Anonym | 15.09.2005 | 00:13 | Odpovědět

  Jako laický uživatel Mandrivy na notebooku bych doporučoval rozšíření kapitol, které se týkají právě nasazení Mandrivy na notebook: problémy s ACPI a jejich řešení (současné vysvětlení v příručce je hodně obecné, možná by stálo za to podrobněji popsat pár obecných postupů, jak se s ACPI vypořádat, laik si dost dobře neví rady z odpovědí “Zkuste překompilovat jádro nebo nainstalovat nový BIOS…”). Dále bych uvítal téma WIFI, dnes je to jedna ze základních funkcí notebooku, ale v příručce jsem o tom nenašel takřka nic (jestli to uniklo mému zraku, tak sorry). WIFI manager v Mandrivě mi nepřišel zrovna povedený, jde to vyřešit nějakým softem z třetí strany, nebo to je v M2006 lepší? Dále zprovoznění funkčních kláves. Jinak příručka k Mandrivě je super věc, nebýt ní, tak pravděpodobně nepřekonám období nulový vědomostí a znalostí a dnes opět frčím na Windows. Díky

  1. Anonym | 15.09.2005 | 09:10 | Odpovědět

   Bohuzel problemy s ACPI jsou temer vzdy vazany na konkretni hardware. Rozsirit to mohu tak, ze tam popisu svuj notebook, ale to vam k nicemu nebude… Zkusim tam pridat, co pujde. Zkuste byt konkretnejsi.

   Wifi manager je v 2006 nejaky vylepseny. Bohuzel s touto oblasti nemam zadne zkusenosti a nemam to ani kde zkouset. O Wifi ve svem notebooku vim pouze to, ze ji system detekoval a ja jsem ji rucne vypinal,

 8. M.M. | 15.09.2005 | 08:32 | Odpovědět

  Škoda, v nabídce mi chybí kombinace knihy “Mandriva Linux 2006 pod lupou” s CD, nebo DVD přílohou.
  Doma již mám “Používáme Mandr…” k verzi 10.0 a 10.1
  a teď by mě spíš zajímaly pokročilejší znalosti a samozřejmě CDéčka(nebo DVD), protože moje připojení není dostatečně rychlé na tahání ISO obrazů.

  1. Anonym | 15.09.2005 | 17:58 | Odpovědět

   Jo taky si rikam, proc to v QCM komplikuji a neni radeji na vyber nosice + prirucka, ktera vam vyhovuje.

   1. Anonym | 16.09.2005 | 10:30 | Odpovědět

    Jednoduse receno – protoze to zase komplikuje vyrobu.

  2. fredy | 16.09.2005 | 09:28 | Odpovědět

   Ja osobne by som si kúpil obe príručky + 2 x DVD, resp. Mandriva pod lupou + 2 x DVD. Prvá kniha by potom stačila v elektronickej forme.

 9. fredy | 16.09.2005 | 09:37 | Odpovědět

  Bude obsahovať Mandriva Linux 2006 Špeciálna DVD edícia obe knihy v elektronicke forme?
  Ak áno, potom mám vybrané.

  1. Anonym | 16.09.2005 | 12:01 | Odpovědět

   Zalezi na tom, jestli i druha knizka bude dostupna v el. forme. K tomu se zatim nikdo nevyjadril a ja jeste nejsem rozhodnut…

   1. baciyelmo | 19.09.2005 | 20:59 | Odpovědět

    Berte to jako vyjadření: ikdyž tu knížku si asi koupím, ocenil bych dostupnou elektronickou verzi. Člověk nemá tu knížku vždycky po ruce…

    Děkuji,

    Daniel Vázquez

   2. Anonym | 23.09.2005 | 15:20 | Odpovědět

    Elektronickou příručku bych také uvítal. Koupím si určitě i papírovou, ale výhoda elektronické je, že se v ní lépe vyhledává.

    1. Anonym | 26.09.2005 | 12:07 | Odpovědět

     Slo spis o to, jestli ji nechat verejnou pro vsechny nekde na FTP. To samozrejme snizi prodeje – nejak se zivit musime.

     Jde pouze o to, ze pokud vetsina uzivatel povazuje za dobre, ze je volne pristupna dokumentace, nechal bych to zase verejne vsem.

 10. koffr | 17.09.2005 | 20:34 | Odpovědět

  koukam ze na ftp sou tri cd 64bit, bude teda ta tricedeckova download edice i pro 64bit? ja se jen ptam pro jistotu, pac 2005LE mela 3cd 32bit ale jen jedno 64bit 🙁

 11. Makro | 20.09.2005 | 16:56 | Odpovědět

  Zdravím. Přestože jsem již pár tipů na rozchození a konfiguraci WINE na netu našel, tak bych v nové verzi jmenované publikace toto téma uvítal.

 12. KiO | 28.09.2005 | 09:27 | Odpovědět

  Kde sa na nete dozviem aky je rozdiel medzi download a oficial verziou? Myslim co v download chyba oproti oficial. Pretoze 2GB(download) a 2xDVD9(cca18,5GB specialna dvd edicia) je dost velky rozdiel.
  Za odpoved D.

 13. ales | 30.09.2005 | 08:30 | Odpovědět

  Na mandrivauser.cz píšou, že už vyšel.
  http://mandrivauser.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=474

 14. Deni | 09.10.2005 | 22:14 | Odpovědět

  Ahoj chtel jsem se zeptat jestli v vramci krabicove distribuce Mandriva Linux 2006 CZ bude take Subversion(SVN)?

 15. Marek | 13.10.2005 | 11:41 | Odpovědět

  Ahoj. Chcel by som vediet ci bude sucastou tohoto balika aj Cedega(WineX). A ak sa nad tym zatial neuvazovalo ci by bol problem ju tam doplnit. Dalej by som rad vedel, ci zaslane DVD-cka uz budu s opravenou oficialnou verziou(kedze su v nej teraz chyby s xorg resp. s kat) alebo si bude treba na to stiahnut updaty. Vdaka za odpoved.

  1. Anonym | 14.10.2005 | 10:54 | Odpovědět

   Ano, CZ verze bude obsahovat opravy dostupne v dobe zaslani do lisovny…

   Cedega tam podle mne neni (nemam to u sebe), doinstalovat ji asi nebude problem, nikdy jsem to nedelal.

  2. Anonym | 14.10.2005 | 12:03 | Odpovědět

   Cedega samozrejme nie je ani na PowerPack DVD, lebo je to program nielen (www.transgaming.com) komerčný, ale aj platený (čo nie je vždy to isté), navyše priebežne, $5 mesačne.
   Síce sa dá stiahnuť oklieštená verzia z CVS a vlastnoručne skompilovať, ale nemyslím, že by sa to niekedy objavilo ako (komerčný)balík v Mandrive.
   Okrem toho je to zlé z ideologického hľadiska a každý by mal hrať iba (www.tuxgames.com) natívne porty 🙂

 16. Hobil | 17.11.2005 | 18:07 | Odpovědět

  Mam dotaz – dvouvrstva DVD jsou dvoustranna nebo obe vrstvy na jedne strane? V prvnim pripade bych to asi neprecetl…

  1. Anonym | 17.11.2005 | 18:08 | Odpovědět

   oprava – v druhem pripade bych to neprecetl… Ach jo

   1. christof | 18.11.2005 | 08:23 | Odpovědět

    nevim, jestli je to v MDV stejne, ale dvouvrstva media se delaji jako dve vrstvy na jedne strane.
    A opravdu existuje mechanika, ktera je neprecte?

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login