Výběr článků z portálu LinuxEXPRES.cz a OpenOffice.cz, 20. února až 15. března 2009

logo-openofficeRecenze knih Mandriva Linux 2009 CZ a Ubuntu 8.10 CZ, nástroj pro zajištění školní sítě IPCop a jeho nastavení,množství článků o hrách v Linuxu, představení FreeBSD 7.1 a srovnání s Linuxem, recenze nového prostředí Xfce a pořádnáporce novinek ze světa Linuxu a svobodného softwaru. Případové studie o použití OpenOffice.org na obecním úřadě v maléobci, ale také ve zcela jiném prostředí – v pracovně astrofyzika a akademického pracovníka. Návod k hromadnému převodudokumentů do různých formátů. Výběr nejlepších článků a také častých dotazů.

LinuxEXPRES.cz

Mandriva Linux 2009 očami začiatočníckeho profesionála

Ako spokojný používateľ OS Mandriva 2008.1 som rád siahol po možnosti jeho upgrade na verziu 2009.0. V nasledujúcom článku si ukážeme, aké príjemné príjemné (ale aj nepríjemné) novinky ma pritom stretli.

18. únor 2009, Július Pastierik

Recenze knihy Ubuntu 8.10 CZ Praktická příručka uživatele Linuxu

Jedna ze základních pouček informatiky zní: “Když všechno selže, začni číst návod.” Začínající uživatel Linuxu se správně ptá: “Jaký návod?” Pro zájemce o linuxovou distribuci Ubuntu může být v tomto případě dobrou volbou kniha Ivana Bíbra a kolektivu Ubuntu 8.10 Praktická příručka uživatele Linuxu.

16. únor 2009, Lubomír Čevela

Seznamte se: IPCop – ochránce vaší sítě

V následujícím seriálu se podíváme na jedno praktické využití linuxové distribuce IPCop na střední škole. Nebude to zrovna to nejtypičtější využití této prakticky jednoúčelové distribuce (firewallu), ale snad vás nezklame. V následujících článcích naleznete odpovědi na to, jak si systém nainstalovat, jak ho spravovat a co vlastně IPCop umí. Dnes si však zodpovíme tu nejzákladnější otázku, která nás asi napadne – Proč použít IPCop?

16. únor 2009, Martin Šín

IPCop: Nainstalujte si ochránce počítačové sítě

V tomto dílu si ukážeme, jak nainstalovat linuxovou distribuci IPCop na pevný disk vašeho počítače. Použijeme k tomu instalační CD, které jsme si připravili v minulém díle. Vlastní instalace systému trvá asi půl hodiny a po jejím provedení získáte funkční firewall s Linuxem uvnitř, který můžete dál upravit podle svých potřeb.

23. únor 2009, Martin Šín

Bezpečnost v síti: Nastavení IPCopu

V minulém díle jste si (předpokládám, že všichni úspěšně) nainstalovali IPCop. Dnes se podíváme na nastavení základních služeb systému, které jsou jeho součástí hned od počátku, projdeme si tedy základní nastavení a seznámíme se s tímto systémem.

3. březen 2009, Martin Šín

IPCop: Přídavné moduly

Nebyl by IPCop IPCopem, kdyby se na jeho dalším vývoji nemohli podílet jeho uživatelé a protože jen ti jsou schopni říct, co jim v tomto systému ještě chybí, jsou to právě oni (a nejen oni), kdo vytváří stále další moduly a vylepšení.

10. březen 2009, Martin Šín

Střípky z pod bílé hole – aktuální technologické novinky

V závěru předcházejícímu článku jsem přislíbil, že příště se podíváme trochu blíže na konzoli a Emacs, přesněji na asistenční technologie, které dokáží tyto velmi významné elementy operačního systému GNU/Linux zpřístupnit těžce zrakově znevýhodněným uživatelům. Ještě předtím bych si však dovolil shrnout několik poznatků, které se mi za uplynulý měsíc podařilo nashromáždit.

17. únor 2009, Martin Sukaný

DVD linuX-gamers.net: Pořádná radost pro linuxové hráče

Boot and play! Právě tímto heslem se řídí linuxové live DVD, které je vytvořeno speciálně pro hráče počítačových her. Jedná se o živé DVD, které obsahuje nejen operační systém, ale i celou řadu těch nejoblíbenějších počítačových her.

19. únor 2009, Martin Šín

Vyšel nový Debian, Red Hat a Microsoft budou spolupracovat

Největší nasazení Linuxu proběhne v Brazílii. Kuba přechází na Linux. Red Hat bude spolupracovat s Microsoftem. Open-Xchange je blízko 10 milionům platících uživatelů. Vodafone se i nadále angažuje v LiMo. Moonlight 1.0. Chrome pro Linux bude používat GTK+. Debian 5.0 Lenny.

25. únor 2009, Jiří Eischmann

FreeBSD 7.1 – predstavenie, inštalácia

Čo prebleskne mozgom pri počutí slova FreeBSD? Bude to vždy elektrický náboj, alebo iba ticho? Možno bude zaujímavé čitateľom povedať zopár informácií o systéme, ktorý nie je Linux, ale ktorý sa ním veľmi rýchlo môže stať.

26. únor 2009, Juraj Šípoš

FreeBSD 7.1 – porovnanie s Linuxom, inými *BSD

Najdôležitejšie príkazy, okrem iného inštalácia balíkov, pripájanie linuxovských diskov, ďalej emulácia iných BSD systémov a linuxovská emulácia. To všetko sú témy, ktoré záujemci o svet FreeBSD isto ocenia. Veď napr. telefonovanie pomocou Skype je dnes bežnou súčasťou počítačových aktivít. A Wine (víno) tiež občas treba.

5. březen 2009, Juraj Šípoš

Pařba v Ubuntu – přehled několika her

Ubuntu obsahuje již v základní instalaci mnoho jednoduchých, ale přesto velmi oblíbených a hratelných her. Jedná se obvykle o počítačové varianty karetních, deskových nebo logických her a naleznete je v hlavní nabídce Aplikace | Hry . Tyto standardní hry si ukazovat nebudeme, protože jsou všeobecně známé a jejich ovládání je jednoduché. Představíme si střílečky, strategie a další originální kousky.

24. únor 2009, Jiří Eischmann

Pár poznámek k Lennymu

Tak jsem opět instaloval, ne sobě, ale jiným ..

22. únor 2009, Martin Šín

¿Co takhle kubánský Nova Linux?

Kuba se vydala cestou vlastní linuxové distribuce – Linux Nova. Tato informace byla poměrně dost medializovaná z politické stránky věci. Zkusil jsem Nova Linux nainstalovat.

1. březen 2009, Jirka Vrba

Seznámení s Etomite, systémem pro správu obsahu

V prvním díle seriálu se dozvíte, co vám Etomite jako redakční systém může nabídnout. Dále se bude článek věnovat instalaci a také orientaci v administračním rozhraní.

6. březen 2009, Miroslav Hrončok

Správa obsahu v Etomite CMS

Po instalaci Etomite v minulém díle se podíváme na strom dokumentů a jejich publikování. Také si osvětlíme pojmy jako snippet, šablona a chunk. V závěru dokončíme konfiguraci.

13. březen 2009, Miroslav Hrončok

Novinky v Xfce 4.6

Před více než dvěma lety vyšlo Xfce 4.4 a od té doby vývojáři tohoto desktopového prostředí pracovali na nové verzi 4.6. Po mnoha odkladech a zdrženích nové Xfce konečně před pár dny vyšlo.
Co přináší nového? Co přechod ze staré verze? Kromě změn ve “vnitřnostech” prostředí jsme se dočkali i spousty vylepšení v aplikacích.

2. březen 2009, Miroslav Hrončok

Přehled aktuálních novinek ze světa Debianu

14. února byl svátek všech zamilovaných a v tento den také vyšla nová verze Debian GNU/Linuxu s kódovým označením Lenny a číslem 5.0. Že bylo co oslavovat, o tom není pochyb, však si příznivci Debianu museli na novou verzi počkat téměř dva roky. Co je v distribuci nové a kde hledat další informace o Debianu, to se dozvíte v následujícím článku.

6. březen 2009, Martin Šín

Změny v Novellu a openSUSE, softwarové patenty opět na scéně

Co se děje ve světě Linuxu a open source. Otevře spor MS vs. TomTom Pandořinu skříňku softwarových patentů? I na Novell krize dolehla, propouští. OpenSky: volání do Skypu bez Skypu. Adoptujte si vývojáře. Dva nové PDF magazíny. WinStrom nabízí pro Linux už i daňovou evidenci. Shutter: Pokročilý “snímkovač” pro GNOME. OpenSUSE mění vývojový cyklus, další verze až na podzim. Zenwalk 6.0. Simply MEPIS 8.0.

11. březen 2009, Jiří Eischmann

Úvod do KDE4: pracovní plocha a Plasma

Pracovní prostředí není v linuxovém operačním systému jen jedno, je jich k dispozici více. Liší se vzhledem, ovládáním, náročností na zdroje počítače a dalšími vlastnostmi. V seriálu vám podrobně představíme pracovní prostředí KDE4, které se vyznačuje značnou komplexností a provázaností, velkým množstvím aplikací, vysokou úrovní uživatelského komfortu a v neposlední řadě také trochu neskromnými požadavky na hardware počítače.

9. březen 2009, Vlastimil Ott

Opera Turbo: něco pro mobilní připojení

První testovací verze “desktopové Opery Mini”, co zajímavého přináší?

13. březen 2009, Jiří Eischmann

OpenOffice.cz

Ako urobiť percentuálne výpočty v Base

Július Pastierik | 13. 03. 2009

Potrebujete urobiť zo zadaných údajov v tabuľke Base percentuálne výpočty, ktoré by sa zobrazovali priamo v module Base bez potreby exportu do modulu Calc? Vytvorte si pohľad nad tabuľkou.

OpenOffice.org v malé obci: Obecní úřad Úherčice

šéfredaktor OpenOffice.cz | 10. 03. 2009

Malá obec, dva počítače, na kterých se střídá několik uživatelů včetně návštěvníků knihovny. Zaměstnanci úřady vyplňují nezbytné dokumenty, mailují, vytvářejí PDF. Nezbytnou roli hraje správce, který bezchybný provoz zajišťuje a připravuje také šablony pro OpenOffice.org. Znáte podobnou situaci, nebo si ji naopak nedovedete představit? Přitom jsou takových obcí stovky. A co u vás? Mají na obecním úřadě OpenOffice.org? V Úherčicích ano.

OpenOffice.org v akademické praxi 2

Petr Valach | 5. 03. 2009

Další případy použití Openoffice.org se týkají astronomie a fyziky. Přepis rukou psaného pojednání na téma kosmologie, vědecká práce o teorii superstrun, skenování částí knihy o tajných plánech Československé lidové armády.

Tip: Hromadný převod dokumentů do PDF nebo DOC, ODT, HTML a dalších formátů

Martina Kyksová | 3. 03. 2009

Potřebovali jste někdy hromadně převádět dokumenty z jednoho formátu do jiného a představa únavného klikání je pro vás noční můrou? Nechte práci strojům, v následujícím článku se dozvíte,

OpenOffice.org v akademické praxi 1

Petr Valach | 26. 02. 2009

S programem OpenOffice.org jsem se prvně setkal v červnu 2004, a to ve verzi 1.1.3, která tehdy prakticky nebyla použitelná. Několik měsíců jsem měl tento program “na ozdobu”, než jsem přišel na verzi 2.0. Od počátku jsem využíval především Writer, nejméně pak Base (databáze moc netvořím) a Impress, který se ukázal být pro mě nepoužitelný.

Zajímavé dotazy z fóra

Žádné komentáře

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login