Výběr článků z portálů LinuxEXPRES.cz a OpenOffice.cz – první polovina dubna 2009

logo-openofficeRecenze slovenské distribuce Greenie, další díly seriálu o KDE4 a o systému pro správu obsahu Etomite. Nahrajte si dění na ploše a vytvořte screencast. Recenze knihy o Ruby, čipset ZyDAS v Linuxu. Vkládání a úprava funkcí Calcu pomocí průvodce. Začíná podrobný návod pro využití OpenOffice.org ve výrobní firmě. Rozšíření, které generuje český nebo slovenský text výplňový text Lorem Ipsum. Jak používá OpenOffice.org společnost Seco GROUP a.s.

LinuxEXPRES.cz

Greenie – pohled na slovenskou distribuci

Greenie je relativně mladá slovenská distribuce založená na Ubuntu, o které se (hlavně díky energickým snahám jejího autora) poslední dobou mluví. Jaká je však tato distribuce ve skutečnosti? Opravdu může konkurovat populárním distribucím jako Ubuntu, Mandriva Linux nebo openSuSE?

2. duben 2009, Vojtěch Trefný

KDE4: Další plasmoidy ve vašem prostředí

Představujeme další plasmoidy a vysvětlujeme jejich funkci a smysl. KDE4 obsahuje množství zajímavých a praktických miniaplikací, které vám usnadní a zrychlí práci. Můžete mít na ploše seznam nových e-mailů, příspěvků v RSS kanálech nebo obsah textového souboru. Samozřejmostí jsou pohledné grafy sledující vytížení systému a jeho volné prostředky.

30. březen 2009, Vlastimil Ott

KDE4: Správce souborů Dolphin

V prostředí KDE4 se nyní jako souborový správce používá nový program jménem Dolphin. Přináší nový koncept správce souborů a podporuje také nové technologie KDE4. Zaujímá tak místo dříve používaného Konqueroru, i když ten nezmizel, jen změnil zaměření.

6. duben 2009, Vlastimil Ott

Návod: Nahrajte si aktivitu na obrazovce a vytvořte video

Ne nadarmo se říká, že jeden obrázek vydá za tisíc slov. Platí to všude a u počítačů dvojnásob. Jak jinak byste se chtěli pochlubit svou pracovní plochou? Jak nejlépe předvést funkce a vzhled aplikace? Takový snímek obrazovky je tedy velmi dobrá věc, ale co je ještě lepší? Přece více obrázků! Čím více, tím lépe – tak proč ne rovnou dvacet pět za vteřinu?

7. duben 2009, Vojtěch Trefný

Správa uživatelů a oprávnění v Etomite

U dobrého systému na správu obsahu nemůže chybět možnost obsluhy webu v týmu. Proto i Etomite CMS poskytuje správu uživatelů. Uživatelé mohou mít určité oprávnění, které definuje, co mohou a co nemohou v Etomite dělat. Také můžete skupinám uživatelů přiřazovat skupiny dokumentů a práva na jejich úpravu.

3. duben 2009, Miroslav Hrončok

Etomite CMS: Tipy, triky, vylepšení

V posledním díle o Etomite CMS se dozvíte několik tipů, triků a vylepšení, které se vám mohou hodit. Máte rádi Texy? Lpíte na vyšší bezpečnosti? Chtěli byste v Etomite obrázkovou galerii nebo návštěvní knihu?

10. duben 2009, Miroslav Hrončok

Vývojářům OpenOffice.org dojdou bugy, Ubuntu hledá svou tvář

Vývojářům Openoffice.org brzy dojdou bugy. Ubuntu v personální krizi hledá svou pravou tvář. Jak vzniklo KDE4, výhledy na KDE5.

1. duben 2009, Vlastimil Ott

Recenze: Ruby, kompendium znalostí pro začátečníky i profesionály

Ruby je populární programovací jazyk, který si získal oblibu mezi programátory po celém světě. Nakladatelství Zoner Press nyní uvádí na trh překlad knihy The Ruby Way (druhé aktualizované vydání), jejímž autorem je Hal Fulton.

9. duben 2009, Martin Šín

Otevřený mobil končí, Moblin pro přenosná zařízení začí přenosná zařízení začíná

Red Hatu krize nevadí, jeho tržby i nadále rostou. TomTom a Microsoft se nakonec dohodly. Plány na GNOME 3 oznámeny. Vývoj open-source mobilu končí. Moblin přechází pod křídla Linux Foundation. Albatross – software pro řízení letového provozu. Nexuiz 2.5. Libre.fm: Last.fm ve svobodném hávu. SUSE Linux Enterprise 11.

8. duben 2009, Jiří Eischmann

Čipset ZyDAS – wifi pod FreeBSD a Linuxom

Príspevok by mal byť iba odrazovým mostíkom pre rozbehnutie malej domácej alebo firemnej wifi siete a v nijakom prípade nie je jeho cieľom popísať najrôznejšie zložité pokyny a nastavenia, ktorých – na rozdiel od jednoduchého pripojenia káblom – je vo wifi oblasti o niečo viac.

31. březen 2009, Juraj Šípoš

PDF prohlížeč Foxit Reader

Jako PDF prohlížeče používám Okular a občas Adobe Reader. V minulosti to byl KPDF a Xpdf. Objevil jsem další zajímavý.

31. březen 2009, Vlastimil Ott

Tahák pro BASH

Určitě se vám bude hodit pomůcka shrnující základní příkazy BASHe.

31. březen 2009, Vlastimil Ott

OpenOffice.cz

Vkládání a úpravy funkcí pomocí průvodce

V dnešním pokračování seriálu se podíváme na zoubek asi nejčastěji používané kategorii funkcí tabulkových kalkulátorů – funkcím pro operace s čísly. Těmi nejjednoduššími jsou běžný součet, rozdíl, součin a podíl dvou čísel.

7. duben 2009, Tomáš Hanusek

Co je Ubuntu a proč o něm všichni mluví

Snad žádnému jinému systému se nepodařilo pojmenovat Linux tak, jako právě linuxové distribuci Ubuntu. Mnoho lidí dnes už ví, co si má představit, když se řekne právě “Ubuntu”. Srozumitelný systém, který je připravován profesionály pro širokou množinu uživatelů na celém světě.

3. duben 2009, Vlastimil Ott

OpenOffice.org vo výrobnej firme 1

Dlho som hľadal účtovný systém, ktorý by bol využiteľný pod rôznymi platformami, zadarmo aj pre využitie vo firmea dal by sa prispôsobiť presne pre moje potreby. Tento seriál bude o vytvorení akéhosi systému vzájomnespolupracujúcich šablón a dokumentov, ktoré tvoria kancelársky celok.

6. duben 2009, Miroslav Gešvantner

Rozšírenie pre generovanie textu Lorem Ipsum

Potrebujete pripraviť grafický návrh dokumentu a chcete do neho vložiť slovenský, český alebo latinský náhodný text? Alebo iba potrebujete zistiť, či font obsahuje správnu diakritiku, zliatky a ako si poradí s kerningom znakov? Nainštalujte si rozšírenie JP Lorem Ipsum generator.

2. duben 2009, Július Pastierik

OpenOffice.org ve společnosti Seco GROUP a.s.

Společnost je výrobcem odlitků z litiny a malé zemědělské mechanizace. Nosným výrobním programem strojírny je žací a půdní technika. 95% produkce je exportováno do zemí EU. Ve firmě je nasazeno cca 200 PC, na všech se používá kancelářský balík OpenOffice.org, na zhruba třetině z nich běží v linuxovém operačním systému. OpenOffice.org tak našel uplatnění u všech zaměstnanců a uplatňují se jeho všechny moduly a součásti.

31. březen 2009, šéfredaktor OpenOffice.cz

Žádné komentáře

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login