Výběr z článků na portálech LinuxEXPRES.cz a OpenOffice.cz, únor 2009

logo-linuxexpresRecenze knih o linuxových systémech Ubuntu 8.10 CZ a Mandriva Linux 2009 CZ, velká dávka tipů pro uživatele Ubuntu,recenze her a herního DVD, novinky ze světa Linuxu a svobodného softwaru, případy použití OpenOffice.org v praxi, návod pro práci s kontingenční tabulkou, představení mnoha maker pro technické výpočty a novinky verze 3.0.1 a chystané 3.1.Nejzajímavější články z portálů OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz.

Průvodce Linuxem 13 – Pár dobrých rad závěrem a do začátku

V posledním článku Průvodce Linuxem se podíváme na pár položek, se kterými se v průběhu používání GNU/Linuxu pravděpodobně setkáte. V následujících řádcích napíši něco o zavaděči systému, změně grafického prostředí, zmíním se o práci v silně nepopulárním terminálu (pro běžné uživatele) a také si něco řekneme o možnosti upgradu systému. Jak začít tento nesourodý článek? Jako vždy – od začátku…

9. únor 2009, Alois Hýbl, DiS.

Kniha o Mandriva Linuxu 2009

Jak už se stává tradicí, nedlouho po vydání nové verze populární distribuce Mandriva Linux vyšla z klávesnice Ivana Bíbra a jeho kolektivu další verze její české příručky. Opět o něco silnější a lepší. Nyní navíc obsahuje dosti podrobný popis nového KDE4, čímž se pro tento softwarový balík stává základní literaturou.

10. únor 2009, Vojtěch Zeisek

Bitva o systém pro netbooky vrcholí, Linux boduje

Kanadská vláda OSS zvažuje, britští konzervativci jej podporují. Mozilla přispěje sto tisíci na vývoj OGG. Windows vs. Linux: Kdo je vítěz na netboocích? Je to Windows 7 nebo KDE 4? Compiz dostane pevnou ruku. HP má vlastní rozhraní pro Ubuntu. Linuxová API pro akceleraci videa by se mohla sjednotit. Knoppix 6.0. iMAGIC OS 2009.3

11. únor 2009, Jiří Eischmann

Domácí zálohování v GNOME

V dnešním článku se podíváme na jednoduché nástroje vhodné pro zálohování v desktopovém prostředí GNOME. Článek popisuje zálohování v domácích podmínkách, v žádném případě jej nelze považovat za úplné pojednání, profesionální úvod do zálohování ani návod, jak zálohovat v prostředí, kde jde o větší peníze. V takovém případě si sežeňte co nejvíce relevantních informací z různých zdrojů a udělejte si názor sami. Což je ostatně dobrý nápad nejen v případě zálohování.

12. únor 2009, Oldřich Šmehlík

Rady uživatelům Ubuntu: zálohování, sledování hardwaru, správa uživatelů

Pokud jste vstoupili do světa Ubuntu, jistě čelíte mnoha otázkám a možná pracně hledáte řešení. Pro vás je tady další článek přinášející tři návody, jak obvyklé úkoly rychle a správně vyřešit. Dnešní témata se týkají zálohování, sledování hardwaru a správě uživatelů. A nejsou to témata striktně ubunťácká…

13. únor 2009, Vojtěch Trefný

MPlayer a DVD menu

Stále panuje přesvědčení, že MPlayer neumí navigaci v DVD menu a ani ji nikdy umět nebude. Opak je pravdou…

15. únor 2009, Tomáš Hanusek

Asus Eee PC a operační systémy

Hledal jsem pro svůj Asus Eee PC vhodný operační systém. Pár jsem jich vyzkoušel a napsal si pár poznámek.

15. únor 2009, Vlastimil Ott

Seznamte se: IPCop – ochránce vaší sítě

V následujícím seriálu se podíváme na jedno praktické využití linuxové distribuce IPCop na střední škole. Nebude to zrovna to nejtypičtější využití této prakticky jednoúčelové distribuce (firewallu), ale snad vás nezklame. V následujících článcích naleznete odpovědi na to, jak si systém nainstalovat, jak ho spravovat a co vlastně IPCop umí. Dnes si však zodpovíme tu nejzákladnější otázku, která nás asi napadne – Proč použít IPCop?

16. únor 2009, Martin Šín

Recenze knihy Ubuntu 8.10 CZ Praktická příručka uživatele Linuxu

Jedna ze základních pouček informatiky zní: “Když všechno selže, začni číst návod.” Začínající uživatel Linuxu se správně ptá: “Jaký návod?” Pro zájemce o linuxovou distribuci Ubuntu může být v tomto případě dobrou volbou kniha Ivana Bíbra a kolektivu Ubuntu 8.10 Praktická příručka uživatele Linuxu.

16. únor 2009, Lubomír Čevela

Střípky z pod bílé hole – aktuální technologické novinky

V závěru předcházejícímu článku jsem přislíbil, že příště se podíváme trochu blíže na konzoli a Emacs, přesněji na asistenční technologie, které dokáží tyto velmi významné elementy operačního systému GNU/Linux zpřístupnit těžce zrakově znevýhodněným uživatelům. Ještě předtím bych si však dovolil shrnout několik poznatků, které se mi za uplynulý měsíc podařilo nashromáždit.

17. únor 2009, Martin Sukaný

Jak zálohovat záložky ve Firefoxu

Záložky jen přidávám a mažu málo, co s tím?

17. únor 2009, Martin Šín

Mandriva Linux 2009 očami začiatočníckeho profesionála

Ako spokojný používateľ OS Mandriva 2008.1 som rád siahol po možnosti jeho upgrade na verziu 2009.0. V nasledujúcom článku si ukážeme, aké príjemné príjemné (ale aj nepríjemné) novinky ma pritom stretli.

18. únor 2009, Július Pastierik

DVD linuX-gamers.net: Pořádná radost pro linuxové hráče

Boot and play! Právě tímto heslem se řídí linuxové live DVD, které je vytvořeno speciálně pro hráče počítačových her. Jedná se o živé DVD, které obsahuje nejen operační systém, ale i celou řadu těch nejoblíbenějších počítačových her.

19. únor 2009, Martin Šín

OpenOffice.org v akademické praxi 1

Petr Valach | 26. 02. 2009

S programem OpenOffice.org jsem se prvně setkal v červnu 2004, a to ve verzi 1.1.3, která tehdy prakticky nebyla použitelná. Několik měsíců jsem měl tento program “na ozdobu”, než jsem přišel na verzi 2.0. Od počátku jsem využíval především Writer, nejméně pak Base (databáze moc netvořím) a Impress, který se ukázal být pro mě nepoužitelný.

OpenOffice.org ve společnosti M KONZULT s.r.o.

redakce OpenOffice.cz | 25. 02. 2009

Firma M Konzult s.r.o se zaměřuje na poradenství a školení v oblasti přeprav nebezpečných věcí (ADR) a nebezpečných odpadů. Poskytuje akreditované školení řidičů ADR, školení osob podílejících se na přepravě ADR a školení bezpečnostních poradců, a to nejen u dopravních firem, ale i u odesílatelů a příjemců zásilek nebezpečných věcí.

Ako vytvoriť rozšírenie 7 – Možnosti panela nástrojov

Július Pastierik | 23. 02. 2009

Pri tvorbe roz
šírenia obvykle potrebujete zadefinovať viacero tlačidiel vo vytváranom paneli nástrojov, niekedy aj viacero panelov, pričom ich niekedy potrebujete zadefinovať pre rôzne moduly OpenOffice.org naraz. V dnešnom pokračovaní seriálu o tvorbe rozšírení si ukážeme, ako to dokážete urobiť.

Základy: Jak vytvořit kontingenční tabulku

Martin Charvát | 19. 02. 2009

Kontingenční tabulka je interaktivní tabulka, která rychle kombinuje a porovnává velké množství dat. V kontingenční tabulce lze také zobrazit podrobná data oblastí, které vás zajímají. V případě, že zpracováváte velké množství dat, je kontingenční tabulka ideálním řešením.

Pooostřehy 2/2009: Novinky ve verzích 3.0.1 a 3.1, tipy na rozšíření

redakce OpenOffice.cz | 18. 02. 2009

Opravná verze 3.0.1. Verze 3.1 z programátorského hlediska hotova. Nová dokumentace – Writer, Impress. Rozšíření LanguageTool, Last session, Kaleidoscope, Text Effects.

Chcete konečně poznat Linux? Kupte si knížku

redakce OpenOffice.cz | 17. 02. 2009

V nedávné době se na knižním trhu objevily dvě originální knihy o Linuxu. Jedna z nich se věnuje distribuci Ubuntu a druhá distribuci Mandriva Linux. Jsou určeny především uživatelům, kteří Linux poznávají. Obě obsahují instalační DVD s popisovaným systémem, takže cesta k vyladěnému Linuxu je maximálně zkrácena.

Technické výpočty v Calcu

Hredakce OpenOffice.cz | 16. 02. 2009

Představení mnoha maker pro technické výpočty, které dokazují, že Calc je plnohodnotný nástroj vhodný pro libovolné výpočetní operace.

3 komentáře

 1. zkusil jsem Windows 7 beta | 02.03.2009 | 14:52 | Odpovědět

  No vypadá to, jak by to kompletně obšlehli z KDE 😀

  1. jirka | 02.03.2009 | 16:13 | Odpovědět

   No nevim co je tam obslehleho, ja jsem to taky zkusil a myslim ze po vydani win 7 nebude pribyvat uzivatelu linuxu 🙂 Je to jen nazor tak klid jo? 🙂

   1. no já pravě klidný jsem :-D | 03.03.2009 | 19:53 | Odpovědět

    KDE jsem viděl daleko dřív, než windows 7….

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login