Výběr z lednových článků na webech LinuxEXPRES.cz a OpenOffice.cz

logo-linuxexpresPřehled článků, které vyšly na portálech LinuxEXPRES.cz a OpenOffice.cz v prvních třech týdnech roku 2009 a mohly by vás zaujmout. Čtěte linuxové novinky, stáhněte si šablony, nechte se provést Linuxem a nebo si připravte rozšíření pro kancelářský balík.

LinuxEXPRES.cz

Bluefish: HTML editor pro GNOME, Xfce a pro vás

Bluefish je velmi užitečný editor určený především pro vytváření webových stránek. Jeho hlavními výhodami jsou proto perfektní nástroje pro kódování v jazycích HTML, CSS nebo PHP, ale příjemně se v něm pracuje i s jinými zdrojovými kódy.

9. leden 2009, Miroslav Hrončok

Applety, desklety – vylepšete si desktop

Malé monofunkční programy zobrazované na ploše již nejsou žádnou novinkou a jejich první nesmělé návrhy bychom zcela jistě našli v deníku Járy Cimrmana, který si zcela jistě také poznamenal, že by měly být vzdušné, lehké jako pírko a měly by se po ploše vznášet, ba dokonce létat.

16. leden 2009, Vlastimil Ott

Slečno, chtěl bych vám ukázat nové openSUSE 11.1

Půl rok se opět sešel s půlrokem a je tu nová verze populární linuxové distribuce openSUSE, tentokrát s pořadovým číslem 11.1. Oproti předchozí verzi nepřináší tak revoluční novinky, spíše jen drobnější vylepšení. Novější verze programů, pokračování přechodu na KDE4 apod. Rozhodně však stojí za pozornost. Jak vypadá pohledem běžného uživatele?

13. leden 2009, Vojtěch Zeisek

Tři důležité rady pro uživatele Ubuntu – heslo, firewall, služby

Z množiny častých dotazů uživatelů Ubuntu jsme vybrali tři otázky a nabízíme jejich řešení. Dozvíte se, co máte dělat, když zapomenete heslo, jak si ochránit počítač pomocí firewallu a jak si start systému zrychlit vypnutím nepoužívaných služeb.

15. leden 2009, Vojtěch Trefný

CRRCSim – simulátor pro letecké modeláře

“Poďme spolu lietať, pozri ja už letím,” začíná text jedné písničky. Ovšem řízení letadla není nic jednoduchého. A to ani v tehdy, když se jedná o létající model. Především začátečníci ocení možnost vyzkoušet si létání v simulátoru, bez nutnosti následných oprav rozbitého letadla. Pokročilí modelářští piloti si zase mohou natrénovat obraty vyšší pilotáže, na které by si se svým skutečným modelem netroufli. Oběma skupinám může posloužit program CRRCSim.

19. leden 2009, Lubomír Čevela

Průvodce Linuxem 10 – Instalace softwaru

Nyní se budeme věnovat instalaci softwaru v Linuxu, častokrát mytizované kvůli své údajné obtížnosti. V následujících řádcích se ukáže, že instalace softwaru v běžných distribucích Linuxu je opravdu hračkou pro každého. Pokud ještě nemáte nastavené připojení k internetu, pak tak učiňte s pomocí předchozích dílů.

19. leden 2009, Alois Hýbl, DiS.

Průvodce Linuxem 10 a kousek – Nevhodný způsob instalace softwaru

Pokračujeme v instalaci softwaru v Linuxu, na následujících řádcích uvedeme méně častý až výjimečný způsob instalace softwaru v Linuxu – ruční stažení balíku z webových stránek. Používá se opravdu výjimečně a je považován za nevhodný.

20. leden 2009, Alois Hýbl, DiS.

UFO: Alien Invasion

A je to znovu tady! UFOni chtějí opět kolonizovat naši planetu a je pouze na vás, abyste jim v tom zabránili. Možná si pamatujete takové hry, jako bylo X-COM: Enemy Unknown nebo jeho následovník X-COM: Terror from the Deep, které jsme mohli hrát v průběhu devadesátých let minulého století. Pokud si chcete připomenout staré časy nebo jednoduše zkusit porazit mimozemského nepřítele, je přímo pro vás určena hra UFO: Alien Invasion, která má pěkný nový kabátek a navíc je open-source.

21. leden 2009, Martin Šín

Xandros Linux na Asus Eee PC 900A sice funguje, ale…

Xandros Linux dodávaný na počítačích Asus Eee PC sice funguje, jak má, použitelný je a nijak nebrání uživatelům s přístrojem pracovat, nicméně něco mu chybí. Možná je to tím, že je pečlivě “připraven k běžné práci” a obsahuje všechny možné aplikace.

24. leden 2009, Vlastimil Ott

OpenOffice.cz

Jak exportovat dokument do PDF

Martina Kyksová | 27. 01. 2009

Možná se vám také někdy stalo, že jste si chtěli na cizím počítači vytisknout dokument nebo ho jenom zobrazit v jiném programu, než ve kterém jste ho vytvořili. Výsledek této činnosti byl přitom jiný, než jste čekali – dokument byl divně posunutý, obrázky byly menší než doma apod. Aby k tomu nedocházelo, můžete dokument převést do PDF.

Rozšíření MultiSave a MultiDiff

redakce OpenOffice.cz | 23. 01. 2009

Představujeme dvě praktická rozšíření pro rychlý export do PDF, MS Office či odeslání souborů mailem. Téměř jedním klepnutím myši můžete dokument odeslat, a to v několika formátech zároveň.

Logické funkce 1 – funkce IF

Martin Charvát | 19. 01. 2009

Logické funkce v Calcu můžete použít všude tam, kde chcete zabránit zobrazování chybových hlášek, zbytečných výsledků výpočtů nebo potřebujete převést číselnou řadu na textové popisky. Jedná se tedy o zlepšení dojmu při prvním pohledu na vytvořenou tabulku a zvýšení srozumitelnosti a přehlednosti.

Ako špecificky číslovať listy dokumentu?

Július Pastierik | 14. 01. 2009

Niektorí používatelia potrebujú číslovať dokument tak, aby nemali číslo na každej strane, ale na každej druhej, pričom však toto číslovanie má narastať po jednej. Ako sa to dá urobiť?

Výsledky průzkumu mezi uživateli v listopadu a prosinci 2008

redakce OpenOffice.cz | 13. 01. 2009

Týmy starající se o vývoj OpenOffice.org provozují mnoho zajímavých stránek, které občas bohužel trochu zapadnou. Jednou z nich je stránka surveys.services.openoffice.org, kde probíhá dotazník zacílený na uživatele kancelářského balíku. Výsledky z listopadu a prosince 2008 byly zveřejněny o Vánocích a my jsme pro čtenáře připravili několik grafů s komentářem.

Pooostřehy 1/2009: Resumé 2008, tipy na rozšíření

redakce OpenOffice.cz | 12. 01. 2009

Lednový přehled událostí: statistiky za rok 2008, nasazení ODF v Jižní Americe, hon na chyby již brzy, pár nových rozšíření – vylepšený export bitmapových obrázků, tisk čárového kódu, prohlížeč konfigurace, sazba notových zápisů.

Ako hromadne vkladať vzorce?

Július
Pastierik | 18. 12. 2008

Potrebujete vkladať rovnaký vzorec do veľkej oblasti zošita v module Calc? A potrebujete túto oblasť jednoducho a rýchlo označiť? Pozrime sa na to, ako to jednoducho urobíte.

Jak pracovat s portálem OpenOffice.cz

redakce OpenOffice.cz | 5. 12. 2008

Portálu OpenOffice.cz se již nedá říkat “úplně nový”, protože úspěšně funguje již několik měsíců, nicméně stále obsahuje sekce, které pro mnoho z vás nové být mohou. Jak se na portálu vyznat a kde co hledat?

Seriál: Ako vytvoriť rozšírenie

Július Pastierik

Programujete makrá a chcete ich sprístupniť ako rozšírenie aj pre iných používateľov? Alebo chcete ako rozšírenie distribuovať svoje šablóny? V nasledujúcom seriáli bude ukázaný postup a možnosti, ktoré vám OpenOffice.org v tomto smere ponúka.

1 komentář

  1. KeySee | 30.01.2009 | 17:37 | Odpovědět

    Díky, vděčný uživatel.

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login