Vybíráme: Články z LinuxEXPRES.cz a OpenOffice.cz, konec ledna až polovina února

logo-openofficeVýběr článků, které vyšly na portálech LinuxEXPRES.cz a OpenOffice.cz od konce ledna do poloviny února 2009. Mnohosrozumitelných návodů pro Ubuntu, ukázka nového pracovního prostředí KDE 4.2, pokračování Průvodce Linuxem. Návod provyhledávání a nahrazování textu ve Writeru, logické funkce v Calcu, dvě případové studie českých firem, kteréOpenOffice.org používají.

Španělský region přechází na open source, Linus Torvalds na GNOME

Bude Obamova administrativa nakloněna open source? OLPC věnuje pět tisíc notebooků dětem z Gazy. Open source se vyplácí – Malajsie podává důkaz. Linus přešel na GNOME. Qt bude i pod licencí LGPL. Filipínští jezuiti přecházejí na Ubuntu. Mandriva stále ve ztrátě. Správa španělské oblasti Axarquía migruje na open source. Skype pro Linux nespí. ALT Linux 4.1.1. Granular Linux 1.0.

28. leden 2009, Jiří Eischmann

Taková normální rodinka: Ubuntu a jeho klony

Velká oblíbenost a rozšířenost Ubuntu s sebou přináší také jednu poněkud méně příjemnou věc, a tou jsou klony (deriváty). Prvotní impuls k tvorbě klonů dali vlastně sami autoři Ubuntu tím, že zvolili “napevno” GNOME jako pracovní prostředí a neumožnili uživatelům při instalaci vybrat jiné. První klony Ubuntu se tak zaměřily na odstranění tohoto hendikepu. Od té doby ale počet klonů nezadržitelně roste a udržet si v nich přehled je takřka nemožné.

27. leden 2009, Vojtěch Trefný

OpenSolaris: Slunce, které svítí Linuxu do očí

Sun Microsystems je známý řadou velkých projektů jako třeba OpenOffice.org, které jsou dostupné zdarma a jsou open-source. Mezi ně patří i UNIXový operační systém Solaris známý spíše ze serverů. Poslední dobou se Sun snaží s tímto systémem prorazit i na poli desktopů a konkurovat tak Linuxu. Jak se mu to daří? Může OpenSolaris nabídnout uživatelům Linuxu něco extra?

26. leden 2009, Vojtěch Zeisek

Software pro biologický výzkum čili Tučňák biologem

Linux je použitelný prakticky pro cokoliv. Dnešní příklad ukáže cestu jedním biologickým výzkumem na poli ekologie a molekulární biologie, od počátku až do konce. Ku pomoci nám bude povětšinou svobodný software z prostředí GNU/Linuxu.

29. leden 2009, Vojtěch Zeisek

Průvodce Linuxem 11 – Spouštění programů pro Windows a DOS

V předchozích dvou článcích jsme si pověděli, jak nainstalujeme linuxové programy v Linuxu. Jelikož všechno není zcela růžové, někteří uživatelé mohou v Linuxu požadovat program, který je určený pouze pro Windows. Častou komplikací při přechodu k Linuxu bývá problém návyku nejen na nový operační systém, ale také na nové programy. Proto existuje několik projektů, které nabízejí uživatelům přecházejícím k Linuxu šanci, aby si svůj oblíbený – nebo v horším případě “nenahraditelný” – program mohli spustit i v Linuxu.

26. leden 2009, Alois Hýbl, DiS.

HP DeskJet F370 a Ubuntu

Tak jsem konečně zatoužil doma tisknout, skenovat a kopírovat. Volba padla na HP DeskJet 370 a v příspěvku popíšu instalaci ovladače pro toto zařízení.

26. leden 2009, Lukáš Zapletal

Jak vypadá nové KDE 4.2

Skvěle, úžasně, božsky. Je prostě křupavé, atraktivní a je vidět, že na rozdíl od jiných tady grafici pracovali.

30. leden 2009, Vlastimil Ott

Správa schránky v Ubuntu pomocí Parcellite

V následujícím článku bychom rádi představili výborný nástroj pro správu schránky Parcellite. Někteří uživatelé možná už znají nástroj Klipper z prostředí KDE, případně Glipper určený pro GNOME. Parcellite je však jiný.

4. únor 2009, Lukáš Zapletal

PPTP VPN klient a Linux

Je to sotva pár hodin, co odjel jeden můj dobrý kamarád na lyžovačku do Itálie. Na starosti mi tu však zanechal svoje “dítě” – poměrně rozsáhlou bezdrátovou síť se stovkami klientů. Já jsem se tak během chvíle stal na osm dní technickou podporou, servisním technikem a účetní v jedné osobě.

3. únor 2009, Milan Kozák

Průvodce Linuxem 12 – Vzhled GNU/Linuxu

Pokud jste se ještě neodvážili nainstalovat linuxovou distribuci a pouze jste si prohlédli obrázky jednotlivých distribucí vyladěných “ku oku svému”, pak již máte představu, co vše je možné v linuxových distribucích upravovat. Zjednodušeně řečeno – je možné upravovat téměř cokoliv. V dnešním článku si řekneme něco o možnostech změny vzhledu distribucí Linuxu.

2. únor 2009, Alois Hýbl, DiS.

Představujeme PDF magazín s výběrem článků

Představujeme vám nový PDF magazín určený pro uživatele Linuxu a kancelářského balíku OpenOffice.org. E-zin jménem openMagazin přináší v jednom souboru ty nejlepší články, které vyšly v uplynulém měsíci na portálech LinuxEXPRES.cz a OpenOffice.cz.

4. únor 2009, Redakce

Hry v Ubuntu – instalace komerčních her

Ubuntu obsahuje již v základní instalaci mnoho jednoduchých, ale přesto velmi oblíbených a hratelných her. Jedná se obvykle o počítačové varianty karetních, deskových nebo logických her. Patří sem tedy např. pasiáns, black jack, miny, šachy nebo populární sudoku. Všechny hry naleznete v hlavní nabídce Aplikace , Hry . Tyto standardní hry si ukazovat nebudeme, protože jsou všeobecně známé a jejich ovládání je jednoduché.

6. únor 2009, Jiří Eischmann

Používají Openoffice.org: Firma Mgr. Martin Matouš, MATY

Firma Mgr. Martin Matouš, MATY z Českých Budějovic se zabývá správou domů a nemovitostí, vedením účetních agend ekonomických subjektů, pojišťovnictvím. Na 25 počítačích používá kancelářský balík cca 13 zaměstnanců, kteří jej využívají pro vytváření širokého spektra dokumentů. Firma se snaží formát ODF prosadit i v komunikaci s úřady.

redakce OpenOffice.cz, 13. 02. 2009

Jak vyhledávat a nahrazovat text

Možná se vám někdy stalo, že jste potřebovali zvýraznit nějaké cizí slovo všude tam, kde se nachází, nebo jenom hromadně opravit chybně napsaný odborný termín. V těchto a dalších případech se dá použít funkce Najít a nahradit, která tuto operaci provede automaticky za vás.

Martina Kyksová, 11. 02. 2009

Používají OpenOffice.org: TOS ZNOJMO, akciová společnost

Ve firmě TOS Znojmo používají kancelářský balík OpenOffice.org a jsou s ním spokojení. Přečtěte si odpovědi z dotazníku, třeba v nich najdete inspiraci. Pokud ve vaší organizaci také používáte OpenOffice.org, dejte nám vědět! Dotazník najdete na konci článku.

r
edakce OpenOffice.cz, 9. 02. 2009

Logické funkce 2 – AND, OR

V druhém díle o logických funkcích v Calcu se podíváme na logické funkce AND a OR.

Martin Charvát, 3. 02. 2009

Výber správ zo sveta OpenOffice.org za 4. až 5. týždeň 2009

Prehľad článkov o OpenOffice.org od 18.1. do 1.2.2009.

Július Pastierik, 2. 02. 2009

Šablona: Podací hárok v EUR pre SK

Databáza odosielaných zásielok pre slovenských užívateľov a ďalšie šablóny k databáze, dá se použiť aj na hromadnú tlač obálok.

Stanislav Andraščík, 29. 01. 2009

Dokumentovaná šablona – Žádost o dovolenou

Každý zaměstnanec má nárok na dovolenou, ale je zapotřebí vést evidenci a zároveň váš záměr vzít si dovolenou odpovědné osobě nahlásit. K tomu slouží následující šablona, která je poloautomatická, tj. chová se jako formulář s několika volbami.

Svatopluk Vit, 29. 01. 2009

Žádné komentáře

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login