Vytváříme ID 3 tagy v audio souborech programem EasyTag

K zapsání různých údajů do hlavičky audiosouboru (název skladby, alba, ap) slouží tzv. ID3 tagy. Ze skupiny programů pro editaci ID3 tagů se mi nejvíce osvědčil EasyTag.

Instalace

Je velice snadná – [urpmi easytag]. Nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy.

Používání

Spustíte jej pomoci myši (Hlavní nabídka -> Multimédia -> Zvuk -> EasyTAG). V levé části hlavního okna vidíte adresářovou strukturu. Zde si nejprve vyhledejte a otevřete složku s audio soubory, jejichž ID3 tagy chcete editovat. Tyto soubory se poté zobrazí vedle. Pokud na některý klepnete, můžete začít s editací. Výsledek zapíšete klepnutím na ikonku diskety ([ Ctrl + S ]). Ovšem toto by zvládl kdejaký audiopřehrávač. EasyTag umí víc.

Easytag

Velkým ulehčením je možnost editace položky pro všechny soubory najednou. Klepněte na ikonu “Označit všechny soubory” (rychleji [ Ctrl + A ]), editujte kteroukoliv položku, poté klepněte na malé kolečko napravo – “Nastavit vybraným souborům…” Toto je vhodné například u názvu alba či intepreta. Poté dejte “Uložit” ([ Ctrl + S ]), v potvrzujícím dialogu nezapomeňte zaškrtnout “Opakovat akci pro zbytek souborů”.

Skenování

Nejlepší nakonec – skenování (okénko skeneru vyvoláte např klepnutím na zelenou ikonku v horní liště). Tato funkce poskytuje značné ulehčení práce. Nejlépe Vám to objasním na příkladu: máte složku (adresář) “Název interpreta”, v ní složku “Název alba” a v ní soubory “01 – Skladba-1.ogg” a “02 – Skladba-2.ogg”. Zadáte-li do okénka skeneru do políčka “Vyplnit tag” regulární výraz %a/%b/%n – %t, (a před tím vyberete všechny soubory), a poté klepnete na první ikonku “Naskenovat označené soubory”, vyplní se položky Název, Album, Umělec a Pořadí. Všechny možné položky regulárního výrazu zjistíte po klepnutí na ikonku “Zobrazit/Skrýt legendu” (plavací kolo), “/” značí složky, ” – ” je prostě náš oddělovač, použitý v názvech souborů.

Easytag - skener

Pokud máte v úmyslu vyplňovat tagy u většího počtu audio souborů, rozhodně se Vám vyplatí prozkoumat možnosti skeneru podrobněji. Je možný i “zpětný chod” na základě ID3 tagů měnit názvy souborů a dokonce i složek.

1 komentář

  1. alda81 | 06.05.2007 | 19:38 | Odpovědět

    Skvělý program, používám jej už přes rok a můžu jenom chválit. 😀

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login