Vývojová větev distribuce Mageia bude mít název Cauldron — Kotel

Konečně bylo odhlasováno a je jasno — nejmladší z distribucí, fork z Mandriva Linuxu — Mageia — má jasno v tom, jak se bude jmenovat vývojová větev. Zatímco v Mandriva Linuxu to byl “cooker”, tedy “sporák”, v Mageia se jedná o Cauldronu — Kotli. Do názvu jste mohli promluvit i Vy, případní uživatelé 🙂

Doufáme, že se v něm co nevidět začne vařit, zatím se ovšem stále formuje základní struktura.

8 komentářů

 1. Pavel 'TIGER' Růžička | 27.09.2010 | 18:07 | Odpovědět

  Musím přiznat, že se těším, až tento kotel bude ve varu 😉 Mandriva je Mandriva, zajisté má své zásluhy, ale Mageie fandím, jen doufám, že dopadne mnohem lépe než PCLOS. I když třeba nápad jednoho repositáře není špatný, tak PCLOS mne nepřesvědčil. Jeho uživatelům se omlouvám.

  1. fri | 27.09.2010 | 19:08 | Odpovědět

   To je zvědavých víc lidí, někteří jsou trpělivější než jiní – jak se to bude s tou Máju ubírat, až se sečtou všechna aktiva a pasiva. Na těch příkladech je vidět, že je to ve hvězdách – ale taky je to v lidech.

   Někteří dluholetí uživatelé Mandrivy se k tomu radši zatím nevyjadřují (např. Ivan Bíbr), co taky říct. Jaké budou vztahy mezi těmi lidmi uvnitř a navenek? – třeba ve vztahu k Mandrivě.

   Jde třeba o to, jak se využije počáteční nadšení, jak se zvládnou úkoly (ti lidi, co se do toho dávají, mají už nějaké ty zkušenosti). Jak se to bude financovat.

   Ivan Bíbr sice mlčí, ale vzpomínám si na jeho odpověď z doby před pouhými třemi měsíci, kdy někoho zajímalo, co to jako stojí, vyrábět si vlastní distribuci, aby to za něco stálo.

   Ten “pakatel” byl dle jeho odhadu pár melounů. Neboli, jak moc “hobby” distribuce to bude, kolik lidí zaujme, jak se k tomu postaví ty statistické miliony uživatelů Mandrivy, a kolik by to relativně mohlo nést, aby to uživilo několik lidí na plný úvazek. A pak tedy přijde ke slovu konkurenční boj – neboli, kdo všechno je obchodním cílem?

   1. Dusan | 28.09.2010 | 18:16 | Odpovědět

    Dobre si to zhrnul.

    Otázna je infraštruktúra. Tu by bolo potrebné zabezpečiť aspoň pár stabilných a pevných serverov. A k tomu dobrovolné s P2P. Čiže distribúcia veľmi nezávislá na konkrétnych serveroch ale na počte užívateľom (Tu sa aspoň uvidí či užívatelia aspoň pasívne podporia svoju distribúciu).
    No proste je tu veľa problémov ale cez takú nadáciu/občianske združenie (v ktorej sú aspoň pár nezávislých spoločností, ktoré spravuju PC vo firmách), a každý člen OZ a aj nečlen by dal ročne aspoň 1Euro. Možno by to aj fungovalo. A o aktívnom prístupe užívateľov ani nehovorím. Tu ale je treba sprístupniť bugreportovanie/požadovanie funkcií cez nejaké funkčné riešenie aj pre obyčajných pokročilejších BFU.

    1. Pavel 'TIGER' Růžička | 28.09.2010 | 20:26 | Odpovědět

     Prostě to chce mít promyšlenou strategii, čím více do detailů, tím lépe. Dobré technické zázemí, infrastruktůru, peníze na provoz a vývoj a hlavně dost uživatelů … protože bez nich by to všechno bylo k ničemu.

     Všichni dobře víme, proč se Mandriva ocitla tam, kde se ocitla. A i když se jí budeme sebevíce zastávat, tak nemůžeme říct, že to nebyla její chyba.

     1. fri | 29.09.2010 | 13:42 | Odpovědět

      Co můžu říct, tak oficiální stránky Mandrake/Mandrivy jsem nesledoval, takže nevím, co všechno nabízí, aby byl člověk podrobně informovaný. To, “co všichni dobře víme” jsou, v mém případě hlavně informace z českých portálů, jako je tento. I před lety se zkoušel jiný obchodní model, jiný vývojový cyklus, takže já chyby nevidím, nebo je neoznačuju za chyby, a myslím si, že snaha byla, je a bude – všichni se přee snaží, aby věci šly. Ovšemže všechny ty pokusy-omyly mají nějaké následky. Tak zase s odstupem času uvidíme.

      Přetřásalo se to vždycky, když už to vypadalo na spadnutí. I změna názvu z Mandrake na Mandrivu mi s odstupem, kdy si to už tak nepamatuju, musela připadat jako blesk z čistého nebe, stejně tak potíže z letošního léta, nebo události z posledních dní.

      Jestli se po něčem volalo, tak to bylo, myslím, po možnosti ještě většího zapojení lidí. Teď je tedy příležitost. Předpokládám, že na stránkách Mageii se budou snažit o větší informování, čehož taky využiju, o to dělat věci podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, jak se to snaží všichni. Zakrátko se to bude dát porovnat s tím, jak to chodí třeba u openSUSE, Ubuntu, Fedory a dalších, které mají svůj původ v Red Hatu a SUSE.

      Někdo v jedné diskuzi odpovídal na starosti jiných ohledně toho, jaké jsou teď vyhlídky Linuxu ve světle různých nákupů anebo možných prodejů společností, které Linux a OSS programy podporovaly (např. SUN, Novell), a co z toho tím, že mu to starosti nedělalo. I kdyby něco šlo do kytek, tak stejně po fázi “zhuštění” zase dojde k “radiaci”.

      PROSTĚ: cestu si to najde, množí se to dobře, oddělkům se taky daří. 🙂 Už se Mageii scházejí návrhy na logo, tak doufám, že se jich sejde ještě daleko víc, ať se dobře vybere. Jeden z autorů pracuje například se symbolem Fénixe – ptáka, který vždycky vstal ze svého popela – vždycky se znovu narodil.

   2. Ivan Bíbr | 03.10.2010 | 15:36 | Odpovědět

    Mlčím, protože není co říct. Pár kotrmelců už se Mandrivě povedlo, tak uvidíme, jak to dopadne.

    Zaslechl jsem v Cookeru, že by mohla vzniknout nadace okolo Mageie, kde by Mandriva mohla participovat, to zní rozumně. Ryze komunitní distro jako základ pro komerční aktivity Mandrivy se jeví jako životaschopný model u i jiných distribucí. Odpadla by spousta problémů (ale zas přibudou jiné, i komunitní distra je mají).

    Hlavně aby to v Mandrivě chytli za ten správný KOMERČNÍ konec. Když nebudou vydělávat, tak to nemá cenu.

    1. Mil | 04.10.2010 | 08:50 | Odpovědět

     Já myslel, že problém Mandrivy spočíval v tom, že nevydělává-a to by přispívali do nadace? Chápu princip, že za nějaký drobný obulus by mohli využívat výsledky práce Mageie,což se vyplatí,ale to je potřeba ty peníze napřed mít.

     1. Ivan Bíbr | 04.10.2010 | 11:10 | Odpovědět

      Tady přece nejde o to, kdo bude přispívat do nadace.

      Hlavní problém je v řízení vývoje distribuce – vývojářům se nelíbí nepředvídatelnost, která pramení mj. z občasných finančních potíží mateřské společnosti. Založení nadace, kde bude mít Mandriva jen jeden z hlasů, tento problém vyřeší (zas přijdou jiné, jak jsem psal).

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login