Změna délky cyklu vydávání Mandriva Linuxu

Spolu s vydáním Mandriva Linuxu 2011 bude také změněna oficiální politika vydávání distribuce — vydávací cyklus se prodlouží na jeden rok — tedy bude pouze 2011 a nikoli 2011 + .Spring verze. Jaký to bude mít dopad na kvalitu distribuce (předpokládá se vyšší kvalita díky delší době testování) se uvidí, ale předpokládá se silné zvýšení kvality. Jestli budou do oficiálních aktualizací přidávány i velké aktualizace např. KDE se zatím diskutuje.

2 komentáře

 1. Leinad | 14.11.2010 | 17:22 | Odpovědět

  Neodmítli lidé před časem Mandrivu právě kvůli změně na roční cyklus? Nezažil jsem to, ale něco takového jsem někde zahlédl.

  Osobně mi roční cyklus nevadí, ale musí být pořádné backporty na software, který rychle zastarává – Firefox, LibreOffice, VirtualBox a další.

  Ad délka vývoje a kvalita. Oni dělají, jako by ten software vytvářeli. Ale oni jsou více méně jen distribuce. Když bude bug v KDE 4.5.0 a oni tam toto KDE dají, tak tam ten bug s největší pravděpodobností mít budou. A je jedno, jestli už dva roky nevyšla jiná Mandriva. Tím tedy neříkám, že testování u distribuce není nutné, ale říkám, že půl rok a rok je skoro jedno.

  Bugům v distribuci se mohou vyhnout, když budou uváženě vybírat, co tam dají a ne dát tam neodladěné novinky. Snad se tedy začnou chovat jako v Debianu a openSUSE (a velmi pravděpodobně i RHELu), kde uváženěji dávají hyper nové programy jako základ systému. Ostatní mají až na výjimečné situace (např. Fedora a Grub) tendenci dát tam to nejnovější – a tím vůbec nemyslím nejnovější verzi starého programu, ale nejnovější, dosud ještě neodladěný program (např. podle ohlasů Unity v Ubuntu)

 2. Ivan Bíbr | 23.11.2010 | 20:26 | Odpovědět

  >Neodmítli lidé před časem Mandrivu právě kvůli změně na roční cyklus? Nezažil jsem to, ale něco takového jsem někde zahlédl.

  Ano, mělo to sice výhody (např. obchodní), ale byly s tím problémy z uživatelského hlediska (starý software, ovladače) + odcházela komunita.

  >Osobně mi roční cyklus nevadí, ale musí být pořádné backporty na software, který rychle zastarává – Firefox, LibreOffice, VirtualBox a další.

  Top právě nebylo, což byla další problém. Uvidíme, jak ho vyřeší.

  >Ad délka vývoje a kvalita. Oni dělají, jako by ten software vytvářeli. Ale oni jsou více méně jen distribuce. Když bude bug v KDE 4.5.0 a oni tam toto KDE dají, tak tam ten bug s největší pravděpodobností mít budou. A je jedno, jestli už dva roky nevyšla jiná Mandriva. Tím tedy neříkám, že testování u distribuce není nutné, ale říkám, že půl rok a rok je skoro jedno.

  Máte pravdu i z jiných důvodů – třeba i u velkých projektů jako GNOME nebo KDE vyjdou dvě velké verze za rok. Tzn. začlenění jedné z nich (té první) do vývojové verze distribuce je celkem zbytečná práce, protože ve finále tam stejně bude ta novější (= nová práce se začleněním). U menších projektů může být počet těch “velkých” verzí za rok i vyšší – zcela v souladu s ESR a jeho “Publikuj brzy. Publikuj často.”

  K ročnímu vývojovému cyklu jsem zatím dost skeptický. Jestli Mandriva vezme distro, které dělá, a vydá ho jen jednou ročně, tak to není dobrá cesta (už to jednou zkoušeli). Jestli opravdu chtějí jednoroční distro, budou muset změnit více věcí.

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login