Změna systému podpory Mandrake Linuxu

MandrakeSoft mění délku podpory Mandrake Linuxu

MandrakeSoft, stejně jako nedávno RedHat, dnes emailem oznámilzměněný časový plán pro podporu svých distribucí. Protože se zdá,že jde o poměrně velké změny, rozhodl jsem se dát je i na web a přidatkomentář. Překlad oznámení zajistil Václav Rada.

Nové podmínky podpory Mandrake Linuxu (překlad)

Tento e-mail vymezuje životní cyklus operačních systémů Mandrake Linux včetněurčení data životnosti.

S přicházející verzí Mandrake Linux 9.1 jsme nuceni zvažovat dobu životnostiu existujících produktů. Jelikož každá aktualizace, kterou MandrakeSoft uvolní,představuje náročné testování, myslíme si, že jsme schopni lépe zabezpečovatpodporu u aktuálních distribucí než-li u distribucí zastaralých.

Životnost operačních systémů Mandrake Linux nebyla dosud veřejně publikována,což mohlo některé zákazníky nutit k rychlému přechodu na novější verzeoperačního systému, aby nepřišli o bezpečnostní a opravné aktualizace.Doufáme, že nyní budou zákazníci moci plánovat přechod na novější distribuces předstihem ještě před zastavením podpory distribucí starších.

S uvedením Mandrake Linuxu 9.1 je k dispozici časový plán, který určujesrozumitelný cyklus podpory pro jednotlivé distribuce. MandrakeSoft budepro své distribuce zabezpečovat 12 měsíční desktopovou podporu a 18 měsíčnízákladní podporu. To znamená, že aplikace jako jsou windows managery,desktopová prostředí, internetové prohlížeče atd. budou mít 12 měsíčnípodporu, zatímco např. Apache a ostatní základní komponenty systému budoupodporovány 18 měsíců. MandrakeSoft si vyhrazuje právo prodloužení dobypodpory u určitých verzí Mandrake Linuxu.

Serverové produkty budou mít během celé své životnosti podporu ne kratšínež 24 měsíců.

Zde je časový plán, který specifikuje datum ukončení podpory pro produkty,které jsou v současné době podporovány:

Produkt Desktop Updates Base Updates
Mandrake Linux 7.2 okamžitě 31.3.2003
Mandrake Linux 8.0 okamžitě 31.3.2003
Mandrake Linux 8.1 31.3.2003 31.3.2003
Single Network Firewall n/a 1.6.2003
Mandrake Linux 8.2 31.3.2003 30.9.2003
Mandrake Linux 9.0 30.9.2003 31.3.2004
Multi Network Firewall 8.2 n/a 12.12.2004

Všem uživatelům výše uvedených produktů je doporučován upgrade před ukončenímdoby podpory tak, aby mohli i nadále dostávat aktualizace.

Komentář

Jakožto bývalý uživatel RedHatu jsem se nad tímto zamýšlel už když na začátku rokuvyhlásil změnu životnosti RedHat. V souvislosti s tím mne napadlo,kdy začnou i ostatní…

Výsledek pro mne doma nevyzněl zase tak špatně, jak jsem si původně myslel.Průměrně mi na různých strojích Linux vydržel cca 2 roky a už během prvního roku,většinou po vydání verze novější, jsem systém často “do-upravoval” nestandardnímizpůsoby protože pro moji distribuci už nebyly vždy k dispozici balíčky s nejnovějšímiverzemi toho, co jsem potřeboval.

Kupříkladu nyní mám na své ani ne 10 měsíců staré 8.2 mnoho software získaného jinaknež od distributora, protože ho prostě potřebuji. Většinou jde o novější verzeOpenOffice, Mozilla + Galeon, LyX, Mplayer – něco je ze zdrojáků, něco z binárníchRPM ale většina jsou to překompilované SRC.RPM z Cookera nebo z homepage produktu.Nebo získávám binární balíčky z alternativních zdrojů (některé jsem zde již na stránkáchuváděl).

Aktivity jako různé klonování 8.2/9.0/Cooker mne po pár zkušenostech nechávajíchladnými 🙂 Neinstaluji každou novou verzi protože zastávám názor, že do toho,co funguje, se nemá zbytečně vrtat. Má metoda udržování distribuce se mi (po určitoudobu) jeví efektivnější než zběsile instalovat novou verzi a pak hledat, kde se cozměnilo, co už nechodí apod. K instalaci na novou verzi přikročím vždy, když už semi zdá, že to co dělám je zbytečně pracné a neefektivní – jak jsem psal, dojde k tomuprůměrně jednou za 2 roky.

Z tohoto mého pohledu a způsobu užívání se asi moc nezmění. Mrzí mne bezpečnostnízáplaty, tam by se hodilo více než 18 měsíců, asi nejen mně. Horší to už bude ve velkýchorganizacích, které nerady mění fungující věci – ale pro ty budou zřejmě určenyjiné produkty, kde se delší podpora prostě zaplatí nebo se dá přikoupit.

Pokud máte jiný názor, vyjádřete se prosím v diskusi.

A na závěr ještě původní mail:

From vdanen@mandrakesoft_com Tue Feb 4 15:47:58 2003
Date: Mon, 3 Feb 2003 16:17:00 -0700
From: Vincent Danen <vdanen@mandrakesoft_com>
Reply-To: security-discuss@linux-mandrake_com
To: announce@mandrakesecure_net
Cc: security-announce@linux-mandrake_com
Subject: [Security Announce] ANNOUNCEMENT: End of life product policy

This email outlines and clarifies the product lifetime for the MandrakeLinux operating system, and gives the end of life dates of our products.

With the forthcoming release of Mandrake Linux 9.1, we are forced toconsider the product lifetime of existing products. Because every updatereleased by MandrakeSoft involves extensive testing and QA, we feel that we are better able to provide support for, and deliver timely support of, our products by discontinuing support for “legacy” distributions.

The product life of Mandrake Linux products has not been publiclydisclosed, and as a result customers may have been forced into quickmigrations to newer products to continue receiving security and bug fixupdates. We believe that customers should be able to plan migrations to newer distributions well in advance of their discontinuation date.

With the release of Mandrake Linux 9.1, we will put in place a cycle thatcustomers can easily anticipate. MandrakeSoft will provide 12 months of”desktop” support for distributions, and 18 months of “base” support fordistributions. This means that applications such as window managers,desktop environments, browsers, etc. will have a 12 month support life,while applications such as the kernel, Apache, and other “base” componentswill have a support life of 18 months. At certain times, MandrakeSoft maychoose to extend support for certain versions of Mandrake Linux.

Finally, specialized “server” products, will have a full life support of no less than 24 months.

The following is a schedule of when support will be dropped for productsthat are currently supported:

 Product		   Desktop Updates	 Base Updates -------------------- 	   ----------------  ----------------- Mandrake Linux 7.2	   immediately	 March 31, 2003 Mandrake Linux 8.0	   immediately     March 31, 2003 Mandrake Linux 8.1	   March 31, 2003	 March 31, 2003 Single Network Firewall 7.2 n/a		 June 1, 2003 Mandrake Linux 8.2	   March 31, 2003	 September 30, 2003 Mandrake Linux 9.0	   September 30, 2003 March 31, 2004 Multi Network Firewall 8.2  n/a		 December 12, 2004

All users of these products should plan to upgrade before the n
otedtermination of support dates in order to continue receiving updates.

3 komentáře

 1. sosik | 05.02.2003 | 15:08 | Odpovědět

  Nazdar,

  myslim, ze ak bude existovat platena podpora, potom budu vznikat bezpecnostne zaplaty a ked uz zaplata existuje preco ju neuverejnit?

 2. anonym | 05.02.2003 | 17:38 | Odpovědět

  protoze by nebyl duvod si tu podporu platit :o))

 3. hanus | 21.02.2003 | 10:56 | Odpovědět

  :o)) Jako ze nekdo to nejdriv zaplati a pak se svezou zadarmo i ostatni? :o) To by asi nedelalo dobrotu. Klasicky teorem “cerneho pasazera”.
  Budto plati vsichni, nebo nikdo. Prakticky by kazdy cekal, az to nekdo jiny zaplati, aby se to vyrobilo, takze se nakonec nedocka nikdo :o)

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login